Взаємини процесів збудження і гальмування в КГМ.
Складні взаємини між організмом і всілякими умовами життя досягаються завдяки якнайтоншим взаємодіям основних нервових процесів — збудження і гальмування — в центральній нервовій системі і, особливо, в нейронах кори великого мозку.
Лише одне збудження не може забезпечити нормальну діяльність організму. Нічим не стримуване збудження (відсутність гальмування) поступово приведе до виснаження нервової системи і загибелі організму. Якби в нервовій системі постійно існував лише процес гальмування, то організм виявився б нежиттєдіяльним, нездібним реагувати на всі сигнали, що поступають із зовнішнього і внутрішнього середовища.
Нервові процеси підкоряються певним закономірностям: іррадіації, концентрації і індукції. Нервові процеси володіють здатністю поширюватися (іррадіїровать), а потім збиратися (концентруватися) в тій ділянці центральної нервової системи, де вони виникли.
Процеси збудження і гальмування зв'язані між собою за принципом індукції (наведення). Розрізняють взаємну і послідовну індукцію. Взаємна індукція. При виникненні вогнища збудження або гальмування в центральній нервовій системі по його периферії відбувається зміна функціональних властивостей нервових клітин. Довкола ділянки збудження знижується збудливість і лабільність нейронів і в цих клітках легко розвивається процес гальмування (вогнище збудження індукує зону гальмування). Це явище отримало назву негативної взаємної індукції.
Прикладом такого стану нервових процесів можуть служити взаємовідношення між центрами ковтання і дихання. При збудженні центру ковтання діяльність дихального центру гальмується і дихання затримується.
По периферії ділянки гальмування активність нервових клітин підвищується і в цих нейронах легко виникає процес збудження (вогнище гальмування індукує зону збудження). Це явище отримала назва позитивної взаємної індукції.
Послідовна індукція. Збудження, що виникло в нейронах, через деякий час в цих же нервових клітинах послідовно змінявся гальмуванням і назад, гальмування переходить в збудження. Прикладом цього вигляду індукції може служити зміна неспання і сну.
Дата добавления: 2015-10-19 | Просмотры: 463 | Нарушение авторских прав
|