Молекули.
Але у кожного атома Карбону залишається ще по одній негібридизованій орбіталі у формі симетричної вісімки. Оскільки ці орбіталі розташовані паралельно одна до одної і перпендикулярно до площини - зв’язку, вони взаємно перекриваються і утворюється єдина для всієї молекули - електронна хмара, густина якої симетрично ділиться на дві частини площиною - зв’язків (мал. 20). Під впливом - електронної системи ядра атомів Карбону зближуються, відстань між ними скорочується до 0,14 нм. Електронна густина в молекулі бензену розподіляється рівномірно, томі зв’язки між атомами Карбону однакові. Таким чином, бензенове ядро - це стійка, міцна система. Хімічний зв’язок у молекулі бензену та його гомологах часто називають ароматичним.
Мал. 20 Схема перекривання хмар р-електронів у молекулі бензену та
- електронна хмара
Одноатомні спирти можна розглядати як похідні насичених вуглеводнів, в молекулах яких один атом Гідрогену заміщений на гідроксильну групу. У цих молекулах атоми сполучені між собою ковалентними - зв’язками. (мал. 21)
Мал. 21 Схема утворення -зв'язків у молекулі метанолу.
Особливості електронної будови альдегідів і кетонів зумовлені наявністю в їх молекулах карбонільної групи. В карбонільні групі атом Карбону перебуває в стані sp2 –гібридизації. В формальдегіді три орбіталі атома Карбону витрачаються на утворення - зв’язків з двома атомами гідрогену і атомом Оксигену (мал. 22). Ці зв’язки, як і в молекулі етилену, розташовані в одній площині під кутом 120 о. Орбіталь негібридизованого р – електрона атома Карбону розташована перпендикулярно до площини - зв’язку. Атом Оксигену однією р – орбіталлю сполучений з атомом Карбону (зв’язок С – О), другою р – орбіталлю, розташованою перпендикулярно до першої, утворює з не гібридизованою р – орбіталлю Карбону - зв’язок. Не дивлячись на певну подібність в електронній будові карбонільної групи і подвійного зв’язку молекули етилену, між ними існує велика різниця: електронна густина в молекулі етилену рівномірно і симетрично розподілена між атомами Карбону; в карбонільній групі електронна густина зміщена від Карбону до Оксигену як до більш електронегативного атома, тобто зв’язок С = О сильно полярний: на атомі Карбону виникає частковий позитивний заряд, на атомі Оксигену – частковий негативний:
+ -
R C = O
I
H
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 538 | Нарушение авторских прав
|