Методика комплексної гігієнічної оцінки рухової активності дітей і підлітків
Критеріями комплексної гігієнічної оцінки рухової активності дітей і підлітків є число локомоцiй, величина енерговитрат та тривалiсть динамiчного компонента як у добовому циклі, так і протягом певного проміжку часу, що досліджується, наприклад у навчальний або в позанавчальний час.
Число локомоцій (у кроках) визначають за допомогою крокомірів ШМ–6 “Зоря”, AstraZeneca або іншої конструкції, що закріплюється до одягу досліджуваного у вертикальному положенні поблизу від центру важкості його тіла.
Величина енерговитрат (у кДж або ккал) розраховують хронометражно-табличним методом з урахуванням того, що енерговитрати організму складаються з таких компонентів, як основний обмін, витрати енергії на ріст, розвиток i відкладення тканинних речовин (15% вiд величини основного обміну), витрати енергії, пов’язані із специфічно-динамiчною дiєю їжі (10% вiд величини основного обміну), витрати енергії, зумовлені виконанням певної діяльності та руховою активністю, тощо.
Для визначення енерговитрат, що пов’язанi з руховою активністю, час, який було витрачено на виконання окремого виду діяльності, помножують на енергетичну вартiсть цiєї дiяльностi та на масу тiла досліджуваного. Величину загальних енерговитрат розраховують за формулою:
Е = ;
де: Е - величина загальних енерговитрат;
ЕРА- величина енерговитрат, що зумовлені руховою активністю
Тривалiсть рухового динамiчного компонента (у хвилинах або %) визначають на підставі даних хронометражних спостережень, анкетування або iнтерв’ювання учнiв.
Для iндивiдуальної оцiнки рухової активності в окремі проміжки часу ураховують наявність параболоподібної залежності фізіологічних реакцій організму від значень добової рухової активності та використовують стандартизовані шкали
Методика визначення фізичної працездатності дітей і підлітків за допомогою степ-енергометрії (PWC170)
Для оцінки рівня фізичної працездатності дітей і підлітків найбільш доцільно використовувати методику степ-енергометрії(РWC170) з одним навантаженням. Суть методики полягає у тому, що в ході дослідження учні впродовж 3-х хвилин піднімаються на сходинку висотою в 1/3 довжини ноги і спускаються з неї приставним кроком у темпі 30 підйомів за 1 хвилину.
Визначення величин фізичної працездатності проводять на підставі реєстрації частоти серцевих скорочень у стані спокою і зразу після закінчення навантаження з наступним обчисленням за формулою:
ФП = N× ;
де ФП - рівень фізичної працездатності;
N - потужність навантаження, що дорівнює добутку маси тіла (кг) на висоту сходинки (м) і на число підйомів на сходинку за 1 хвилину;
ЧСС- частота серцевих скорочень.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 509 | Нарушение авторских прав
|