Короткі теоретичні відомості. Визначення коефіцієнту об’ємного розширення рідин
Визначення коефіцієнту об’ємного розширення рідин
Мета роботи: опанування методикою дослідження об’ємного розширення рідин за допомогою пікнометра.
Прилади та обладнання: комплект пікнометрів, досліджувані рідини (вода, гліцерин, спирт, олія тощо), імерсійний термостат, ванна для термостату, лабораторний термометр, резинові шланги.
Завдання:
1. Ознайомитись з експериментальною установкою.
2. Ознайомитись з методикою визначення зміни об’єму рідин пікнометром.
3. Виміряти залежність зміни об’єму рідини V від температури t для кількох різних рідин за вибором викладача.
4. Побудувати залежність V(t) для досліджуваних рідин. За ними визначити коефіцієнти об’ємного розширення досліджуваних рідин β. Знайти об’єм досліджуваних рідин при t=0°С
5. Для всіх досліджуваних рідин визначити параметр Грюнайзена.
6. Обчислити похибку вимірів.
Короткі теоретичні відомості
Експериментальні дослідження показали, що при нагріванні об’єм більшості тіл у рідкому стані збільшується. Єдиним винятком є винятком вода при температурі від 0°С до +4°С. Вода стискається при нагріванні від 0ºС до 4ºС, а при подальшому нагріванні її об’єм збільшується. При 7,5ºС вона має той самий об’єм, що й при 0ºС. Вода має аномальні властивості і при замерзанні. Вона розширюється у твердому стані, розриваючи, наприклад, камені взимку. Це пов’язано з особливостями будови молекули води та її кристалізації.
Ступінь розширення рідини характеризують температурним коефіцієнтом об’ємного розширення даної речовини, або просто коефіцієнтом об’ємного розширення
, (4.1)
який є відносною зміною об’єму рідини при зміні температури на 1 К за сталого тиску.
Якщо температурний коефіцієнт об’ємного розширення слабко змінюється із температурою , за ним можна визначити об’єм тіла при різних температурах. Формулу для залежності об’єму рідини від температури можна отримати із (4.1) аналогічно розрахунку для коефіцієнта лінійного розширення твердих тіл (див. Лабораторну роботу №2)
, (4.2)
де і об’єми рідини при температурах і відповідно.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 524 | Нарушение авторских прав
|