Всмоктування(абсорбція)
Пасивна дифузія - проникнення речовин через мембрану в будь-якому її місці по градієнту концентрації (якщо з одного боку мембрани концентрація речовини вища, ніж з іншого боку, речовина проникає через мембрану у бік меншої концентрації). Оскільки мембрани складаються в основному з ліпідів, шляхом пасивної дифузії через клітинну мембрану легко проникають ліпофільні неполярні речовини, тобто речовини, які добре розчинні в ліпідах і не несуть електричних зарядів. Навпаки, гідрофільні полярні речовини (речовини, добре розчинні у воді і такі, що мають електричні заряди) шляхом пасивної дифузії через мембрану практично не проникають.
Пасивна дифузія залежить від:
1. ліпофільності фази
2. площі поверхні
3. діаметру пор мембрани
4. ступені іонізації слабких електролітів (проникає неіонізована форма)
Ступінь іонізації слабких електролітів залежить від:
1. ph середовища (підвищується у кислот в лужному середовищі, у лугів в кислому середовищі); на цьому принципі функціонує іонна пастка - незаряджена молекула потрапляє в середину, де іонізується і через це залишається там
2. властивостей речовини (здібності до іонізації)
Іонізація кислих з'єднань відбувається шляхом їх дисоціації.
Іонізація лугів відбувається шляхом їх протоніювання
Шляхом пасивної дифузії через мембрани проникає неіонізована (неполярна) частина слабкого електроліту. Таким чином, пасивна дифузія слабких електролітів обернено пропорційна ступеню їх іонізації.
У кислому середовищі збільшується іонізація лугів, а в лужному середовищі - іонізація кислих з'єднань.
Фільтрація. У клітинній мембрані є водні канали (водні пори), через які проходить вода і можуть проходити розчинені у воді гідрофільні полярні речовини, якщо розміри їх молекул не перевищують діаметру каналів. Цей процес називають фільтрацією.
Проте діаметр водних каналів мембрани цитоплазми дуже малий - 0,4 нм, тому більшість лікарських речовин через ці канали не проходять.
Фільтрацією називають також проходження води і розчинених в ній речовин через міжклітинні проміжки. Шляхом фільтрації через міжклітинні проміжки проходять гідрофільні полярні речовини. Ступінь їх фільтрації залежить від величини міжклітинних проміжків.
У ендотелії судин мозку міжклітинні проміжки відсутні і фільтрація більшості лікарських речовин неможлива. Ендотелій судин мозку утворює бар'єр, який перешкоджає проникненню гідрофільних полярних речовин з крові в мозок, - гематоенцефалічний бар'єр.
У деяких ділянках головного мозку є «дефекти» гематоенцефалічного бар'єру, через які можливе проходження гідрофільних полярних речовин. Так, в area postrema довгастого мозку гідрофільні полярні речовини можуть проникати в трігер-зону блювотного центру.
Деякі гідрофільні полярні речовини проникають через гематоенцефалічний бар'єр шляхом активного транспорту (наприклад, льоводопа).
Ліпофільні неполярні речовини легко проходять через гематоенцефалічний бар'єр шляхом пасивної дифузії.
У ендотелії судин периферичних тканин (м'язи, підшкірна клітковина, внутрішні органи) міжклітинні проміжки достатньо великі і більшість гідрофільних полярних лікарських речовин легко проходять через них шляхом фільтрації. При внутрішньовенному введенні ці речовини швидко проникають в тканини. При підшкірному, внутрішньом'язовому введенні речовини проникають з тканин в кров і розповсюджуються по організму.
У шлунково-кишковому тракті проміжки між клітками епітелію слизистої оболонки невеликі і фільтрація речовин обмежена, тому в шлунково-кишковому тракті гідрофільні полярні з'єднання всмоктуються погано. Ліпофільні неполярні речовини в шлунково-кишковому тракті добре всмоктуються шляхом пасивної дифузії
Активний транспорт - транспорт лікарських речовин через мембрани за допомогою спеціальних транспортних систем. Такими транспортними системами зазвичай є функціонально активні білкові молекули, вбудовані в мембрану цитоплазми. Активний транспорт вимагає витрат енергії, може відбуватися проти градієнта концентрації.
Полегшена дифузія - перенесення речовини через мембрани спеціальними транспортними системами по градієнту концентрації без витрат енергії.
Піноцитоз –в місці дотику молекули лікарського засобу до біомембрани відбувається її інвагінація, поверхня мембрани обіймає молекулу з утворенням пухирця, який занурюється всередину клітини. Цей шлях проник нення в клітину характерний для білків, нуклеїнових кислот, жиророзчинних вітамінів.
Розподіл
Абсорбуючись, речовини потрапляють в кров, а потім проникають в органи і тканини. Більшість лікарських речовин розподіляються нерівномірно. Істотний вплив на характер розподілу речовин мають біологічні бар'єри. Це стінка капілярів, клітинні мембрани, гематоенцефалічний і плацентарний бар'єри.
При потраплянні в загальний кровотік ліпофільні неполярні речовини розподіляються в організмі відносно рівномірно, а гідрофільні полярні речовини - нерівномірно, Перешкодами для розподілу гідрофільних полярних речовин є, зокрема, гісто-гематичні бар'єри, тобто бар'єри, що відокремлюють деякі тканини від крові. До таких бар'єрів відносяться гематоенцефалічний, гематоофтальмічний і плацентарний бар'єри.
Гематоенцефалічний бар'єр утворений шаром ендотеліальних кліток капілярів мозку, в якому відсутні міжклітинні проміжки. Гематоенцефалічний бар'єр перешкоджає проникненню гідрофільних полярних речовин з крові в тканини мозку. При запаленні мозкових оболонок проникність гематоенцефалічного бар'єру підвищується.
Гематоофтальмічний бар'єр перешкоджає проникненню гідрофільних полярних речовин з крові в тканини очей.
Плацентарний бар'єр під час вагітності перешкоджає проникненню ряду речовин з організму матері в організм плоду.Через нього проходять ліпофільні з'єднання (шляхом дифузії). Іонізовані полярні речовини через плаценту проходять погано.
Депонування
Під час розподілу лікарської речовини в організмі, частина речовини може затримуватися (депонуватися) в різних тканинах. З «депо» речовина вивільняється в кров і проявляє фармакологічну дію. Ліпофільні речовини можуть депонуватися в жировій тканині. Так, засіб для внутрішньовенного наркозу тіопентал-натрій викликає наркоз, який продовжується 15-20 хв. Короткочасність дії пов'язана з тим, що 90% тіопентала-натрія депонується в жировій тканині. Після припинення наркозу наступає післянаркозний сон, який продовжується 2-3 г і пов'язаний з дією препарату, що вивільнюється з жирового депо.
Антибіотики з групи тетрацикліну на тривалий час депонуються в кістковій тканині. Тетрацикліни не рекомендують призначати дітям до 8 років, оскільки, депонуючись в кістковій тканині, вони можуть порушувати розвиток скелета.
Багато речовин депонуються в крові, зв'язуючись з білками плазми крові. У з'єднанні з білками плазми речовини не проявляють фармакологічної активності. Проте частина речовини вивільняється із зв'язку з білками і проявляє фармакологічну дію. Речовини, які міцніше зв'язуються з білками, можуть витісняти речовини з менш міцного зв язку. Дія витисненої речовини при цьому посилюється, оскільки збільшується концентрація в плазмі крові його вільної (активною) форми. Дуже тривало затримуються в організмі іони важких металів.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 671 | Нарушение авторских прав
|