25. Хвора М., 45 років, хворіє тиреотоксикозом впродовж 3 років. Останній місяць почувала себе задовільно, призначених ліків не приймала. Після переохолодження захворіла на ГРВІ, загальний стан різко погіршився, температура тіла підвищилась до 390 С, розвинулись виражена загальна слабкість, тремтіння рук, серцебиття, екзофтальм. Лікар швидкої допомоги діагностував розвиток тиреотоксичного кризу. Які основні невідкладні заходи?
А. Довенно – фізіологічний розчин хлориду натрію, 5% глюкози до 4-5 літрів, 60 мг мерказолілу через зонд вводиться до шлунку;
Б. Анаприлін 40 мг 4 рази на добу, охолоджувати поверхню тіла, протирати шкіру водою;
В. Преднізолон – 120-240 мг на добу, 30 крапель розчину Люголю 3-4 рази на добу;
Г.* Всі відповіді вірні;
Д. Вірні відповіді Б та В.
26. У хворого після видалення щитоподібної залози виникли напади судом. Яка причина цього стану, вкажіть заходи невідкладної допомоги:
А.* Недостатність паратиреоїдного гормону внаслідок випадкового видалення при щитоподібних залоз, необхідно вводити кальцію хлорид 10% в/в, потім постійно паратгормон;
Б. Недостатність паратиреоїдного гормону, необхідно вводити калію хлорид 4% в/в, потім постійно тиреотропний гормон;
В. Післяопераційний гіпотиреоз, необхідно призначити тироксин;
Г. Післяопераційний гіпертиреоз, необхідно призначити тироксин;
Д. Еклампсія, необхідно вводити проти судомні та гіпотензивні засоби.
27. Хвора на цукровий діабет на прийомі у стоматолога раптово поскаржилась на загальну слабкість, головний біль. Сказала, що після чергової ін’єкції інсуліну не встигла достатньо поїсти, тільки перекусила тому що не хотіла запізнитись на прийом до лікаря. Лікар переказав помічниці терміново приготувати солодкого чаю, знайти цукерку. Раптово хвора втратила свідомість. Які дії повинен виконати лікар?
А. Негайно ввести внутрішньовенно 20 мл 40% розчину глюкози;
Б. *Негайно ввести внутрішньовенно 40-60 мл 40% розчину глюкози; надалі інфузійно 500 мл 5% глюкози з 4-8 Од простого інсуліну;
Д. Викликати реаніматолога і до його приходу нічого не робити;
28. Хвора Т., 24-х років, що страждає цукровим діабетом І типу, знаходилася у черзі до кабінету стоматолога. Зі слів родички відомо, що зранку пацієнтці уведено 12 одиниць простого й 24 одиниці пролонгованого інсуліну. Близько 8 годин ранку хвора кілька разів заглянула у стоматкабінет, поскаржилася медсестрі на почуття голоду. Медсестра звернула увагу на збуджений стан хворої, помітила в неї тремор кінцівок і посмикування м'язів обличчя. Після чого у хворої розвинувся короткочасний судомний напад, пацієнтка втратила свідомість. Об'єктивно: шкірні покриви бліді, виражений гіпергідроз, підвищений тонус очних яблук, тони серця глухі, тахікардія - 128 у хв, АТ - 100/60 мм рт. ст. З боку органів дихання й черевної порожнини патології не виявлено.
При наданні невідкладної допомоги хворій першочерговим є:
А.Введення протисудомних препаратів;
Б. Введення препаратів кальцію;
В. Введення спазмолітинів;
Г. *Введення глюкози;
Д. Введення кордіаміну.
29. По дорозі на прийом до лікаря-стоматолога у хворої Н., 46р., раптово виникло відчуття голоду, страху, тремтіння у всьому тілі. Жінка почервоніла, вкрилася холодним потом, втратила свідомість. Перехожі викликали швидку допомогу. Ще до приїзду швидкої у жінки почалися тонічні та клонічні судоми. Що необхідно перш за все зробити в даній ситуації:
А) п/ш 8 ОД інсуліну;
Б) *в/в 40мл 40% глюкози;
В) в/в 1мл 0,1% адреналіну;
Г) в/в 1мл 0,1% атропіну;
Д) в/в 8 мг дексаметазону.
30. В кабінет до стоматолога увійшла хвора середніх років з проханням прийняти її позачергово, так як вона хворіє на тяжку форму цукрового діабету і ще не снідала. Стоматолог був зайнятий з іншим пацієнтом протягом 30 хвилин. За цей час пацієнтка устигла сходити до маніпуляційного кабінету та ввести інсулін, після чого з'їла яблуко. В кріслі стоматолога вона відчула себе зле: почало двоїтися в очах, відчула тремтіння в тілі, відчуття голоду. Через декілька хвилин вона знепритомніла. При огляді: шкіра бліда, волога. Запах ацетону із роту. Очні яблука в гіпертонусі. В легенях – дихання везикулярне. Тони серця незначно приглушені, ритмічні, тахікардія, АТ 130/90 мм.рт.ст. Яке ускладнення розвилося у хворої? Яку невідкладну допомогу слід призначити?