Вітамін Н (біотин)
Біотин являє собою сполуку тіофену і імідазолу (атоми вуглецю в третьому і четвертому положеннях в них спільні), боковий ланцюг якої представлений валеріановою кислотою:
Кофермент біотину сприяє засвоєнню тканинами організму вугле-кислоти, каталізуючи, у складі карбоксилаз, оборотні реакції карбокси-лювання і транскарбоксилювання багатоосновних кислот.
Відомі на сьогоднішній день біотинові ферменти беруть участь у біосинтезі жирних кислот, пуринових основ, глюконеогенезі, окислен-ні залишків пропіонової кислоти в циклі Кребса тощо.
Недостатність біотину з а його відсутності в раціоні людини не ви-явлена, оскільки потреба в ньому покривається внаслідок синтезу ки-шковою мікрофлорою. Явища гіповітамінозу можуть розвиватися при вживанні в їжу білків сирих яєць, багатих на глікопротеїн – авідин. Авідин яєчного білка утворює міцний зв'язок з біотином, що перешко-джає його всмоктуванню в кишечнику.
При авітамінозі Н з'являється депігментація шкіри, дерматит, депресія, м'язові болі.
Джерела надходження біотину. Багаті на біотин горох, соя, кольо-рова капуста, гриби, яєчний жовток і т.ін.
Вітамін U
(S-метилметіонінсульфоній, противиразковий фактор)
S-Метилметіонін за хімічною будовою є метильованим похід ним незамінної амінокислоти метіоніну:
Вітамін U – необхідний харчовий фактор, який забезпечує но-рмальне функціонування слизових оболонок шлунка і тонкого ки-шечника (від лат. ulcus – виразка). Йому властива знеболююча дія, здатність посилювати епітелізацію слизової оболонки шлунка в осіб, що страждають виразковою хворобою – таким чином він прискорює загоєння виразок.
Являючи собою похідне метіоніну, служить активним донором ме-тильних груп. У зв'язку з цим може бути віднесений до групи ліпотроп-них факторів. Окрім цього, метилюючи гістамін, вітамін U перетворює його в неактивну форму, що сприяє зменшенню шлункової секреції.
S-Метилметіонін міститься в сирих овочах, особливо багато його в капусті, помідорах, зелені петрушки. Для медичного засто-сування одержують у вигляді хлориду – S-метилметіонінсульфо-нію хлорид. Застосовують при виразковій хворобі шлунка і 12-палої кишки, гастралгії.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 357 | Нарушение авторских прав
|