АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Інші методи дослідження
Дослідження базальної температури засноване на дії прогестерону на центр терморегуляції, розташований в гіпоталамусі (гіпертермічний ефект). Перші 3 місяці вагітності базальна температура, вимірювана вранці натщесерце в ліжку одним і тим же термометром, - вище за 37С.
Дослідження властивостей шійкового| слизу також засноване на дії прогестерону на физико-хімічні властивості слизу. Під час вагітності, починаючи з найраніших її термінів, відсутній симптом "зіниці", оскільки діаметр каналу шийки матки менше 0,2 см. При висушуванні на повітрі секрету з каналу шийки матки в ньому відсутні крупні кристали.
Діагностика маткової вагітності за допомогою УЗД можлива вже з 4-5 тижнів (з першого дня останньої менструації!). При цьому в товщі ендометрія визначають плодове яйце у вигляді округлого утворення зниженої ехогеності з внутрішнім діаметром 0,3-0,5 см. У I триместрі темп щотижневого приросту середнього розміру плодового яйця складає приблизно 0,7 см, і до 10 тижнів воно заповнює всю порожнину матки. До 7 тижнів вагітності у більшості вагітних при дослідженні в порожнині плодового яйця можна виявити ембріон, як окрема освіта завдовжки 1 см. У ці терміни у ембріона вже можлива візуалізація серця – ділянки з ритмічним коливанням невеликої амплітуди і слабо вираженою руховою активністю. При виконанні біометрії в I триместрі основне значення для встановлення терміну вагітності має визначення середнього внутрішнього діаметру плодового яйця і копчико-тім'яного розміру (КТР) ембріона, величини яких жорстко корелюють з терміном вагітності. Найбільш інформативним методом ультразвукового дослідження при вагітності ранніх термінів є трансвагінальне сканування; трансабдомінальне сканування використовують тільки при наповненому сечовому міхурі з метою створення "акустичного вікна". Основними акушерськими показами до проведення УЗД є такі: 1) рання ідентифікація маткової вагітності; 2) оцінювання розмірів і швидкості росту ембріона, плода й амніона; ідентифікація багатоплодової вагітності, у тому числі зрощених двійнят; 3) визначення положення, передлежання, позиції плода, фето- й плацентометрія; 4) виявлення аномалій розвитку плода і плаценти (пухирний занесок); 5) ідентифікація сторонніх тіл у матці (внутріш-ньоматкова спіраль). За допомогою УЗД визначення скорочень серця плода є можливим починаючи з 7-го тижня розвитку, рухів тіла — з 8-го, рухів кінцівок — з 9-го тижня гестаційного віку.
Під час УЗД найчастіше виявляються дефекти нервової трубки, травного каналу, нирок, серцево-судинної і респіраторної систем. У разі підозри на ваду нервової трубки дослідження починають з визначення рівня а-фетопротеїну імуноферментним методом (частота хибнопозитивних результатів становить 0,1—0,2 %). Внаслідок виявлення підвищеного в 1,5— 2 рази і більше рівня а-фетопротеїну призначають додаткові дослідження: 1) УЗД для уточнення терміну вагітності, усунення багатоплодової вагітності й визначення локалізації плаценти для проведення амніоцентезу; дослідження спинномозкового каналу, розмірів голови і шлуночків мозку, розмірів і вад живота; 2) дослідження рівня ацетилхолінестерази в амніотичній рідині.
Важливим методом пренатальної діагностики є визначення рівня α -фето-протеїну (α -ФП) у сироватці крові матері та в амніотичній рідині в період 16—18 тижнів вагітності. α-Фетопротеїн має плодове походження. Він продукується спочатку жовтковим мішком, а з кінця І триместру — печінкою плода. Максимальна концентрація а-ФП у плода спостерігається в 13 тижнів вагітності. Підвищення рівня α-ФП у 2,5 разу і більше відносно середнього значення для певного терміну вагітності може свідчити про вади розвитку нервової трубки, передньої черевної стінки, інших систем, про відшарування плаценти. Зниження рівня α-ФП (не менш ніж удвічі проти середніх значень для певного терміну вагітності) спостерігається у випадках хромосомних три-сомій (наприклад, хвороба Дауна), трофобластичної хвороби, смерті плода, особливо у поєднанні з підвищенням рівня хоріонічного гонадотропіну. Аномальні результати рівня α-ФП виявляють у 5 % випадків.
Амніоцентез — це трансабдомінальна аспірация навколоплодових вод за допомогою тонкої голки для отримання і дослідження клітин плода. Для виявлення хромосомних аномалій отримані клітини плода культивують. Проведення амніоцентезу можна здійснювати в період 12—18 тижнів вагітності (оптимальний термін — 14— 18 тижнів), коли є достатня кількість амніотичної рідини і ще є можливість проведення артифіціального аборту.
Показання для проведення генетичного амніоцентезу: 1) вік матері понад 35 років (підвищений ризик трисомій); 2) хромосомні аномалії у попередньої дитини; 3) наявність у одного з батьків збалансованої транслокації або інверсії (у родині є діти зі збалансованою транс-локацією, затримкою психічного розвитку); 4) три або більше спонтанних викиднів у жінки; 5) вади нервової трубки в сімейному анамнезі; 6) хоча б один із батьків є носієм X- зчеплених або аутосомно-рецесивних аномалій.
Методика генетичного амніоцентезу дає змогу для проведення хромосомного аналізу, визначення рівня а-ФП, аналізу клітинного складу, ДНК, біохімічних маркерів, визначення статі плода (важливо за наявності Х-зчеплених захворювань матері). Протипоказання до проведення амніоцентезу: 1) лапаротомія в анамнезі; 2) загроза переривання вагітності; 3) пухлина матки.
Ризик проведення амніоцентезу для плода (1,5—5 %) повинен бути меншим за ризик народження дитини з аномаліями. Ускладненнями амніоцентезу можуть бути: 1)травмування плода, плаценти, пупкового канатика або материнських органів; 2) занесення інфекції; 3) загроза викидня, передчасний розрив плодових оболонок, передчасні пологи. Для зменшення частоти ускладнень амніоцентез завжди має проводитися під ультразвуковим контролем. Подружжя слід попереджати про можливість ускладнень і отримувати від них письмову згоду на проведення цієї процедури.
Сучасним методом пренатальної діагностики природжених аномалій розвитку поряд з амніоцентезом є біопсія хоріона і дослідження трофобласта, які виконують у І триместрі вагітності (9 — 11-й тиждень), що є альтернативою амніоцентезу. Процедура здійснюється трансабдомінальним або трансцерві-кальним шляхом. Техніка біопсії хоріона подібна до техніки амніоцентезу, з тією лише різницею, що досліджуються ворсинки хоріона. Проведення біопсії хоріона до 9-го тижня вагітності є небезпечним у зв`язку з ризиком редукції кінцівок у плода. Перевагою біопсії хоріона є можливість діагностики хромосомних аномалій у І триместрі, що дає змогу за потреби перервати вагітність шляхом штучного аборту. Отримані клітини хоріона досліджують для визначення хромосомного набору, ДНК, ферментів, статі плода, наявності гемоглобінопатій. До ускладнень, які виникають внаслідок цієї процедури, як і при амніоцентезі, належать кровотеча, порушення цілості плодових оболонок, інфікування. Важливим недоліком процедури є більший, ніж внаслідок амніоцентезу, ризик наступного мимовільного викидня (1—3 %), що пояснює більшу популярність амніоцентезу. Перед маніпуляцією проводять УЗД, вимірюють відстань від перешийка матки до нижнього краю хоріона для визначення напрямку і глибини введення спеціальних щипців для біопсії або катетера для аспірації. Протипоказаннями до проведення біопсії хоріона є ступінь чистоти піхвового вмісту, більший за II, позитина реакція на КУ- та ВІЛ-інфекцію, патологічні зміни крові, сечі вагітної.
Дослідження крові плода шляхом кордоцентезу. Розроблення методу транскутанної пункції пупкового канатика плода привело до істотних змін у діагностиці порушень стану плода і його лікуванні. Незважаючи на складність процедури, показання до неї розширюються. Методика кордоцентезу полягає у забиранні крові з пупкового канатика плода під контролем УЗД для діагностики гемоглобінопатії, гемофілії, хвороби Віллебранда, імунодефіцитних станів. Крім діагностики генетичних і метаболічних аномалій у великих акушерських клініках і перинатальних центрах кордоцентез застосовують для лікування у випадках ізоімунізації за резус-фактором (замінне переливання крові плода), внутрішньоутробної гіпоксії плода (введення лікарських препаратів у судини пупкового канатика). Найтяжчим ускладненням процедури є ушкодження плода з наступною кровотечею (2—3 % випадків).
Фетоскопія — візуалізація плода і навколоплодового маткового середовища за допомогою фетоскопа. Методика полягає в уведенні під місцевою анестезією і контролем УЗД тонкого оптоволоконного лапароскопа крізь передню черевну стінку в порожнину матки. Діагностична користь процедури повинна перевищувати потенційну небезпеку для вагітної і плода (ризик переривання вагітності — до 12 %). Під час фето-скопії оглядають частини плода, при цьому можлива візуалізація вроджених вад (полідактилія, менінгомієлоцелє тощо), отримують кров (кордоцентез) або епідерміс для хромосомного дослідження і діагностики спадкових захворювань (наприклад, іхтіозу, дистрофії м`язів).
Найчастішими цитогенетичними захворюваннями, які виявляють за допомогою методів пренатальної діагностики, є хромосомні трисомії.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 538 | Нарушение авторских прав
|