Кровообіг,його значення. Велике і мале коло кровообігу. Регуляція кровообігу.
Кровообіг -циркуляція крові по організму.
Велике коло кровообігу починається з лівого шлуночка серця-аортою,яка розносить артеріальну кров по всьому організму.
Венозна кров повертається у праве передсердя порожнистими венами.
Мале коло кровообігу починається з правого шлуночка серця легеневою артерією по ній кров іде до легень там віддає вуглекислий газ,збагачується киснем і повертається по легеневих венах до лівого передсердя.
У серце кров переходить від малого кола кровообігу до великого.
Цикл руху крові повторюється. Кровообіг забезпечується роботою серця, скороченням стінок серця. Регуляція кровообігу здійснюється за нервово-гуморального механізму.
47. Дихання — фізіологічний процес, в результаті якого кисень атмосфери засвоюється клітинами організму. Носова порожнина – простір покритий слизовою оболонкою,містить нюхові рецептори. (Ф-ї: нормалізація температури повітря, що надходить до органів дихання).
Гортань - служить не тільки для проведення повітря, а й для утворення звуків. Складається з хрящів різної форми, порожнина гортані вистелена слизовою оболонкою, що утворює голосові зв'язки. (проходження повітря до трахеї, захищає дихальні шляхи від потрапляння їжі).
Трахея - має форму трубки довжиною 10-13 см і служить для проходження повітря в легені і назад. Вона утворена 16-20 півкільцями з гіалінового хряща. Між собою хрящові півкільця з'єднані щільною сполучною тканиною.
Бронхи – повітропровідні шляхи. Склад.з хрящових на півкілець. Сукупність бронхів утв.бронхіальне дерево. Б. закінч. альвеолярними ходами, на стінках яких розт. алвеоли (лхерціегеневі пухерці). (забезпечують транспорт повітря між трахеєю і альвеолами, беруть участь у терморегуляції.)
Легені - парні губчасті органи конусоподібної форми. Тканина легень утворена бронхіолами і безліччю крихітних легеневих пухирців – альвеол. Легені розташовані в грудній клітці і тісно прилягають до її стінок. Поверхня легенів покрита особливою оболонкою - плеврою, що складається з двох листків. (забезпечують газообмін між кров*ю і атмосферою.)
49. Газообмін у легенях забезпечують альвеоли, загальна поверхня альвеол становить близько 50-80м2. Постійний газообмін у легенях і тканинах відбувається за рахунок таких фізичних явищ як дифузія та різниця парціальних тисків.
Дифузія – це перехід газів крізь мембрану звідки де концентрація більше, туди де концентрація речовини менша.
Газообмін в легенях відбувається в результаті ритмічних дихальних рухів — вдиху і видиху, що безперервно йдуть один за одним. У дорослої людини 16-18 дихальних рухів у хвилину. Легені не містять м'язової тканини, і дихальні рухи виконуються за допомогою міжреберних, грудних м'язів і діафрагми. При вдиху відбувається збільшення об'єму грудної порожнини за рахунок підняття ребер і опускання діафрагми.
Насичена киснем кров надходить до органів і тканин. Газообмін у тканинах відбувається за тим же принципом, що і в легенях: із капілярів кисень надходить у тканинну рідину (завдяки різниці концентрацій), потім у клітини й вступає в реакції окислення (внутрішнє дихання). За тими ж законами діоксид вуглецю з клітин через тканинну рідину проникає в капіляри, потім у вени.
Питання 50
Легені – парні органи дихання, що забезпечують газообмін між кров’ю і атмосферою.
Під час дихання в наш організм потрапляє кисень й виводиться вуглекислий газ, відбувається газообмін між організмом і навколишнім середовищем.
Під час спокійного вдиху в організм потрапляє 300-800мл повітря(дихальний об’єм).
Під час глибокого вдиху людина може набрати в легені 1500-3000мл повітря(резервний об’єм вдиху).
Після глибокого вдиху людина може видихнути 1200-1500см3 повітря.
Частота дихання – кількість дихальних рухів за 1хв, у дорослої людини 15-20 циклів.
Життєва ємкість легень – максимальна кількість повітря, яку можна видихнути після найглибшого вдиху, показник фіз. розвитку людини.
51.
Органи дихання:
Повітряносні шляхи
-Носоглотка
-гортань
-трахея-бронхи-легені
Дихання
Зовнішнє:
-Вентиляція легень
-дифузія газів у легенях
-транспорт газів кров’ю
-дифузія газів утканинах
Внутрішнє:
Споживання кисню клітинами і виділення ними СО2
Дихальны рухи:
Вдих:
-зовнішні міжхребені мязи скорочуються
-Об'єм грудної клітки збільшується
-Тиск у легенях зменшується
-Повітря надходиь до легень і розтягує їх.
Видих:
-Зовнішні міжреберні мязи і діафрагма розслабляються
-Ребра опускаються
-Об'єм грудної порожнини і легенів зменшується
-Тиск у легенях підвищується
-Повітря виходить з легень
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 653 | Нарушение авторских прав
|