АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Прийняття гігієнічної ванни
а) підготовку ванни слід робити таким чином: забруднену жиром та брудом ванну необхідно протерти губкою з пральним порошком та помити водою; продезінфікувати ванну одним з дезінфікуючих розчинів (1—1,5 % розчином хлораміну, 0,5 % розчином хлорного вапна, 3 % розчином лізолу); після цього декілька разів ванну слід ополоснути гарячою водою; застосовані губки слід зберігати у банці з написом «брудні», а чисті — у банці з написом «чисті»;
б) заповнення ванни водою здійснюється так: заповнити ванну спочатку холодною, а потім гарячою водою, щоб не було пари, яку хворі, особливо на серцево-судинні захворювання, погано переносять, на дві третини її об'єму. Температура гігієнічної ванни повинна становити 37—40 °С. Під ноги хворого для опори слід поставити дерев'яний місток;
в) прийняття ванни (мал. 7, а). Особливості прийняття ванни або іншої водної процедури залежать від загального стану хворого.
Так, хворі із задовільним станом приймають ванну самостійно під наглядом медичної сестри або санітарки. Середній термін прийняття ванни становить 15–30 хв.
Спочатку хворі миють голову, потім тулуб та кінцівки. Після миття медична сестра допомагає хворому вийти з ванни, обтертися рушником та надягти лікарняну білизну.
Температура ванни для хворих із захворюванням середньої важкості повинна становити 36–37°С, середній час перебування у ванні – 10–15 хв. Часто такі хворі потребують сторонньої допомоги. Медична сестра та санітарка опускають хворого у ванну на простирадлі, підтримуючи його під час купання за голову та плечі, або садять на поставлений у ванну табурет та обмивають за допомогою душу. Санітарка допомагає хворому вимити голову; намиленою губкою миє пахвові ямки, помежину, проміжки між пальцями ніг, у жінок — шкіру під молочними залозами.
Прийняття душу (мал. 7, б) показане хворим із задовільним станом або станом середньої важкості, оскільки такі хворі переносять його краще, ніж ванну, і ця процедура єбільш гігієнічною. При цьому температура води пошита становити 36—37 °С, тиск води не повинен бути сильним, Спочатку миють голову, потім тулуб та кінцівки. Хворі, в яких стан здоров'я середньої важкості, миються сидячи на табуреті. Їм допомагає медична сестра або санітарка. Існують пристосування, що допомагають хворим зайти та вийти з ванни (мал 7, в).
Мал. 7. Купання хворих у стаціонарі:
а—приймання ванни; б — пристосування у ванні для допомоги хворим в — приймання душу
Місцеві водні гігієнічні процедури проводять важкохворим (на інфаркт міокарда, інсульт), хворим з високою гарячкою, у непритомному стані, при важких ураженнях шкіри (екземі, псоріазі, трофічних виразках, рановій поверхні тощо).
Таким хворим проводять обтирання теплою водою.
Під хворого кладуть клейонку, оголяють спочатку верхню частину тіла і губкою, змоченою теплою водою, протирають обличчя, шию, груди, руки. Ці частини тіла досуха витирають рушником та накривають простирадлом, щоб не переохолодити хворого. Потім таким же чином обтирають живіт, спину, стегна, ноги.
Слід запам'ятати, що важкохворим, хворим, які потребують термінових реанімаційних заходів (при зупинці серця, дихання, смертельній кровотечі, аритмії тощо), водна санітарна обробка протипоказана.
До інших гігієнічних процедур належать гоління, підстригання волосся, нігтів на руках та ногах.
Оглядова кімната і ванне приміщення повинно зберігатись в чистоті. Після закінчення огляду хворого проводять обробку предметів (шпателі, термометри) і меблів (кушетки, стільці та ін.), до яких торкався хворий. Клейонкову подушку і клейонки на кушетці після кожного хворого протирають 2% розчином хлораміну або 0,5% розчином хлорного вапна, а наприкінці зміни миють гарячою водою з господарським милом. Простирадла на кушетці слід міняти також після кожного хворого.
У разі виявлення у хворого інфекційного захворювання приміщення, де він знаходиться, предмети і меблі підлягають знезараженню (дезінфекції).
В приймальному відділенні не рідше 2 разів на день проводять загальне прибирання приміщення вологим способом із використанням дезінфікуючих розчинів.
Для проведення санітарної обробки хворого необхідні дезінфікуючі розчини та інвентар. Як правило застосовують наступні дезінфікуючі засоби: господарське мило, лізол, столовий оцет, хлорне вапно, хлорамін, 0,5% розчин гексахлорану.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 458 | Нарушение авторских прав
|