АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
В5-гіповітаміноз (недостатність нікотинової кислоти, гіповітаміноз РР, пелагра, «чорний» язик)
В5-гіповітаміноз або пелагра (лат. pellas — шкіра, agros — грубий) – хронічна хвороба, при якій порушені регуляція вуглеводного, білкового і жирового обмінів, трофіка шкіри і розвиваються запальні і виразково-некротичні процеси в шлунково-кишковому тракті.
Нікотинова кислота широко поширена в рослинних і особливо в тваринних кормах. Багаті вітаміном пивні (40 мг%) і пекарні пресовані (28 мг%) дріжджі. У кукурудзі і зерні інших злаків нікотинова кислота знаходиться на 95-98% в зв'язаній, не засвоюваній організмом формі. Біосинтез нікотинової кислоти в організмі відбувається з триптофану в процесі проміжного обміну, а також кишковою мікрофлорою. Нікотинова кислота — один з найстійкіших вітамінів. Практично відсутні втрати при заморожуванні або сушці. Розчини нікотинової кислоти переносять автоклавування при +120°С протягом 20 хвилин, кип'ятіння.
Етіологія. Хвороба розвивається внаслідок недостатності в кормах раціонів птиці нікотинової кислоти і її аміду – нікотинаміду. Включення в комбікорми кукурудзи збільшує ймовірність недостатності нікотинової кислоти, оскільки її концентрація в кукурудзі низька, причому міститься вона в труднодоступній формі. Більш того, в кукурудзі є незначна кількість триптофану (0,08-0,1%) – провітаміну нікотинової кислоти і встановлено антивітамінний компонент – структурний аналог нікотинової кислоти (3-ацетилпіридин). Перебіг B5-гіповітамінозу обтяжується при недостатності в раціоні кормів, багатих триптофаном. Недостатність нікотинової кислоти розвивається при інфекційних хворобах птиці, що супроводжуються ураженням шлунково-кишкового тракту. Недостатність нікотинової кислоти викликається застосуванням для лікування сульфаніламідних препаратів і антибіотиків.
Клінічні ознаки. Відзначають зниження апетиту, скупчення, невпевнене пересування, тремтіння голови, анемію, ціаноз слизових оболонок, сухість шкіри, появу на оголених від пір'я ділянках шкіри симетричних червоних плям (пелагрична еритема). Специфічним симптомом цього виду гіповітамінозу у курчат і індичат є запалення слизової оболонки ротової порожнини та язика. У подальшому слизова оболонка набуває темно-червоного кольору (”чорний язик”). Навколо очей, дзьоба, на ногах з'являється лусковий дерматит, спостерігаються паралічі. Гусята і качата відрізняються високою чутливістю до недостатності нікотинової кислоти. Проте у них не спостерігається такої ознаки, як “чорний язик”, і дерматитів. Проте при цьому різко сповільнюється їх ріст, з'являються ознаки перозісу і молодняк гине через 1-2 тижні. Комплексний вплив недостатності вітамінів групи В (В3, В4 і ін.), у тому числі і нікотинової кислоти, особливо проявляється у м'ясних курчат і індичат перозісом. У ремонтного молодняка птиці недостатність нікотинової кислоти викликає затримку статевого дозрівання. Несучки менш чутливі, проте у них знижуються несучість та виводимість молодняка. Масова загибель ембріонів відбувається в цьому випадку на 8-12 добу інкубації.
Патологоанатомічні зміни. У курчат і індичат затримується ріст, погіршується оперення. У молодняка і дорослої птиці розвивається дерматит, на шкірі ніг, навколо очей і дзьоба утворюються луски (гіперкератоз), скориночки (лусковий дерматит). Слизова оболонка ротової порожнини, язика темно-вишневого кольору («чорний язик»). Слизова кишечника запалена, покрита виразками і розсіяними некротичними ділянками.
Діагностика. Попередній діагноз на пелагру ставлять шляхом аналізу результатів дослідження комбікормів, симптомів хвороби і патологоанатомічних змін. Від В5-гіповітамінозу диференціюють міопатію і віспу птиць.
Профілактика і лікування. З метою запобігання B5-гіповітамінозу необхідно ретельно балансувати раціони по амінокислотному складу, особливо по триптофану і лізину, а також комплексу добавок вітамінів групи В (В2, В3, В4, B6, Bс, B12).
В комбікорми з високим вмістом кукурудзи необхідно обов'язково вводити добавки нікотинової кислоти. Це – дріжджі, макухи, висівки пшеничні, корми тваринного походження, а також синтетичні препарати нікотинової кислоти для молодняка – 30-40 г і дорослої птиці – 20-30 г на 1 т комбікорму.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 648 | Нарушение авторских прав
|