Антисуїцидальні фактори – фактори, які не сприяють формуванню намірів і безпосередній реалізації суїцидального замислу або знецінюючи доцільність суїцилального акту, як способу вирішення психотравмуючої ситуації. В ролі антисуїцидального бар’єру можуть виступати самі різні етнокультурні, релігійні, соціально-психологічні і особистісні фактори: емоційна прив’язаність до батьків і дітей, нереалізовані творчі замисли, естетичні відчуття (уявлення про те, як буде виглядати людина після скоєння суїциду часто попереджає реалізацію замислу), страх болі або фізичних страждань, боязнь залишитися інвалідом, надмірна відповідальність…
Період реалізації суїцидального задуму
Ступінь виразності суїцидальних тенденцій і психологічного смислу самогубства, швидкість розвитку суїцидальниї тенденцій, етнокультурна приналежність, конкретна ситуація, доступність тих чи інших засобів реалізації суїциду і значна кількість факторів відіграють роль у виборі способу самогубства.
Згідно даних ВООЗ існує 800 способів самогубства.
Серед способів, які використовують особи з завершеними суїцидами, переважають наступні:
Повішення – провідний спосіб суїциду у всьому світі.
Вогнепальна зброя. Частота її застосування залежить від доступності.
Отруєння – від передозування лікарських засобів помирає 15-18%. Серед них переважають медичні працівники і фармацевти, а також пацієнти, що приймають нейролептики, антидепресанти, транквілізатори, снодійні.
Падання з висоти деякі місця притягують самогубців: водопад Іматра у Фінляндії, Золотий міст у Сан Франциско…
Самоспалення характерне для жінок Середньої Азії.
Експерти ВООЗ вважають, що значний відсоток від кількості фатальних ДТП з єдиною жертвою – фактично суїциди.
При незавершених суїцидах найбільш частим способом є отруєння, на другому місці – само порізи, а на третьому – самоповешення.
Час і місце скоєння суїциду
Про виразність суїцидальних тенденцій та істинності намірів свідчать нічний або ранковий час скоєння самогубств, приготовлення до смерті (підготовка заповіту, приведення справ в порядок…). Це не відноситься до блискавичних суїцидів. Згідно даних статистики у першій половині дня вчиняється 32% суїцидів, у другій половині дня – 44%, вночі – 24%. Дома суїцид вчиняють 36% суїцидентів, поза домом – 20%, в гостях – 16%, на місці навчання і роботи – 8%. Передсмертні записки залишають біля 44% суїцидентів. Вони адресовані всім – 20%, близьким – 12%, начальникам – 8%, нікому – 4%.