АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Тема 36. Тонка і товста кишка: будова, топографія, функції. Аномалії розвитку.

Прочитайте:
  1. E Аномалії розвитку нервової системи
  2. Аномалії відходження бронхів.
  3. Аномалії розвитку.
  4. Будова, форма скелетних м'язів
  5. Будова, форма скелетних м’язів
  6. Будова, функції і розвиток спинного мозку
  7. Будова, функції та розвиток спинного мозку.
  8. Вестибулярний апарат: будова, функції
  9. Вікові особбливості опорно- рухового апарату, будова, функції, можливі відхилення.
  10. Гемоглобін, будова, властивості, види, сполуки

Кількість годин – 2

Актуальність теми.

Знання цього розділу анатомії край важливе студентам для подальшого навчання.

Навчальні цілі.

На препаратах, таблицях, муляжах вивчити будову, топографію тонкої та товстої кишки. Визначити їх функціональне значення.

3. Матеріали до аудиторної роботи та міждисциплінарна інтеграція:

- з курсу біології: філогенез травної системи;

- з курсу анатомії: онтогенез травної системи;

- для подальшого вивчення тем.

План та організаційна структура заняття.

№ з/п Основні етапи заняття, Їхні функції та зміст Методи контролю і навчання Матеріали методичного забезпечення (контролю, наочності, інструктивні) Розподіл часу (хв.)
  Підготовчий етап      
  Організаційні заходи     2 хв.
  Постановка навчальних цілей та мотивація   Актуальність та навчальні цілі 3 хв.
  Контроль початкового рівня знань Фронтальне опитування Таблиці, матеріали лекцій, методичних розробок предмета 15 хв.
  Основний етап      
  Формування професійних вмінь та навичок Індивідуальна робота Підручники, атласи, таблиці, методичні розробки, тестові завдання 45-50 хв.
  Заключний етап      
  Контроль та корекція професійних вмінь та навичок Індивідуальний тестовий контроль ПРЕПАРАТИ. таблиці, методичні розробки, тестові задачі бази «Крок-1». 15 хв.
  Підбиття підсумків практичного заняття. Пояснення домашнього завдання.     5 хв.

5. Зміст теми заняття.

Тонка кишка(intestinum tenue) починається від виходу із шлунку і закінчується в місці впадіння її в товсту кишку. Довжина тонкої кишки у живої людини 2,5 - 4, 5 метри, а у мертвої людини 5-7 метрів. Тонку кишку поділяють на три частини: дванадцятипалу, порожню і клубову. Клінічно поділяють тонку кишку на безбрижову (дванадцятипала кишка) та брижову (порожня та клубова кишка).

Дванадцятипала кишка(duodenum) має чотири частини: верxня (раrs superior), низхідна (раrs descendes), горизонтальну (раrs horisontalis), висхідну (раrs ascendes). Довжина кишки дорослих 25-30см., верхня частина починається від воротаря на рівні XII грудного хребця ампулою (ampulla), а позаду неї розташовується ворітна печінкова вена, спільна жовчна протока, а зверху квадратна частка печінки. Низхідна частина дванадцятипалої кишки починається з верхнього згину (flexura duodeni superior) на рівні І поперекового хребця і опускається вздовж правого краю хребтового стовпа до рівня III поперекового хребця, де різко повертає вліво, утворюючи нижній згин (flexura duodeni inferior). Довжина цієї частини 10 см.

Горизонтальна частина починається від нижнього згину, йде горизонтально вліво і на рівні III поперекового хребця перетинає нижню порожнисту вену. Висхідна частина розташована під головкою і тілом підшлункової залози, на рівні лівого краю на рівні II поперекового хребця і закінчується дванадцятипало-порожньо-кишковим згином (flexura duodenojejunalis). Позаду розташована черевна частина аорти, верхні брижові артерії та вена. До зв'язок дванадцятипалої кишки відносять: печінково-дванадцятипало-кишкова зв'язка (lig. hepatoduodenale) і підвішувальна зв'язка (lig. suspensorium duodeni).

Стінка дванадцятипалої кишки складається з трьох оболонок. Серозна оболонка(tunica serosa) покриває з усіх боків тільки початковій відділ кишки. У серозній оболонці виділяють підсерозний прошарок (telа subserosa). М'язова оболонка (tuniса muscularis) має повздовжній та коловий шари непосмугованих м'язових волокон. Слизова оболонка(tuniса mucosа) покрита одношаровим призматичним епітелієм і утворює колові та напівколові зморшки (рlісае circulares). Поверхня слизової оболонки має кільцеподібні вигини, які називаються кишковими ворсинками (villi intestinales), завдовжки 0,2-1,2 мм, що збільшують всмоктувальну і видільну площу.

Деякі відмінності в будові порожньої та клубової кишок. У початкових відділах брижової частини тонкої кишки процес травлення відбувається швидше та інтенсивніше. Порожня кишка має ширший діаметр, стінка її товща, слизова оболонка має більш щільно розташовані зморшки, ворсинок, більше кровоносних судин на одиницю площі стінки кишки. Клубова кишкавужче, стінка її тонша, слизова оболонка має менші за розміром зморшки, ворсинок менше, кровопостачання гірше. В слизовій оболонці порожньої кишки розташовані поодинокі лімфатичні вузлики, а в клубовій кишці скупчення лімфатичних вузликів (Пейєроові бляшки).

Товста кишка(intestinum crassum), поділяється на три основні частини: сліпу кишку, ободову кишку і пряму кишки. Сліпа кишка (саесum) розташована в правій клубовій ділянці. Ободова кишка має 4 частини: висхідна ободова кишка (соlоn аscendens), поперечна ободова кишка (соlоn transversum), низхідна ободова кишка (соlоn descendens), сигмоподібна ободова кишка (соlоn sigmoideum). Кінцевим відділом є пряма кишка (гесtum).

Товста кишка відрізняється від тонкої кишки за трьома зовнішніми головними ознаками. На зовнішній поверхні є 3 повздовжніх тяжи - стрічки ободової кишки (teniae соlоn). Кожна з стрічок завширшки близько 1 см, брижово-ободово-кишкова стрічка (tаеnіа mesocoliса), чепцева стрічка (tаеnіа оmentalis) і вільна стрічка (tаеnіа libera). Між стрічками товстої кишки є поперечні перетинки, внаслідок чого стінка кишки утворює мішкоподібні вигини ободової кишки (haustrae coli). На стінці товстої кишки під серозною оболонкою є скупчення жирової клітковини у вигляді чепцевих привісок (appendices omentales).

Сліпа кишка(саесum) - відрізок кишки 6-8 см і лежить нижче від місця переходу тонкої кишки в товсту. На задньоприсередній поверхні знизу сходяться в одній точці всі 3 стрічки ободової кишки. У цьому місці від сліпої кишки відходить червоподібний відросток (appendices vermiformes) - рудимент кишки від 2-20 см завдовжки. Запалення цього відростка - апендицит. Положення червоподібного відростка не постійне, що ускладнює діагностику апендициту.

У більшості випадків розташування червоподібного відростка проектується на межі між бічною та середньою третинами лінії, що з'єднує праву і ліву верхні, передні клубові ості (точка Ланца). Крім того, місце відходження відростка визначається точкою Мак-Бурнея, яка розміщується на середній лінії, проведеної між пупком та правою верхньою передньою клубовою остю.

У 40-45% випадків червоподібний відросток виявляють у малому тазі, а у жінок він досягає правого яєчника та правої маткової труби (низхідне положення). Крім того, висхідне положення відростка у 13% випадків, а бічне положення у 17-20%. До рідкісних випадків слід віднести ретроцекальне положення - розташування червоподібного відростка позаду від сліпої кишки.

Рекомендована література.

1. В.Г.Ковешников «Анатомія людини» Луганськ, 2005, Т.2, -с.48-67.

2. М.Р.Сапин «Анатомия человека», Москва, «Медицина», 1986, Т.2, -с.33-46.

3. М.Г.Привес «Анатомия человека», С.П. издательство «Гиппократ», 1998, -с. 268-281.

4. Синельников Р.Д. Атлас «Анатомия человека», Т.2, -с. 64-81.


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1684 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)