Нb - це дихальний пігмент крові, що обумовлює червоний колір крові.
Гемоглобін містить 4 гема (двохвалентне залізо) та глобін (білкова частина, яка складається з двох альфа- та двох бета- ланцюгів). У здорової людини склад гему не змінюється, але змінюється склад глобуліну. Це і є причиною наявності різних видів гемоглобіну.
Кількість гемоглобіну в одиниці об'єму крові: у чоловіків: 135-185 г/л; - у жінок: 120 - 140г/л.
Основними видами гемоглобіну є:
1.НbА - гемоглобін дорослої людини
2.НbР - гемоглобін плода. НbР має більшу спорідненість до кисню, ніж НbА,тому кров плоду зв'язує кисень сильніше, ніж кров матері. В плаценті кров плода "відбирає" кисень у крові матері і перетягує його собі. Через кілька місяців після народження НbР майже повністю (на 98%) заміщується НbА.
3.Міоглобін знаходиться у посмугованих м’язах, має меншу молекулярну вагу. Міоглобін здатний зв'язати до 14% кисню. Він постачає тканинам кисень в умовах кисневого голодування, напруженій роботі м’язів.
Гемоглобін транспортує гази у вигляді сполук:
1. Окислений НЬ (НЬ02)сполука яскраво – червоного кольору, утворюється в результаті взаємодії відновленого НЬ з киснем:
Hb + О2 HbО2 (оксигемоглобін).
Головною особливістю цієї реакції є її зворотність.
2. Карбгемоглобін (HbСО2) - утворюється при взаємодії Hb з вуглекислим газом:
Hb + СО2 HbСО2.
Ця реакція зворотня: карбгемоглобін утворюється в крові тканинних капілярів, де велика напруга вуглекислого газу, а в судинах легень, де напруга С02 низька, карбгемоглобін дисоціює з утворенням С02, який виводиться з організму.
3.. Карбоксигемоглобін(HbСО) - утворюється при взаємодії гемоглобіну з чадним газом (СО):
Hb + СО HbСО.
4. Метгемоглобін - це гемоглобін, в складі якого залізо трьохвалентне (Fe3+). До його утворення призводять сильні окисники (фенацетин, перманганат К). Метгемоглобін міцно зв'язує воду, але не може зв'язувати та переносити кисень.