Будова спинного мозку
Спинний мозок – нижній відділ центральної системи, розміщений у каналі хребта (дивіться рис 14 ст 37).
Сіра речовина
Біла речовина
Він починається на рівні нижнього краю отвору потиличної кістки і є безпосереднім продовженням довгастого мозку. Спинний мозок коротший від хребта і закінчується конусом на рівні другого поперекового хребця. У каналі хребта нижній його кінець фіксується на 2-му куприковому хребці кінцевою ниткою (продовження оболонок мозку).
Спинний мозок людини складається з 31 сегмента. Сегменти об’єднані у відділи – шийний, грудний, поперековий і крижовий (див. мал. 14). Від кожного сегмента мозку праворуч і ліворуч відходять по парі задніх і передніх корінців. Задні корінці побудовані з пучків чутливих нервових волокон, а передні – з рухових (згадайте будову рефлекторної дуги).
Відкрийте книжку на ст. 38 і, прочитавши перший абзац, скажіть яка довжина, діаметр і маса спинного мозку.
5-й учень. У дорослої людини він завдовжки 41-45 см, діаметром від 8 до 14 мм (у ділянці потовщень), масою до 38 г.
Учитель. Хто шукав відповідь на моє запитання можливо уже прочитав, що спинний мозок має вигляд трубки з двома потовщеннями – шийний і поперековий (цифри 3 і 5).
У центрі спинного мозку проходить вузький (0,5-1,0мм) канал, заповнений спинномозковою рідиною.
Спинний мозок вкритий трьома оболонками:
а) твердою; б) павутинною; в) м’якою, що зрощена із поверхнею мозку.
Аналогічні оболонки є в головному мозку, що ви розглянете на наступному уроці.
Між м’якою та павутинною є простір, що містить спинномозкову рідину, яка омиває спинний мозок.
3. Сіра і біла речовина спинного мозку;
У спинному мозку розрізняють сіру і білу речовину. Сіра речовина складається з тіл рухових (3%) і вставних (97%) нейронів, розміщена навколо центрального каналу (за формою нагадує метелика) і формує парні виступи – роги. У грудному і поперековому відділі є ще і бічні роги. Навколо сірої речовини розміщена біла речовина, яка складається з нервових волокон, що утворюють канатики (задній, бічний та передній) спинного мозку з провідними (висхідними та низхідними) шляхами. Це відростки нейронів, які є чутливими і руховими провідними шляхами. Ті з них, що несуть інформацію з периферії та внутрішніх органів до спинного і головного мозку називаються висхідними (чутливими). Інші — низхідні (рухові) несуть імпульси від головного і спинного мозку до периферичних частин тіла та внутрішніх органів.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 805 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|