Аналіз ринкової рівноваги, її економічна сутність, наслідки відхилення від неї.
Часткова рівновага - це встановлення рівноважних цін та рівноважних обсягів виробництва на окремих специфічних ринках, які є складовими загальної ринкової системи.
Загальна рівновага - це рівновага, що виникла у результаті взаємодії всіх ринків, коли зміни попиту чи пропозиції на одному ринку впливають на рівноважний стан усіх інших ринків.
Ефект зворотного зв'язку - це зміна цін та обсягів товарів і послуг на певному ринку у відповідь на зміну цін, що сталися на пов'язаних з ним ринках. Наприклад, через розрив економічних зв'язків зменшилося постачання нафти в Україну, це призводить до її подорожчання, відповідно, стає дорожчий бензин, а це призводить до зменшення попиту на автомобілі, бензин і нафту. Крім того, подорожчання нафти призводить до ефекту заміщення її на вугілля. Отже, попит на нафту зменшиться, це призведе до зменшення ціни на неї. Тобто починається зворотний процес (зв'язок), і так кілька разів – кожний імпульс матиме меншу силу, ніж попередній. Загальна р1вновага вщбудеться тоді, коли ціни прореагували на вихщну зміну попиту чи пропозици таким чином, що обсяги попиту i пропозиції стали piвнi на Bcix ринках. За цих умов на жодному ринку немае тенденції до подальших змін попиту чи пропозиції.
Точка перетину кривої попиту (D) і кривої пропозиції (S) - це точка їх рівноваги (С).
Рин рівновага -коли наміри покуп і продавців на рин повністю збігаються так,що за певної ціни тов обсяг пропоз =поп.
X - обсяг попиту та пропозиції;
Р - ціна;
С - точка рівноваги;
Хс - рівноважний обсяг попиту та
пропозиції;
Рс - рівноважна ціна;
Хь Хг - обсяги попиту та пропозиції,
при яких визначається дефіцит та надлишок;
Рн, Рд - ціни, при яких встановлюється Хс Хг X Дефіцит та надлишок.
У точці перетину кривої попиту (D) і кривої пропозиції (S) обсяг попиту буде дорівнювати обсягу пропозиції (Хс). Завдяки такому співвідношенню встановлюється ціна рівноваги (Рс), яка і покупців, і продавців однаково задовольняє.
Рівноважна ціна (Рс) - ціна, що урівноважує попит і пропозицію внаслідок взаємодії конкурентних сил.
Рівноважна ціна та рівноважний обсяг мають місце на рівні, де кількість товару, яку виробники можуть і бажають поставляти, дорівнює обсягу товару, який покупці можуть і хочуть купувати. В умовах рівноваги економічний суб'єкт (виробник, продавець, покупець, фірма) практично не має стимулів до зміни своєї економічної поведінки. Але як тільки відбудуться зміни у співвідношенні факторів, що впливають на рівновагу, знову почнуть діяти економічні стимули. Рівність попиту і пропозиції - теоретична абстракція. Вона майже не зустрічається в реальній господарській практиці.
* Вплив змін попиту
при зростанні попиту (крива попиту зміщується праворуч та вгору) зростає як ціна рівноваги, так і обсяг рівноваги. Протилежна тенденція спостерігається при спаді попиту.
Таким чином, при зростанні (спаді) попиту ціна та обсяг рівноваги зростають (спадають).
* Вплив змін пропозиції
При зростанні пропозиції (зміщення кривої вниз та праворуч) на ціну та обсяг рівноваги діють протилежні тенденції. Обсяг рівноваги збільшується, а ціна — зменшується. При зменшенні пропозиції обсяг рівноваги зменшується, а ціна рівноваги збільшується.
Отже, при збільшенні (зменшенні) пропозиції обсяг рівноваги збільшується (зменшується), а ціна рівноваги знижується (збільшується).
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 626 | Нарушение авторских прав
|