Стрижка, гоління волосся
1. З дозволу хворого можете постригти волосся за допомогою ножиць або машинки для гоління волосся.
2. Голити волосся в ділянці операційного поля необхідно не раніше, як за дві години до операції, щоб не виникли гноячкові утворення.
3. В станок бритви заправте лезо і голіть по ходу росту волосся. При цьому злегка натягуйте шкіру лівою рукою в протилежну сторону від станка бритви.
4. Можете голити волосся і після попереднього намилювання шкіри мильною піною або кремом для гоління.
5. Після гоління ділянку шкіри витріть стерильною серветкою, обробіть 70˚ етиловим спиртом, тому що в мікроподряпини можуть потрапити мікроби з поверхні шкіри і викликати гноячкові утворення.
Спеціальна санітарна обробка хворого включає протипедикульозні та протискабіозні заходи.
Виявлення педикульозу та боротьба з ним. Педикульоз – паразитарне захворювання, викликане головною та платтяною вошами, що живляться кров’ю людини та мають велике епідемічне значення, бо можуть бути переносниками збудників висипного тифу, хвороби Бриля, зворотного тифу та Волинської лихоманки. Висипний тиф викликає рикетсія Провачека, яка локалізується у клітинах кишечнику воші, внаслідок чого клітини руйнуються і разом з випорожненнями збудник потрапляє на шкіру людини, де живе воша. Людина інфікується при попаданні таких випорожнень у місця розчосу або укусу комахи чи при роздавлюванні паразитів на шкірі. Воша гине лише через 7-12 днів після зараження. Збудник зворотного тифу – спірохета Обермейєра потрапляє в кишечник воші з кров’ю хворої людини, потім переходить у гемолімфу та розмножується. Людина інфікується при роздавлюванні зараженої воші і потраплянні спірохети у кров через дефекти шкіри (місця розчосів, укусів та інше). Інфікована воша залишається живою до 3 тижнів.
На тілі людини може паразитувати ще один вид воші – лобкова, але вона не має значного епідемічного значення, бо не є переносником. Викликане захворювання називається фтиріаз. Передається при статевих контактах. Поза тілом людини живе тільки 10-12 годин.
У своєму розвитку воша проходить 3 стадії: яйця або “гниди”, личинки та статевозрілої воші (самки більші ніж самці, при харчуванні кров’ю їх колір темнішає).
Платяні воші живуть у білизні людини. Яйця відкладають у найтепліших місцях, що контактують зі шкірою (зборках, швах), купками по 6-14 штук за день. Живе воша до 46 діб. Всі стадії розвитку чутливі до температури (зниження температури переносять краще ніж її підвищення). При високій лихоманці можуть покидати гарячкового хворого та переповзати на оточуючих. Головна воша живе у волоссі людини, але може перебувати на білизні, одязі та взутті. Самка відкладає по 4 яйця на день. Воша живе до 38 діб. Також чутлива до температури. Поза тілом хазяїна вона гине вже через 1 добу. При температурі меншій ніж 20˚С перестає відкладати яйця, а розвиток личинки припиняється.
Нормативні документи щодо організації профілактики та ліквідації педикульозу:
1. Наказ МОЗ України “Про подання позачергових повідомлень Міністерства охорони здоров’я України” №194 від 23.05.2002 року.
2. Наказ МОЗ України “Про організацію та проведення заходів по боротьбі з педикульозом” №38 від 28.03.1994 року.
Протипедикульозна укладка. Кожне приймальне відділення повинно мати згідно з наказом № 410 укладку для огляду та обробки пацієнта з педикульозом. Медичний персонал повинен працювати у спецодязі та засобах захисту шкіри рук та слизових оболонок.
Укладка для огляду на педикульоз містить: гумові рукавички, настільну лампу, лупу, густий гребінь та ємність з дезрозчином для замочування гребеня. Укладка для проведення протипедикульозної обробки містить: клейончастий або полотняний мішок для збору речей (одягу) пацієнта, відро для спалювання волосся, клейончаста пелерина та клейонка для вичісування волосся, ножиці, машинку для стрижки волосся, одноразовий станок для гоління, густий гребінь, маски, косинки (клейончасту та полотняну), вату, розчин оцту 10%, інсектициди з інструкціями до застосування для обробки людини та речей (білизни та приміщення). Для персоналу: гумові рукавички, окуляри, маска, змінний одяг та взуття.
Правила роботи при проведенні протипедикульозних обробок:
1. Роботу по розфасовці, приготуванні робочих розчинів, обробці речей, проводять на відкритому повітрі або у нежилих провітрюваних приміщеннях при наявності спецодягу, гумових рукавичок, захисних окулярів та респіраторів (ватно-марлевих масок).
2. Пацієнтів обробляють у спеціально відведених приміщеннях в разі відсутності захворювань та уражень шкіри.
3. Весь посуд для розчинів повинен бути промар керований і не використовуватись для інших цілей.
4. Всі засоби зберігають у приміщенні, куди заборонено входити стороннім, вся тара повинна бути щільно закрита та промаркірована. Кожен із засобів повинен мати паспорт, де вказано назву препарату та виробника, вміст активної речовини, умови зберігання, дату виготовлення та термін придатності.
5. У місці проведення дезінсекції повинна бути вода, миючі засоби, рушники та аптечка для надання невідкладної допомоги в разі отруєння.
6. Перед початком роботи всі робітники проходять спеціальні інструктажі. Вони підлягають регулярним медичним оглядам. Не допускаються до роботи із дезінсектицидними засобами особи молодші 18 років, вагітні, матері, що годують груддю, та люди при наявності захворювань, пов’язаних із роботою з препаратами.
Згідно вищевказаних нормативних документів у приймальному відділенні обов’язково проводять огляд хворого на педикульоз або вошивість. Огляду підлягають волосяні покрови голови (для виявлення головної воші), лобок і пахвові ямки (для виявлення лобкової воші або площиці лобкової) одяг, особливо складки білизни, внутрішні шви (для виявлення платтяної воші).
Особливе значення має огляд волосяних покровів голови, оскільки там педикульоз зустрічається найчастіше. Проявляється це свербінням голови. Під час огляду голови, особливо її потиличної ділянки, можна побачити свіжорозчухані місця, кірки, що утворилися після розчуху, яйця вошей (гниди) сірувато-білого кольору, щільно прикріплені до волосся, особливо поблизу його кореня, статевозрілу вошу (середній розмір самки 3 мм, самця – 2 мм).
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1575 | Нарушение авторских прав
|