МЕТОДИКА ВИКОHАHHЯ САМОСТIЙHОЇ РОБОТИ
В ході практичного заняття після перевірки вихідного рівня знань студентам з метою визначення ефективності природної вентиляції пропонується визначити вміст СО2 у 2–3 точках навчальної кімнати за методикою, що указана нижче. Під час перерви необхідно здійснити наскрізне провітрювання приміщення і знов визначити вміст СО2 в тих самих точках. Ефективність штучної вентиляції визначається за даними ситуаційної задачі.
Для оцінки комплексного впливу мікроклімату реєструють реакції організму піддослідних студентів-волонтерів (температура тіла, шкіри та ступінь потовиділення) у відповідь на вплив мікрокліматичних параметрів, визначають еквівалентнео-ефективні і результуючі температури за помограмами, розв’язують ситуаційні задачі. За виконаною роботою студенти роблять гігієнічний висновок, дають пропозицію щодо покращання гігієнічної ситуації.
ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ЯКОСТI ПОВIТРЯ ТА ЕФЕКТИВНОСТI ВЕНТИЛЯЦIЇ
Визначення ефективностi природної вентиляцiї за вмістом вуглекислоти
Метод заснований на зіставленнi кiлькостi балончикiв атмосферного повiтря i повiтря примiщення, що були витрачені на знебарвлення 10 мл лужного розчину (600 мл води, 1 крапля 25% розчину аміаку, 2 краплі фенолфталеїну) у поглиначі Петрі.
Підрахунок кількості балончиків, що були витрачені на нейтралізацію (знебарвлення) лужного розчину проводиться тричі: до провiтрювання примiщення, пiсля провiтрювання та безпосередньо в атмосферному повiтрi.
Вміст вуглекислоти (СО2) у повітрі розраховується за формулою (1):
А · 0,04
Вміст СО2 (%) = –––––; (1)
В
де А – кiлькiсть балончикiв атмосферного повiтря, що витрачено на знебарвлення лужного розчину;
В – кiлькiсть балончикiв повiтря в примiщеннi, що витрачено на знебарвлення лужного розчину;
0,04– вміст вуглекислоти в атмосферному повiтрi (%).
Оптимальною концентрацією вуглекислоти у повiтрi житлових кiмнат, палат лікувально-профілактичних закладів та навчальних примiщень слід вважати 0,07–0,08%, допустимою – 0,1%.
Приклад розрахунку. Hа знебарвлення 10 мл лужного розчину було витрачено 50 балончикiв атмосферного повiтря, i вiдповiдно на знебарвлення 1 мл лужного розчину до i пiсля провiтрювання в навчальнiй кiмнатi – 10 та 20 балончиків.
Кiлькiсть вуглекислоти у повiтрі примiщення становить:
50 · 0,04
а) до провітрювання ––––– = 0,2 %
50 · 0,04
б) пiсля провiтрювання –––– = 0,1 %.
Визначення ефективності штучної вентиляції за кратністю обміну повітря
Кратнiсть обмiну повітря як показник ефективності штучної вентиляції визначається за формулою (2):
V в.п. v · S · n · t
КОП = –——–– = –——––––; (2)
V V
де КОП – кратність обміну повітря;
V в.п. – об’єм вентиляцiйного повітря (м3);
V – об’єм примiщення (м3);
S – площа вентиляцiйного отвору (м2);
v – швидкiсть руху повiтря (м/с);
n – кількість вентиляційних отворів;
t – час (3600 с).
Кратнiсть обміну повiтря в житлових кімнатах, навчальних приміщеннях та лікарняних палатах повинна знаходитися у межах 2–3 разів на годину.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 509 | Нарушение авторских прав
|