Організація дослідження
Дослідження проводилися на базі санаторія-профілакторія від ЗНТУ.
Контингент досліджуваних можна поділити на такі дві групи:
Контрольна група – хворі на гіпертонічну хворобу, в яких лікування проводилося медикаментозно без застосування засобів фізичної реабілітації;
Основна група – хворі на гіпертонічну хворобу, в яких лікування проводилося як медикаментозно, так із застосування засобів фізичної реабілітації.
В першу групу досліджуваних пацієнтів було включено 10 хворих жінок, в яких лікування проводилося тільки медикаментозно без застосування засобів фізичної реабілітації; в другу групу –10 хворих жінок в яких лікування проводилося як медикаментозно, так і з застосуванням засобів фізичної реабілітації. Групи відповідали певній віковій категорії (35-50 років).
Розроблена нами програма фізичної реабілітації для пацієнтів основної групи включала: лікувальну гімнастику з елементами гімнастики йогів, лікувальне плавання, аутогенне тренування, дозовану ходьбу і лікувальний масаж.
Методика лікувальної гімнастики при гіпертонічній хворобі I-II стадії залежить від характеру патологічних змін, викликаних захворюванням, ступеня недостатності кровообігу, вираженості наявних ускладнень і ступеня адаптації до фізичного навантаження. Ми використовували методичний прийом розсіювання і чергування навантажень, коли вправа для однієї м'язової групи змінювалася вправою для іншої групи, а вправи з великим м'язовим навантаженням чергувалися з вправами, що вимагають незначних м'язових зусиль, і дихальними.
Застосовувалися наступні форми проведення занять ЛФК: ранкова гігієнічна гімнастика, лікувальна гімнастика, самостійні заняття фізичними вправами, дозована ходьба.
Хворим основної групи призначалися наступні основні засоби ЛФК: фізичні вправи, ігри, природні фактори природи (сонце, повітря, вода), лікувальний масаж.
Ми використовували спеціальні вправи: на розслаблення м'язових груп, на рівновагу, координацію; дихальні вправи. Відомо, що при виконанні фізичних вправ з участю м'язів рук значно підвищується артеріальний тиск у порівнянні з вправами для м'язів ніг. Тому ми з великою обережністю застосовували фізичні вправи для м'язів верхніх кінцівок (особливо при гіпертонічній хворобі II стадії), фізичні вправи з напруженням, ривками, особливо рук, зі струсом корпусу, нахили тулуба, повороти голови.
В останні роки зріс інтерес до вправ в ізометричному режимі (статичні вправи) для хворих на гіпертонічну хворобу. Гіпотензивна дія статичних навантажень обумовлена їх позитивним впливом на вегетативні центри з подальшою депресорною реакцією. Вправи в ізометричному режимі обов'язково поєднують з довільним розслабленням м'язів і дихальними вправами.
Аутогенне тренування та елементи гімнастики йогів допомагають успішно оволодіти початковими навичками психічної саморегуляції, відновити психоемоційний рівновагу, а значить, нормалізувати артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень і поліпшити загальний стан хворого. Завдяки застосуванню елементів гімнастики йогів хворі опановують мистецтво керування своїми духовними та фізичними силами, що сприяє поліпшенню їх стану.
Велика увага приділялася також масажу і самомасажу, особливо комірної зони.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 316 | Нарушение авторских прав
|