Санітарна обробка хворих
Санітарна обробка хворих – комплекс заходів, спрямованнях на попередження проникнення та розповсюдження інфекційних та паразитарних захворювань в лікувально-профілактичних закладах (профілактика внутрішньолікарняної інфекції). Санітарна обробка хворих проводиться при госпіталізації хворого у стаціонар у санпропускнику приймального відділення і включає наступні заходи:
1. Огляд пацієнта на наявність інфекційних, шкірних та паразитарних (педикульоз та скабіоз) захворювань.
2. При необхідності проведення протипедикульозної та протискабіозної обробки.
3. Гігієнічні водні процедури (обтирання, душ або ванна).
4. Гоління, стрижка волос та нігтів.
5. Перевдягання у лікарняний одяг.
Виділяють наступні види санітарної обробки хворих: повна (включає всі заходи) та часткова; загальні гігієнічні процедури та спеціальні заходи (протипедикульозні, протискабіозні ). Питання про обсяг санітарної обробки хворого вирішує лікар приймального відділення після огляду хворого, встановлення діагнозу та оцінки його загального стану. Проводить санітарну обробку хворого безпосередньо медична сестра за допомогою санітарки.
Загальна санітарна обробка у повному обсязі проводиться хворим, у яких задовільний загальний стан, а також тим, хто не має важких захворювань або ушкоджень шкірних покривів; важкохворим (інфаркт міокарду, інсульт), хворим з високою гарячкою, у непритомному стані, важких ураженнях шкіри проводиться часткова обробка, а у випадках важкого стану пацієнта, які потребують термінових реанімаційних заходів, санітарна обробка не проводиться.
Оснащення санпропускника для проведення санітарно-гігієнічної обробки хворого:
кушетки, шафи для чистої білизни і бачки для брудної білизни, мочалки для миття хворих, мило, машинки для стрижки волосся, бритви для гоління, ножиці, повітряні та водні термометри, мочалки і щитки для обробки ванни, промаркірований інвентар (відра, швабри), дезінфікуючи розчини.
Загальні гігієнічні процедури. До загальних гігієнічних процедур належать: гігієнічні водні процедури (обтирання, душ або ванна), гоління, стрижка волос та нігтів.
Гігієнічна ванна призначається хворим з задовільним станом і протипоказана пацієнтам із захворюваннями середньої важкості, важкохворим, хворим з високою лихоманкою (температура тіла більш 38о С), у непритомному стані, важких ураженнях шкіри.
Підготовка ванни: протерти губкою з пральним порошком забруднену жиром та брудом ванну, промити її водою; продезінфікувати ванну дезрозчином (1–1,5% розчином хлораміну або 0,5% розчином хлорного вапна, або 3% розчином лізолу); декілька разів ополоснути ванну гарячою водою.
Заповнити ванну спочатку холодною (!), а потім гарячою водою (щоб не було пари, яку хворі погано переносять) на дві третини її об’єму. Температура гігієнічної ванни становить 37–40о С; тривалість прийняття ванни 15-30 хвилин. Спочатку хворі миють голову, потім тулуб та кінцівки. Після миття медична сестра допомагає хворому вийти з ванни, обтертися рушником та надягти лікарняну білизну. Для хворих із захворюванням середньої важкості температура ванни повинна становити 36–37о С, середній час – 10-15 хвилин. Такі хворі потребують допомоги медичної сестра та молодшої медичної сестри.
Гігієнічний душ показаний хворим із задовільним станом або станом середньої важкості, який є більш гігієнічним, ніж ванна. Температура води – 36–37о С, тиск води не повинен бути сильним. Спочатку хворі миють голову, потім тулуб та кінцівки. Хворі із захворюванням середньої важкості миються сидячи на табуреті за допомогою медичної сестри або санітарки.
Обтирання теплою водою з милом проводятьважкохворим (інфаркт міокарду, інсульт), хворим з високою гарячкою, у непритомному стані, важких ураженнях шкіри (псоріаз, екзема, трофічні виразки тощо). Під хворого кладуть клейонку, оголяють спочатку верхню частину тіла і губкою, змоченою теплою водою з милом, протирають обличчя, шию, груди, руки. Ці частини тіла досуха витирають рушником і накривають простирадлом, щоб не переохолодити хворого. Потім таким же чином обтирають живіт, спину, стегна, ноги. При неможливості провести і таке обтирання, проводять обтирання тіла губкою. Жмутком вати або чистою ганчіркою, змоченими одеколоном або горілкою, розведеними наполовину водою. Після санітарної обробки хворий надягає чисту лікарняну білизну і тапочки.
Порядок проведення санітарної обробки хворого:
1. Огляньте тіло хворого на предмет виявлення інфекційних захворювань, корости, педикульозу і здійсніть відповідний запис на титульному листі медичної карти.
2. Вирішіть із лікарем питання про необхідність і вид санітарної обробки та її об’єм.
3. Якщо необхідно, обстрижіть хворому нігті: стрижку нігтів здійснюйте за допомогою продезінфікованих ножиць. При цьому не травмуйте нігтьові валики. У випадку поранення цю ділянку обробіть антисептиком.
4. У людей похилого віку нігті дуже товсті і щільні, тому перед зрізанням їх слід розпарити у воді.
5. При необхідності допоможіть хворому роздягтись. Одяг складіть у спеціально виділений чистий мішок, заповніть при цьому квитанцію в двох примірниках із точним описом назви і кількості речей. Один примірник здайте на склад із речами, другий – вклейте в медичну карту.
6. Для миття хворого виділіть індивідуальну прокип’ячену мочалку та мило.
7. Ослаблених хворих супроводжуйте у ванну кімнату і підтримуйте під пахви при сіданні у ванну і виходу з неї.
8. Якщо хворий не може митися сам, допоможіть йому в цьому. Спочатку вимийте голову, тулуб, руки і нарешті ноги.
9. Під час миття спостерігайте за станом хворого.
10. Після миття шкіру витріть сухим рушником.
11. Якщо є можливість, то краще хворих мити під душем, який легше переноситься.
Запам’ятайте! У разі погіршення самопочуття хворого (запаморочення, серцебиття, біль у ділянці серця, блідість) припиніть миття, допоможіть хворому вийти з ванни, вкладіть на кушетку з трохи піднятим ножним кінцем, накрийте простирадлом, піднесіть до носа тампон, змочений нашатирним спиртом, розітріть скроні, до голови прикладіть рушник, змочений холодною водою, і викличте лікаря.
Обтирання тяжкохворого. Якщо ванна і душ протипоказані, зробіть хворому обтирання теплою водою з милом.
1. Залежно від стану хворого оголіть усе тіло або окремі його частини, підстеліть під хворого чисту клейонку.
2. Рушник або полотняну серветку змочіть теплою водою з милом і швидко протріть тіло, починаючи з обличчя, шиї і закінчуючи кінцівками.
3. При необхідності протирайте почергово різні ділянки тіла, прикривайте уже обтерті простирадлом або ковдрою. Спершу протріть спину і поперек, обсушіть рушником, потім поверніть хворого на спину.
4. Обробіть груди, обсушіть і накрийте ковдрою.
5. Далі протріть живіт, руки, ноги.
6. Після санітарної обробки допоможіть хворому надягти чисту лікарняну білизну і тапочки.
7. На титульній сторінці медичної карти зробіть відмітку про проведену санітарну обробку.
8. З приймального відділення транспортуйте хворого у відповідне відділення стаціонару.
Запам’ятайте! Санітарну обробку хворих необхідно здійснювати в спеціально відведеному приміщенні, в якому виключається зустрічний потік хворих.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 4935 | Нарушение авторских прав
|