Мета: Навчити студентів діагностувати аероцистит. Скласти план заходів із профілактики та боротьби з хворобою.
Завдання: 1. Розглянути особливості діагностики, методи виділення збудника зпатологічного матеріалу;
2. Навчити студентів складати план заходів по профілактиці та боротьбі з аероциститом.
Матеріали та обладнання, таблиці патологічний матеріал, ветеринарне законодавство, антимікробні препарати.
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Аероцистит - це вірусне захворювання риби, що характеризуєтьсяспецифічним враженням камер плавальногоміхураі значними змінамив паренхіматозних органах.
Діагноз встановлюють комплексно з урахуванням епізоотологічних даних, клінічних ознак, паталогоанатомічних змін. При необхідності проводять вірусологічні, серологічні дослідження та біопробу шляхом внутрішньочеревного зараження коропа.
Епізоотологічні дані. До даного захворювання чутливий короп, сазан і їх гібриди (крім першого покоління), а такожщука, білий амур та товстолобик. Захворювання реєструють у риби всіх вікових груп,але найбільш вашко хвороба перебігаєу однорічок в нагульних ставах.
Джерелом збудника інфекції є хвора і перехворівша риба.
Зараження проходить через мул та грунт, що накопичується на дні ставу. Також реєструють хворобу в риби після посадки її внеблагополучні стави.
При даному захворюваннівиражена весняно-літня сезонність, колитемпература води становить І5-20°С. В взимкуі на весні риба майже не хворіє або хвороба перебігає в хронічній формі.
Летальність сягає 50% і більше.
Клінічні ознаки і перебіг хвороби. Інкубаційний період 1-1,5 місяця, що залежитьвід температури води. Захворюванняперебігає в гострій і хронічній формах.
Гострий перебіг хвороби спостерігається в влітку і супроводжується майже 100% летальністю.Тривалість хвороби 2-3 тижня
У хворої риби відмічають порушеннягідростатичної рівноваги і координації руху,вона втрачає апетит,стає в'яла, не реагує на подразники. Хворий короп плаває вниз головою. При зовнішньому огляді відмічають анемічність зябер, збільшення черевної стінки,випячування анусу.У перехворілої риби захворювання переходить вхронічну форму.
При хронічній форміклінічні ознаки хвороби відсутні, але у деякої хворої риби відмічають незначне збільшення черева.
Патологоанатомїчні зміни. У хворої риби, згострим перебігом хвороби,спостерігають гнійне запалення тканини плавального міхура, зміна його кольору, потовщення стінок на яких можна бачити різної форми і величини крововиливи. Порожнина міхура збільшена,розтягнута газамиабо гнійним ексудатом.
Селезінказбільшена, деформована,темно-вішневого кольору. Нирки набряклі,темно-червоні, інколина поверхні виявляють некротичні ділянки білого кольору.
При хронічній формі відмічають потовщення стінок плавального міхура, та крововиливи по ходу судин.
Лабораторна діагностика. Для діагностики в лабораторію направляють живу хвору рибу. В лабораторії проводятьвірусологічні, серологічні дослідження та біопробу шляхом внутрішньочеревного зараження коропа.
При вірусологічному дослідженні заражаютьпервинні культури клітин з гонад і плавального міхуракоропа. Цитопатогенна дія проявляється округленням клітин з послідуючтим лізисом. При фарбуванні препаратів гемотоксилін-еозином - в ядрах відмічають набухання хроматину.
Імунітет. У перехворівшої риби розвивається стійкийімунітет,але протягом одного року вона залишається вірусоносієм.
Лікування. Протягом всього нерестового періоду до посадкина нерест плідникам коропа, сазана і їх гібридам з кормом задають 3 г/кг метиленовий синій. Крім того, проводять 2-3 курсугодівлі лікувальним кормом протягом літа. Курс лікування складає 13-15 днів. Лікування проводять по наступній схемі, три дні годують кормом з метиленовим сивім,два дні годують звичайнимкормом і так повторюють протягом всього курсу лікування.
Цьоголіткам метиленовийсиній задають зрозрахунку 1 г/кг корму протягом3-х курсів. Кожнийкурс продовжують 10-12 днів. Після кожних 2-х днів годівлі лікувальним кормом, одиндень годують звичайнимкормом.
Інтервали між курсами годівлі лікувальним кормом, плідників, цього річок і дворічок складають 7-12 днів.
Дворічкам коропа метиленовийсиній задають з кормом з розрахунку0,5 г/кг корма протягом 2-4 курсів.
Восени цього річок (перед посадкою на зимівлю) і дворічок (перед посадкою на нагул)витримують у ваннах зрозчином метиленового синього(200 мг/л) протягом 2-х годин.
Профілактика та заходи боротьби. При встановлені діагнозу на господарство накладають карантинні обмеження. По умовах карантинних обмежень забороняють:
- вивізі ввіз з метою розведенняі акліматизації заплідненої риби, риби різного виду і віку, а також вивіз безхребетнихтварин і водних рослин;
- утриманні водоплаваючоїптиці на ставах при ведені комбінованого коропо-качиного господарства;
- використання спецодягу,знарядь лову, рибоводного інвентаря і ін. із неблагополутаихставків вблагополучні;
- утримання в одних ставах влітній період самців і самок;
- змішаніпосадкирізновікової риби і утримання в одних ставах здорової і хворої риби.
Вивіз товарної рибиіз неблаготголучних господарствпроводять безпосередньо з місця продажу, без праву перетримки в садках живорибних баз.
Воду, де знаходилась хвора риба, дезінфікують і зливають в каналізацію.
За небпагополучнимн ставамизакріплюють спеціальну бригаду робітників забезпечивши їх окремим знаряддям лову, рибоводиим інвентарем, спецодягом.
Водозабезпечення цехів інкубації здійснюють із водойм, вільних від збудника інфекції
Проводять дезінфекцію дна ставу та літування ставівпротягом одного року.
Проводять лікувально-профілактичніобробки риби в неблагополучннхставах метиленовим синім.
Якщо протягом одного рокув господарстві не виявляють хворої риби з запаленням плавального міхураі проведено всі ветеринарно-санітарні та рибоводно-меліоративні заходи, обмеження з господарствазнімають і господарство об'являють благополучним.
В господарстві де оздоровлення проводилоськомплексним методом обмеження знімаютьпісля проведення біологічної проби. В стави впускають місцевого коропа (цього річок, однорічок, або ремонтний молодняк) і завезених із благополучного господарствапо запаленю плавального міхураі інших хвороб риб. Рибу утримують у ставахпри темгафатуріне нижче 15°С протягом 3-х місяців.
Відсутність захворювання риби ввказаний час служить основоюдля зняття карантинних обмежень.
КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ
1.Епізоотологічні особливостіперебігу хвороби.
2.Характерні клінічні-патологоанатомічні зміни.
3.Лабораторна діагностика хвороби.
4.Профілактика та заходи боротьби при винекнені хвороби.