АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ФІЗИЧНА ПРИРОДА РЕНТГЕНІВСЬКОГО ВИПРОМІНЮВАННЯ, ТА ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ
Рентгенівське випромінювання, яке виникає тоді, коли під впливом енергії, що надходить ззовні всередину атома, вибивається електрон із внутрішньої орбіти, а його місце займає електрон із зовнішньої орбіти, який має вищий енергетичний рівень, називається характеристичним. При цьому різниця енергій двох рівнів електронів дає випромінювання, частота якого у багато разів більша, а довжина хвилі відповідно менша, ніж під час переміщення електронів у зовнішніх шарах, і залежить від атомної маси матеріалу анода. Рентгенівське випромінювання з великою довжиною хвилі має незначну проникну здатність і тому в медичних дослідженнях поки що не використовується.
В рентгенодіагностиці та променевій терапії гальмівне (рентгенівське) випромінювання виникає тоді, коли електрони, які утворюються на розжареній спіралі катода рентгенівської трубки під дією високої напруги прискорюються до значної швидкості (понад 200 000 км/с), переміщуються в напрямку анода і, стикаючись з його поверхнею, гальмуються в електричному полі ядер важких атомів. Ця зміна швидкості руху, електронів спричиняє виникнення електромагнітних імпульсів, які поширюються у вигляді короткохвильового рентгенівського випромінювання.
Кванти рентгенівського випромінювання мають велику енергію і поширюються прямолінійно зі швидкістю світла.
Властивості:
- Велика проникна здатність.
- Поглинальна і розсіювальна здатність.
- Поляризація.
- Здатність викликати світіння деяких речовин (люмінофорів), що використовується під час рентгеноскопії.
- Фотохімічна дія, що виявляється у засвічуванні фотографічного матеріалу і використовується для виготовлення рентгенівських знімків.
- Іонізуюча дія, яка полягає в тому, що під час проходження крізь середовище випромінювання розщеплює його нейтральні атоми і молекули на позитивні та негативні іони.
- Біологічна дія — здатність викликати зміни в живих організмах, що використовується в променевій терапії.
Проникна здатність рентгенівського випромінювання залежить від довжини хвилі та енергії його квантів. Довжина рентгенівського випромінювання коливається від 2 до 0,006 нм. Залежно від енергії рентгенівське випромінювання на практиці називають жорстким і м'яким. Чим менша довжина хвилі, тим жорсткіше випромінювання, тим більша його проникна здатність і навпаки.
Під час проходження через різні середовища відбувається поглинання і розсіювання рентгенівського випромінювання. Поглинання відбувається тоді, коли рентгенівський квант, відриваючи електрон від атома речовини, повністю передає йому свою енергію (електрон, що звільнився зі сфери притягання атома, називається фотоелектроном, а саме явище - фотоефектом), іонізує середовище. Місце вибитого електрона займає електрон із більш віддаленої від ядра атома орбіти. Це перегрупування електронів атома може супроводжуватись утворенням вторинного характеристичного рентгенівського, ультрафіолетового, видимого або інфрачервоного випромінювання.
Розсіювання рентгенівського випромінювання відбувається внаслідок зіткнення з атомами речовини і відхилення від напрямку основного пучка. Коли випромінювання м'яке (кванти несуть малу енергію), відбувається пружний удар, під час якого квант м'якого рентгенівського випромінювання стикається з електроном внутрішньої орбіти атома, а енергія його недостатня, щоб підняти цей електрон на поверхню атома, тому рентгенівське випромінювання також тільки відхиляється вбік, не змінюючи довжини хвилі. В обох випадках відбувається класичне розсіювання.
Якщо м'яке рентгенівське випромінювання стикається з вільним електроном або електроном зовнішньої орбіти атома речовини, то відбувається непружний удар, внаслідок якого квант випромінювання передає частину своєї енергії електрону (електрон віддачі), а сам у вигляді кванта розсіювання перетворюється у випромінювання з більшою довжиною хвилі та відхиляється вбік від початкового напрямку руху. Те саме відбувається і тоді, коли квант із більшою енергією (жорстке випромінювання) стикається з електроном на внутрішній орбіті атома. При цьому виникає явище Комптона (розсіяне випромінювання з іншою довжиною хвилі та кількістю елек- тронів), яке відбувається лише тоді, коли енергія кванта приблизно в 10 000 разів перевищує енергію зв'язку електрона в атомі. Електрони віддачі, відриваючись від цього атома, викликають збудження та іонізацію інших атомів і молекул середовища. Сам рентгенівський квант втрачає частину енергії, передану електрону, і, відповідно, збільшується довжина хвилі. Під час взаємодії рентгенівського випромінювання з речовиною одна частина енергії витрачається у вигляді випромінювання (енергія розсіювання), а друга передається електронам середовища - поглинається (енергія поглинання). Кінетична енергія електронів під час взаємодії з атомами середовища викликає різноманітні ефекти: часткове відновлення кристалів броміду срібла фоточутливої емульсії, флуоресценцію, іонізацію, хімічні реакції, біологічну дію.
Ступінь поглинання і ослаблення рентгенівського випромінювання різними середовищами чи речовинами тим значніший, чим більший порядковий номер елементів, які входять до складу речовини, її товщина та щільність розташування в ній атомів. Організм людини складається з неоднорідних тканин (кістки, м'язи, повітроносні органи та інші) з різним ступенем поглинання рентгенівського випромінювання. Цим зумовлене його застосування для одержання диференційованого зображення внутрішньої структури органів і тканин, яке ґрунтується на інтерпретації різних за інтенсивністю тіней.
ВИСНОВОК
У рейтингу найважливіших наукових винаходів людства на першому місці опинився рентген. Відкриття та використання рентгенівського випромінювання випередило такі досягнення інженерної думки, як будівництво першого локомотива і космічного шатлу "Аполлон-10", повідомляє ВВС.
З майже 50 тисяч учасників голосування, організованого співробітниками лондонського Музею науки, 10 тисяч визнали, що саме рентген зробив найбільший вплив на минуле, сьогодення і майбутнє людства. Адже він уперше дозволив заглянути всередину об'єктів, не порушивши їх структури, і проникнути в людське тіло без проведення операції.
Для участі у голосуванні на звання найбільш важливого винаходу були відібрані 10 досягнень науки, інженерної думки, технології та медицини.
Перша трійка лідерів голосування - з досягнень медицини. Так, слідом за рентгеном йде відкриття властивостей пеніциліну і подвійної спіральної структури ДНК.
Перший рентген є саморобною конструкцією, зібраною в домашніх умовах батьком і сином, яких надихнули розповіді про відкриття чудових променів.
Наразі апарат, який має назву машина Рейнолдса знаходиться в Музеї науки в галереї "Створюючи сучасний світ".
Результати голосування порадували президента Королівського радіологічного коледжу, професора Енді Адама.
За його словами, рентгенівський апарат зробив революцію у практичній медицині, а зараз ця технологія досягла таких висот, що людство входить в еру, коли "пацієнт стає практично прозорим".
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 824 | Нарушение авторских прав
|