Підсумковий модульний контроль №1
1. При електронномікроскопічному дослідженні біоптату печінки виявлено, що між численними мітохондріями знаходиться велика кількість плоских цистерн і бульбашок з секреторними гранулами, стінки яких утворені мембранами. Про гіперплазію якої ультраструктури йдеться?
- *Апарату Гольджі
- Піноцитозних бульбашок
- Ендоплазматичного ретикулуму
- Лізосом
- Мікротрубочок
2. Чоловік 38 років, раптово померлого, на розтині в задній стінці лівого шлуночку серця виявлений інфаркт міокарду. Які найбільш можливі зміни в будові кардіоміоцитів можна побачити у вогнищі інфаркту мікроскопічно?
- *Каріолізис
- Жирова дистрофія
- Вуглеводна дистрофія
- Звапніння
- Білкова дистрофія
3. У дитини з діагностованою дифтерією зіву, померлої від гострої серцевої недостатності, на розтині виявлено, що порожнини серця розширені в поперечнику. М'яз серця тьмяний, в'ялий, на розрізі строкатий, з жовтуватими ділянками. У цитоплазмі деяких кардіоміоцитів із збереженою цитоплазмою виявляються дрібні вакуолі. На заморожених зрізах вакуолі забарвлюються суданом III в оранжевий колір. Який вид дистрофії виявлений в кардіоміоцитах?
- *Жирова
- Вуглеводна
- Балонна
- Гіаліново-краплинна
- Гідропічна
4. На розтині трупа хворого, що страждав лейкозом і померлого від наростаючої хронічної анемії, серце збільшене в розмірах, м'яз серця на розрізі тьмяний, в'ялий, блідо-сірого кольору, під ендокардом визначаються жовті плями і смуги. Який патологічний процес розвинувся в серці?
- *Паренхіматозна жирова дистрофія
- Вакуольна дистрофія.
- Гіаліново-краплинна дистрофія.
- Мезенхімальна жирова дистрофія.
- Робоча гіпертрофія
5. У померлого від хронічної серцево-судинної недостатності на розтині виявлено "тигрове серце". З боку ендокарду виражене жовто-біле покреслення, міокард тьмяний, глинисто-жовтий. Який процес зумовив дану патологію?
- *Жирова паренхіматозна дистрофія
- Вуглеводна дистрофія
- Гіаліново-краплинна дистрофія
- Жирова судинно-стромальна дистрофія
- Амілоїдоз
6. При розтині трупа жінки, яка померла при явищах серцевої недостатності, серце збільшене в об'ємі, в'яле; міокард - глинисто-жовтий, тьмяний; з боку ендокарду визначається жовто-біле покреслення ("тигрове серце"). Мікроскопічно в групах кардіоміоцитів відсутня поперечна посмугованість, цитоплазма кардіоміоцитів містить дрібні краплі, які фарбуються суданом чорним, - в чорний колір. Ваш діагноз?
- *Жирова дистрофія міокарду
- Кардіосклероз
- Ревматичний міокардит
- Ожиріння серця
- Міомаляція
7. У чоловіка 62 років, який помер при наростаючих явищах серцевої недостатності, на розтині виявлено збільшене в об'ємі серце. Серце в'ялої консистенції, камери розтягнуті, міокард на розрізі тьмяний, глинисто-жовтий. З боку ендокарду визначається жовто-біла посмугованість, яка особливо виражена в сосочкових м'язах. Який патологічний процес найбільш вірогідний?
- *Жирова дистрофія міокарду
- Ожиріння серця
- Дилятаційна кардіоміопатія
- Міомаляція
- Кардіосклероз
8. У хворого, померлого від легенево-серцевої недостатності, на розтині виявлена різко збільшена недокрівна печінка, тістоподібної консистенції, жовтого кольору. При забарвленні гематоксиліном та еозином виявлені різних розмірів вакуолі в цитоплазмі гепатоцитів. Яка це дистрофія?
- *Паренхіматозна жирова
- Вуглеводна паренхіматозна
- Гіаліново-краплинна
- Мезенхімальна жирова
- Гідропічна
9. У жінки 45 років, яка померла від хронічної алкогольної інтоксикації, на аутопсії виявлена різко збільшена печінка, тістоподібної консистенції, жовтуватого кольору. Мікроскопічно в цитоплазмі гепатоцитів при фарбуванні гематоксиліном та еозином виявляються різних розмірів оптично порожні вакуолі. Який вид дистрофії має місце?
A. *Паренхіматозна жирова
B. Вуглеводна паренхіматозна
C. Гіаліново-краплинна
D. Мезенхімальна жирова
E. Гідропічна
10. На розтині трупа на підставі характерних макроскопічних змін діагностовано паренхіматозна жирова дистрофія міокарду серця. Яка образна назва серця при цій дистрофії?
A. *Тигрове серце
B. Бичаче серце
C. Волохате серце
D. Панцирне серце
E. Легеневе серце
11. У дівчини 18 років з'явився різкий біль при ковтанні, збільшення лімфатичних вузлів шиї, підвищення температури до 39.0с. На слизистій оболонці мигдалин - блідо-жовті плівки, які відділяються насилу з утворенням дефекту. Стан прогресивно погіршувався. Хвора померла на 8-й день захворювання при наростаючих явищах серцевої недостатності. Які гістологічні зміни в кардіоміоцитах ймовірно будуть виявлені?
A. *Жирова дистрофія
B. Гідропічна дистрофія
C. Гіаліново-краплинна дистрофія
D. Балонна дистрофія
E. Слизиста дистрофія
12. Жінка 36 років, яка хворіла на дифтерію, померла від гострої серцевої недостатності. На розтині порожнини серця розширені, міокард тьмяний, строкатий, на розрізі з жовтуватими ділянками. Який процес виявлений в кардіоміоцитах?
- *Жирова дистрофія
- Вуглеводна дистрофія
- Балонна дистрофія
- Гіаліново-краплинна дистрофія
- Гідропічна дистрофія
13. У жінки з важкою інтоксикацією, обумовленою сепсисом, який і послужив безпосередньою причиною смерті, на розтині виявлено "тигрове серце". Мікроскопічно в цитоплазмі кардіоміоцитів виявлені ліпіди. Який морфогенетичний механізм розвитку переважно лежить в основі даної дистрофії?
- *Декомпозиция
- Інфільтрація
- Трансформація
- Порушений синтез
14. При огляді порожнини рота на слизистій оболонці щоки визначається щільна пляма білого кольору діаметром близько 1 см, яке небагато підноситься над рівнем слизистої оболонки. Як називається цей патологічний процес?
A. *Лейкоплакія
B. Еритроплакія
C. Карніфікація
D. Організація
E. Мукоїдне набухання
15. На вентральній поверхні язика у чоловіка з протезом на нижній щелепі виявлена щільна сіра бляшка неправильної форми з нерівною поверхнею з чіткими межами. При гістологічному дослідженні ктворення наголошується збережена структура багатошарового плоского епітелію, потовщення його за рахунок шипуватого і базального шарів, гіперкератозу, акантозу; лімфомакрофагальна інфільтрація належній сполучній тканині. Встановити діагноз.
A. *Лейкоплакія
B. Еритроплакія
C. Папілома
D. Рак на місці
E. Кондилома
16. При профілактичному огляді робочих, пов'язаних з виробництвом кам'яновугільних смол, в ротовій порожнині виявлені ділянки потовщення і ороговіння слизистої оболонки, переважно щік, білястого кольору, з шорсткою поверхнею, безболісні. Про яку патологію йдеться?
A. *Лейкоплакія
B. Папіломатоз
C. Глоссит
D. Стоматит
E. Метаплазія
17. При зовнішньому огляді новонародженого виявлялися виражені зміни шкірних покривів всього тіла. Шкіра суха, тьмяна з нерівною поверхнею і наявністю сірих пластинок, що відшаровуються. З яким видом дистрофії це пов'язано?
A. *Роговою
B. Гидропічною
C. Гіаліново-краплинною
D. Фібриноїдним набуханням
E. Мукоїдним набуханням
18. При дослідженні біоптату шкіри хворого алергічним васкулітом виявлено: стінка судин потовщена, гомогенна, забарвлюється пікрофуксином в жовтий колір, дає Шик-позитивне забарвлення. Який патологічний процес розвинувся в стінках судин?
A. *Фібриноидне набухання
B. Амілоїдоз
C. Мукоїдне набухання
D. Гіаліноз
E. Ліпоїдоз
19. При розтині померлого 58 років виявлений деформований, потовщений мітральний клапан, стулки стуляються не повністю. Мікроскопічно: вогнища колагенових волокон еозинофільні, дають позитивну реакцію на фібрин. Найімовірніше це:
A. *Фібриноїдне набухання
B. Фібринозне запалення
C. Мукоїдне набухання
D. Гіаліноз
E. Амілоїдоз
20. У хворого 53-х років, що тривало страждав бронхоектатичною хворобою з кровохарканням, з'явилися набряки на обличчі, в області поясниці, в сечі - білок 33мг/л. Смерть наступила від легеневої кровотечі. Результати аутопсії: нирки збільшені в об'ємі, ущільнені, поверхня розрізу має сальний вигляд. Гістологічно відмічено відкладення в клубочках і по ходу канальців гомогенних еозинофільних мас, які вибірково забарвлюються конго-рот і дають метахромазію з метиловим фіолетовим. Який патологічний процес є в нирках в даному випадку?
A. *Амілоїдоз
B. Гіаліноз
C. Жирова дистрофія
D. Мукоїдне набухання
E. Фібриноїдне набухання
21. У немолодого чоловіка при розтині виявлена декілька зменшена селезінка блідо-рожевого кольору. При мікроскопічному дослідженні фолікули зменшені в об'ємі, стінки артеріол і трабекул потовщені, представлені гомогенними еозинофільними, Шик-позитивними масами. При додатковому фарбуванні фарбником йод-грюн маси забарвлені в зелений колір. Ці зміни свідчать в наявності:
A. *Гіалінозу
B. Амілоїдозу
C. Мукоїдного набухання
D. Фібриноїдного набухання
E. Склерозу (фіброзу)
22. При аутопсії чоловіка середніх років, що тривало страждав бронхоектатичною хворобою, виявлені різко збільшені в об'ємі за рахунок кіркового шару наднирники. Наднирники щільні, бліді, сального вигляду. Мікроскопічно по ходу ретикулярної строми, в стінках судин - відкладення безструктурних, гомогенних, еозинофільних мас і позитивних для конго-рота мас. Ці зміни свідчать про наявність:
A. *Амілоїдозу
B. Мукоїдного набухання
C. Фібриноїдного набухання
D. Ліпідозу
E. Гиалінозу
23. Хворий 66 роки за 10 років до смерті переніс перитоніт. На розрізі капсула печінки і селезінки місцями різко потовщена, ущільнена, напівпрозора. Найімовірніше це:
A. *Гіаліноз
B. Некроз
C. Мукоїдне набухання
D. Фібриноїдне набухання
E. Амілоїдоз
24. Макроскопічно печінка збільшена в розмірах, ущільнена, тканина сірувато-жовтого кольору, з сальним блиском. Який патологічний процес лежить в основі писаних змін?
A. *Амілоїдоз
B. Гіаліноз
C. Жирова дистрофія
D. Мукоїдне набухання
E. Гемахроматоз
25. При дослідженні видаленого шлунку лікар виявив в антральному відділі по малій кривизні глибокий дефект, що доходить до м'язового шару, діаметром 1,5 см, округлої форми з рівними краями. На дні дефекту визначалася напівпрозора, щільнувата ділянка, що на вигляд нагадує гіаліновий хрящ. Який процес розвинувся в дні дефекту в шлунку?
A. *Місцевий гіаліноз
B. Амілоїдоз
C. Мукоїдне набухання
D. Фібриноїдне набухання
E. Загальний гіаліноз
26. У померлого від раптової зупинки серця виявлений симетричний тип ожиріння III ступеня, розриви стінки правого шлуночку з гемоперикардом; під епікардом - надмірне відкладення жиру. Мікроскопічно - жирова тканина з епікарда проникає в міокард з атрофією м'язових волокон. Вкажіть, який з перерахованих патологічних процесів найбільш вірогідний?
A. *Просте ожиріння серця
B. Жирова дистрофія міокарду
C. Ішемічна хвороба серця
D. Гіпертонічна хвороба
E. Гострий інфаркт міокарду
27. При розтині жінки 40 років, що страждала ревматоїдним артритом виявлена збільшена щільна селезінка. На розрізі її тканина коричнево-червоного кольору із збільшеними фолікулами, які мають вид напівпрозорих сірувато-білуватих зерен. Вкажіть патологічний процес
A. *Сагова селезінка
B. Глазурна селезінка
C. Сальна селезінка
D. Гіаліноз селезінки
E. Порфірна селезінка
28. Жінка на вік 68 років хворіє хронічним фіброзно-кавернозним туберкульозом легенів впродовж 20 років. Поступила в нефрологічне відділення з явищами уремії. Прижиттєва проба на наявність в нирках амілоїда виявилася позитивною. Про яку форму амілоїдозу йдеться в даному випадку?
A. *Вторинний системний
B. Первинний системний
C. Обмежений (місцевий)
D. Сімейний природжений
E. Сенільний (старечий)
29. При розтині 56-річного чоловіка, що страждав фіброзно-кавернозним туберкульозом легенів, виявлена збільшена в розмірах щільна селезінка. На розрізі тканина селезінки коричнево-рожевого кольору, гладка, з воскоподібною поверхнею. Який з перерахованих патологічних процесів найбільш вірогідний?
A. *Сальна селезінка
B. Глазурна селезінка
C. Порфірна селезінка
D. Сагова селезінка
E. Ціанотична індурація
30. На розтині трупа жінки 63 років, що перенесла ревматизм з формуванням комбінованого пороку мі трального клапану, стулки клапана різко потовщені, зрощені між собою, кам'янистій щільності, визначається хрускіт при розрізі. Який патологічний процес зумовив кам'янисту щільність
A. *Дистрофічне звапніння
B. Метастатичне звапніння
C. Метаболічне звапніння
D. Фібриноїд
E. Амілоїдоз
31. У хворого з недостатністю мітрального клапана з'явився кашель, мокрота іржавого кольору. Який пігмент зумовив такий колір мокроти?
A. *Гемосидерин
B. Меланін
C. Гемоглобін
D. Гемомеланін
E. Сірчасте залізо
32. У жінки, доставленої після укусу гюрзи (отруйна змія), виявлений різко виражений внутрішньосудинний гемоліз. На розтині селезінка, кістковий мозок і лімфатичні вузли мали буре забарвлення. При мікроскопічному дослідженні в цитоплазмі макрофагів виявлена велика кількість пігменту коричневого кольору. Який пігмент накопичився в тканинах?
A. *Гемосидерин
B. Гематоїдин
C. Гематин
D. Ліпофусцин
E. Білірубіну
33. У хворого виразковою хворобою шлунку з кровотечею при ендоскопії в шлунку знайдена рідина кольору кавової гущі. Який пігмент зумовив такий колір вмісту шлунку?
A. *Солянокислий гематин
B. Гемосидерин
C. Білірубін
D. Ферритин
E. Порфірин
34. У хворого виразковою хворобою шлунку, ускладненою шлунковою кровотечею, блювотні маси забарвлені в темно-коричневий колір (блювота "кавовою гущею"). Наявність якого пігменту в блювотних масах визначає таку їх забарвлення?
A. *Солянокислого гематину
B. Гемоглобіну
C. Білірубіну
D. Гемомеланіну
E. Сульфіду заліза
35. Чоловік 70 років скаржиться на біль в дрібних суглобах рук і ніг. Суглоби дефоровані, болючі. Виявлений підвищений рівень солей сечової кислоти в крові і сечі. Про патологію обміну яких речовин йдеться?
A. *Нуклеопротеїдів
B. Кальцію
C. Хромопротеїдів
D. Ліпопротеїдів
E. Калію
36. На розтині чоловіка, померлого від хроніосепсису, виявлена атрофія скелетних м'язів, бура атрофія міокарду, печінки. Порушення обміну якого пігменту мало місце у хворого?
A. *Ліпофусцину
B. Ліпохрому
C. Гемосидеріину
D. Гемомеланіну
E. Меланіну
37. Чоловік тривалий час хворів гемобластозом. На розтині виявлено, що кістковий мозок, селезінка, печінка, лімфатичні вузли коричневого кольору. Була проведена гістохімічна реакція Перлса. Встановлено, що ретикулярні, ендотеліальні та гістоцитарні елементи цих органів містять гранули синього кольору. Який пігмент виявлений при застосуванні вказаної реакції?
A. *Гемосидерин
B. Білірубін
C. Гематоїдин
D. Гематоїдин
E. Гематопорфірин
38. У хворого, що страждав малярією, при розтині виявлена жовтяниця шкіри, склер і слизових оболонок. Селезінка збільшена в розмірах, аспідно-сірого кольору. Аспідно-сіре забарвлення селезінки обумовлене наявністю:
A. *Гемомеланіну
B. Гемосидерину
C. Ліпофусцину
D. Меланіну
E. Гемопорфірину
39. У мокроті хворого з недостатністю мі трального клапану серця виявлені клітини, які містять бурий пігмент. Реакція Перлса позитивна. Про який пігмент йдеться?
A. *Гемосидерин
B. Гематоїдин
C. Меланін
D. Порфірин
E. Білірубін
40. Після перенесеного геморагічного інсульту у хворого сформувалася кіста головного мозку. Через 2 роки він помер від постгрипозної пневмонії. На розтині трупа виявлена в мозку кіста із стінками бурого кольору, реакція Перлса - позитивна. Який з процесів найбільш вірогідний в стінці кісти?
A. *Місцевий гемосидероз
B. Загальний гемосидероз
C. Місцевий гемомеланоз
D. Інфільтрація білірубіну
E. Первинний гемохроматоз
41. У чоловіка 34 років, хворого туберкульозом з ураженням наднирників, шкіра мишастого кольору, за життя артеріальний тиск був понижений, спостерігалася адинамія і зниження рівня 17-оксикортикостероїдів в сечі і плазмі крові. Порушення якого пігменту зумовило клінічні прояви у хворого?
A. *Меланіну
B. Білірубіну
C. Ліпофусцину
D. Ліпохрому
E. Гемосидерину
42. У біоптаті шкіри 1х2 см, доставленому для гістологічного дослідження, виявлено новоутворення бурого кольору діаметром 0,5 см. Мікроскопічно пухлина складається з невусних клітин у вигляді тяжів і кубел, розташованих в дермі, з бурим пігментом в цитоплазмі, яка дає негативну реакцію Перлса. Який пігмент накопичується в клітинах?
A. *Меланін
B. Гематоїдин
C. Гемосидерин
D. Білірубін
E. Гемомеланін
43. У чоловіка, що за життя страждав бронхоектатичною хворобою, пневмосклерозом з вираженими явищами кахексії, на розтині серце зменшене в розмірах, стінки стоншені, в'ялої консистенції, на розрізі тканина бурого кольору. Накопичення якого пігменту мало місце в міокарді?
A. *Ліпофусцин
B. Гемосидерин
C. Гематоїдин
D. Цероїд
E. Ліпохроми
44. Під час розтину трупа чоловіка 55 років, який впродовж останніх 8 років хворів на хронічну форму тропічної малярії, виявлено, що сіра речовина головного мозку і селезінка аспідно-сірого кольору. Який пігмент зумовив таке порушення?
A. *Гемомеланін
B. Ліпофусцин
C. Гематопорфірин
D. Меланін
E. Гемосидерин
45. У виснаженого хворого, страждаючого раком стравоходу, на розтині виявлена атрофія печінки, серця, зникнення жирової клітковини. При цьому в цитоплазмі кардіоміоцитів при гістологічному дослідженні трупного матеріалу є відкладення буро-жовтих зерен і глибок, що не дають позитивної реакції Перлса. Про який пігмент йдеться?
A. *Ліпофусцин
B. Меланін
C. Гемосидерин
D. Ферритин
E. Гемомеланін
46. У хворого з двосторонньою поразкою наднирників з'явилося темне коричневе фарбування шкірних покривів, при гістохімічному дослідженні шкіри реакція Перлса негативна. Який пігмент зумовив зміну кольору шкіри?
A. *Меланін
B. Гемосидерин
C. Порфірин
D. Ліпофусцин
E. Білівердин
47. На аутопсії жінки, яка хворіла на хронічну дизентерію, в стромі і паренхімі міокарду, нирок, в слизистій оболонці шлунку, в сполучній тканині легенів виявлені фіолетового кольору аморфні маси, позитивні при реакції Косса. Який патологічний процес розвинувся у внутрішніх органах хворого?
A. *Метастатичне звапніння
B. Дистрофічне звапніння
C. Метаболічне звапніння
D. Амілоїдоз
E. Гіаліноз
48. У чоловіка, що страждав стенозом мі трального клапану, під час розтину виявлені ущільнені легені бурого кольору. Про який патологічний процес в легенях йдеться?
A. *Гемосидероз
B. Гемохроматоз
C. Жовтяниця
D. Гемомеланоз
E. Ліпофусциноз
49. При мікроскопічному дослідженні тканини печінки було виявлено, що деякі клітини розпалися на невеликі фрагменти з окремими органелами і залишками ядра, оточені мембраною. Запальна реакція була відсутня. Виберіть патологічний процес, для якого характерні описані зміни.
A. *Апоптоз
B. Некроз
C. Каріорексис
D. Плазмоліз
E. Плазморексис
50. Дослідник при мікроскопічному і електронно-мікроскопічному вивченні печінки звернув увагу, що деякі окремо розташовані клітини розпалися на дрібні фрагменти, оточені мембраною. Деякі з їх мають органели, інші включають фрагменти ядра, що розпалося. Запальна реакція навколо була відсутня. Він розцінив ці зміни як прояв:
A. * Апоптоза
B. Атрофії
C. Некрозу
D. Гіпоплазії
E. Дистрофії
51. У новонародженої дитини при огляді виявлений дефект в області твердого піднебіння у вигляді порожнини. Унаслідок якого процесу він утворився?
A. *Порушення апоптозу
B. Атрофії
C. Некрозу
D. Дистрофія
E. Запалення
52. При електронномікроскопічному дослідженні клітини було встановлено, що вона загинула унаслідок некрозу, а не апоптозу, оскільки для некрозу характерними є:
A. *Дифузна локалізація хроматину в клітині
B. Фагоцитоз апоптозних тілець
C. Відсутність запальної відповіді
D. Збереження цілісності органел
E. Розщеплювання ДНК
53. При електронномікроскопічному дослідженні слинної залози виявлені фрагменти клітини, оточені мембраною і конденсуючі частинки ядерної речовини, що містять, і окремі органели; запальна реакція безпосередньо навколо цих клітин була відсутня. Назвіть описаний тут процес.
A. *Апоптоз
B. Каріорексис
C. Коагуляційний некроз
D. Каріопікноз
E. Каріолізіс
54. У пацієнта, багато років тому що переніс сифіліс, з приводу якого він не лікувався, під час операції хірург в нижньому краю печінки відмітив чітко відмежовану, блідо-жовту, в'ялу ділянку тканини і видалив її. При макроскопічному дослідженні патологоанатом побачив, що ця ділянка представлена сухою, безструктурною, пастоподібною, жовтувато-білою масою. На його думку, це:
A. *Казеозний (сирний) некроз
B. Інфаркт
C. Воскоподібний некроз
D. Фібриноїдний некроз
E. Стеатонекроз
55. У хворого туберкульозом в біоптаті нирки при гістологічному дослідженні у вогнищі казеозного некрозу виявлені безладно розсипані дрібні зерна хрматину. Слідством чого є виявлені зміни?
A. * Каріорексису
B. Каріолізіса
C. Пікноза ядер
D. Мітотичної активності ядер
E. Апоптозу
56. При розтині виявлений тромбоз лівої середньої мозкової артерії і велике вогнище сірого розм'якшення лівої півкулі мозку. Який патологічний процес розвинувся в головному мозку?
A. *Ішемічний інфаркт
B. Коагуляційний некроз
C. Абсцес
D. Волога гангрена
E. Секвестр
57. На розтині трупа чоловіка 57 років, який помер від висипного тифу, виявлено, що м'язи передньої черевної стінки і стегон щільні, білувато-жовтого кольору, нагадують стеаринову свічку. Проявом якого патологічного процесу є ці зміни?
A. *Восковидного некрозу
B. Апоптозу
C. Фібриноїдного некрозу
D. Колікваційний некрозу
E. Казеозного некрозу
58. У лежачого хворого з недостатністю кровообігу, знерухомленого після перенесеного інсульту, шкіра і м'які тканини над крижами почорніли і набрякли, після відторгнення епідермісу в чорних тканинах утворились виразки. Який процес розвинувся у хворого?
A. *Пролежні
B. Суха гангрена
C. Флегмона
D. Інфаркт
E. Абсцес
59. У хворого, який тривалий час страждав переміжною кульгавістю, тканини пальців стопи сухі, чорного кольору, нагадують мумію. На невеликій відстані від почорнілої ділянки розташована двобарвна лінія (червоний колір прилягає до практично незмінених тканин, а блідо-жовтий колір - до змінених тканин). Який вид некрозу у даного хворого?
A. *Гангрена
B. Інфаркт
C. Секвестр
D. Пролежень
E. Мацерація
60. У хворий 77 років з ущемленою паховою грижею при проведенні лапаротомії виявлена стінка кишки ціанотичного кольору, роздута, набрякла, покрита нитками фібрину, перистальтика не виявляється. Який патологічний процес розвинувся в стінці кишки унаслідок пристінкового утиску грижі?
A. * Волога гангрена
B. Суха гангрена
C. Коагуляційний некроз
D. Коллікваційний некроз
E. Пролежень
61. При розтині трупа чоловіка, померлого від черевного тифу, виявлено, що м'язи передньої черевної стінки і стегна щільні, ломкі, білясто-жовтуватого кольору, нагадують стеаринову свічку. Описана зміна в м'язах є проявом:
A. *Ценкеровского некрозу
B. Фібріноїдного некрозу
C. Казеозного некрозу
D. Коллікваційного некрозу
E. Апоптоза
62. На розрізі у верхній частці правої легені виявлено крупне щільне клиновидне вогнище темно-червоного кольору. При гістологічному дослідженні в нім визначається некроз стінок альвеол, просвіт альвеол повністю заповнений еритроцитами. Який процес розвинувся в легеніях?
A. *Геморагічний інфаркт легенів
B. Карніфікация легенів
C. Гангрена легенів
D. Крововилив в легені
E. Ателектаз легенів
63. Літня людина перенесла інфаркт в правій півкулі головного мозку. Через рік, враховуючи відсутність рухливості в лівих кінцівках, проведена комп'ютерна томографія мозку, при якій в правій півкулі знайдена порожнина з гладкими стінками, заповнена ліквором. Який патологічний процес знайдений в головному мозку?
A. *Постінфарктна кіста
B. Гідроцефалія
C. Сіре розм'якшення мозку
D. Інфаркт мозку
E. Гематома
64. У хворого 71 року, що страждав атеросклерозом, з'явився біль в лівій стопі. До лікаря не звертався. На момент огляду стопа збільшена в об'ємі, тканини в'ялі, чорного кольору, мацеровані. Демаркаційна зона не виражена. Діагностуйте патологічний процес в стопі?
A. *Волога гангрена
B. Муміфікація
C. Коагуляційний некроз
D. Суха гангрена
E. Секвестр
65. У дитини 6 років, що перенесла кір, при огляді в м'яких тканинах щік і промежини виявлені нечітко відмежовані, набряклі, червоно-чорного кольору ділянки, які злегка коливаються. Яке ускладнення розвинулося у дитини?
A. *Волога гангрена (нома)
B. Суха гангрена
C. Газова гангрена
D. Пролежень
E. Трофічна виразка
66. Під час розтину трупа жінки, яка померла унаслідок пухлинної дисемінації муцинозної цистаденокарциноми і тривалий час знаходилася у вимушеному положенні в ліжку, були знайдені великі ділянки некрозу шкіри і належних м'яких тканин крижової області. Діагностуйте форму некрозу.
A. *Пролежень
B. Інфаркт
C. Секвестр
D. Сирний некроз
E. Воскоподібний некроз
67. У хворого цукровим діабетом з'явився різкий біль в правій стопі. При огляді великий палець стопи чорного кольору, тканини стопи набряклі, вогнища відшаровування епідермісу, відокремлюване - з неприємним запахом. Яка клініко-морфологічна форма некрозу розвинулася у хворого?
A. *Гангрена волога
B. Пролежень
C. Секвестр
D. Гангрена суха
E. Інфаркт
68. До хірурга звернувся чоловік 60 років, який тривалий час страждав цукровим діабетом. Тканини правої стопи були чорного кольору, щільні, з чіткими краями. Який діагноз поставив патологоанатом?
A. * Суха гангрена
B. Волога гангрена
C. Газова гангрена
D. Пролежень
E. Трофічна виразка
69. Під час огляду трупа відмічено: каламутні рогівки, сухі шкірні покриви з жовто-бурими пергаментного вигляду плямами. Встановіть вид посмертних змін.
A. *Трупне висихання
B. Перерозподіл крові
C. Трупні плями
D. Трупне заклякнуло
E. Охолоджування трупа
70. Хворий 70 років прооперований з приводу "гострого живота". Під час операції виявлено, що близько 80 см кишки чорного кольору, очеревина тьмяна, просвіт верхньої брижової артерії обтурований тромбом. Який процес розвинувся в кишці?
A. *Гангрена
B. Пролежень
C. Білий інфаркт
D. Білий інфаркт з геморагічним віночком
E. Коагуляційний некроз
71. У лежачого хворого після перенесеного інсульту шкіра і м'які тканини над крижами почорніли і набрякли, після відторгнення епідермісу в чорних тканинах утворилися виразки. Який процес розвинувся у хворого?
A. *Пролежні
B. Суха гангрена
C. Флегмона
D. Інфаркт
E. Абсцес
72. При дослідженні стегнової кістки виявлено хронічне гнійне запалення компактної речовини і кісткового мозку, утворення секвестрів. При якому захворюванні розвиваються такі зміни?
A. *Остеомієліт
B. Ретикулосаркома
C. Мієломна хвороба
D. Остеобластокластома
E. Періостит
73. При розтині померлого, такого, що страждав гіпертонічною хворобою, в речовині головного мозку виявлена порожнина, стінки якої мають іржавий колір. Що передувало виникненню даних змін?
A. *Гематома
B. Діапедезні крововиливи
C. Ішемічний інфаркт
D. Плазморрагії
E. Абсцес
74. У хворого похилого віку виникло гостре порушення мозкового кровообігу з коматозним станом і смертельним результатом. При розтині в правій півкулі головного мозку виявлена велика порожнина, заповнена кров'ю. Який патологічний процес виявлений в головному мозку?
A. *Гематома
B. Геморагічна інфільтрація
C. Інфаркт мозку
D. Діапедезні крововиливи
E. Пухлина мозку
75. У хворого з цирозом печінки, після видалення з черевної порожнини 10 літрів асцитичної рідини, розвинувся колапс і гіперемія очеревини. Визначите вид артеріальної гіперемії очеревини.
A. *Гіперемія після анемії
B. Запальна
C. Вакатна
D. Колатеральна
E. Унаслідок шунтування крові
76. На розтині померлого, такого, що страждав серцевою недостатністю, визначається збільшена в розмірі печінка строкатого вигляду, з малюнком мускатного горіха на розрізі. Назвіть вид порушення кровообігу.
A. *загальне венозне повнокрів'я
B. Загальне артеріальне повнокрів'я
C. Недокрів'я
D. Крововилив
E. Кровотеча
77. Хворий, якому швидко видалили близько 10 літрів асцитичної рідини з черевної порожнини, раптом знепритомнів. Яка причина цього явища?
A. *Малокрівя головного мозку
B. Тромбоз церебральних артерій
C. Крововилив в головний мозок
D. Вакатна гіперемія
E. Тромбоз церебральних вен
78. Під час емоційної напруженої роботи раптово помер молодий чоловік. На розтині виявлено нерівномірне кровонаповнення міокарду. Гістохімічно - зниження вмісту глікогену, електронно мікроскопічно -деструкція мітохондрій, контрактури міофібрил. Вкажіть вірогідне порушення кровообігу?
A. *Гостра ішемія
B. Хронічна ішемія
C. Вакатна артеріальна гіперемія
D. Гостра венозна гіперемія
E. Ангіоневротична артеріальна гіперемія
79. При розтині померлого чоловіка 73 років, який довго страждав ішемічною хворобою серця, виявлені "мускатна" печінка, бура індурація легенів, ціанотична індрація нирок і селезінки. Вкажіть, який з видів порушення кровообігу найбільш вірогідний?
A. *Хронічне загальне венозне повнокрів'я
B. Артеріальна гіперемія
C. Гостре загальне венозне повнокрів'я
D. Гостре недокрів'я
E. Хронічне недокрів'я
80. Чоловік 44 років з інфарктом міокарду, помер від лівошлуночкової недостатності. При розтині виявлено: набряк легенів, мілко краплинні крововиливи в серозних і слизистих оболонках. Мікроскопічно: дистрофічні і некротичні зміни епітелію проксимальних канальців нирок, в печінці - центролобулярні крововиливи і вогнища некрозу. Який з видів порушення кровообігу найбільш вірогідний?
A. *Гостре загальне венозне повнокров'я
B. Артеріальна гіперемія
C. Хронічне загальне венозне повнокров'я
D. Гостре недокрів'я
E. Хронічне недокрів'я
81. На розтині померлого виявлено, що печінка збільшена в розмірах, щільна, краї закруглені, на розрізі тканина жовто-коричневого кольору з темно-червоними крапками і смужками, які нагадують малюнок мускатного горіха. Який патологічний процес лежить в основі таких змін печінці?
A. *Хронічне венозне повнокрів'я
B. Гостре венозне повнокрів'я
C. Артеріальне повнокрів'я
D. Артеріальне недокрів'я
E. Хронічна кровотеча
82. Хворому 70 років, який страждав цукровим діабетом і переніс інфаркт міокарду, помер при явищах прогресуючої серцево-судинної недостатності. На розтині виявлені ціанотична індурація селезінки і нирок, бура індурація легенів і мускатна печінка. Який вид порушення кровообігу зумовив зміни внутрішніх органів?
A. *Загальна хронічна венозна гіперемія
B. Загальна гостра венозна гіперемія
C. Загальна артеріальна гіперемія після анемії
D. Артеріальна ішемія в результаті перерозподілу крові
E. Місцева хронічна венозна гіперемія
83. Хворому з переломом плечової кістки наклали гіпс. Через 2 години кисть і видима частина передпліччя стала синюшною, холодною на дотик, набряклою. Який розлад кровообігу мав місце?
A. *Місцеве венозне повнокрів'я
B. Місцеве артеріальне повнокрів'я
C. Місцеве недокрів'я
D. Стаз крові
E. Тромбоз
84. У хворого, що тривало страждав ревматизмом, виявлений стеноз лівого атріо-вентрикулярного отвору, смерть наступила від серцево-легеневої недостатності. На розтині виявлена бура індурація легенів. Вкажіть вид порушення кровообігу, при якому виникають подібні зміни в легенів.
A. *Хронічна лівошлуночкова недостатність
B. Хронічна правошлуночкова недостатність
C. Гостра лівошлуночкова недостатність
D. Гостра правошлуночкова недостатність
E. Портальна гіпертензія
85. У хворого, що страждав гнійним отитом і тромбозом сигмовидного синуса твердої мозкової оболонки, відбувся відрив частини тромбу. Яке ускладнення може розвинутися у пацієнта?
A. Тромбоемболія гілок легеневої артерії
B. Тромбоемболія судин головного мозку з розвитком сірого розм'якшення мозку
C. Тромбоемболія судин сітчастої оболонки ока і розвитком сліпоти
D. Тромбоемболія коронарних артерій
E. Місцеве недокрів'я
86. Хворий 35 років скаржиться на багатократну блювоту, пронос, падіння АТ, серцебиття. Свій стан пов'язує з прийомом недоброякісної їжі. Дослідження показало інфікування сальмонелами. У аналізі крові - збільшення числа еритроцитів в одиниці об'єму. Який розлад кровообігу міг мати місце у даного хворого?
A. *Сгущення крові
B. Гемоліз еритроцитів і компенсаторне посилення гемопоезу
C. Загальне артеріальне повнокрів'я
D. Поліцитемія
E. Гіперхромна анемія
87. Під час дорожньо-транспортної події водій отримав поранення в шию розбитим склом. Кровотеча була незначною, але через декілька хвилин потерпілий помер при явищах гострої задухи. При розрізі серця померлого в заповненою водою порожнини перикарду виділяються бульбашки. Вкажіть можливий патологічний процес
A. *Повітряна емболія
B. Газова емболія
C. Жирова емболія
D. Тромбоемболія
E. Емболія чужорідними тілами
88. Запис в акті судово-медичного експерта про обстеження трупа що постраждав з тупою травмою обох нирок, у якого після травми спостерігалася гостра ниркова недостатність: "У обох сечоводах виявлені червоні тромби завдовжки до 10 см., які обтурують простір сечоводів". Начальник судово-медичного бюро прочитав і не погодився з цим записом. Чому?
A. *В сечоводах не буває тромбів
B. У сечоводах можуть бути лише білі тромби
C. Це тромбоемболи
D. Тромби в сечоводах не бувають обтуруючими
E. У сечоводах можуть бути лише змішані тромби
89. При мікроскопічному дослідженні згортка крові, виявленого в просвіті стегнової артерії, патологоанатом побачив нерівномірне скупчення фібрину і зруйнованих формених елементів крові, що чергувалося, зв'язок з інтимою, повне закриття просвіту артерії. Що це?
A. *Змішаний тромб
B. Посмертний згорток крові
C. Тромбоембол
D. Гіаліновий тромб
E. Червоний тромб
90. Хворий 55 років прооперований з приводу гострого апендициту. На 5-у добу, піднявшись з ліжка, відчув брак повітря, розвинувся виражений ціаноз особи, непритомність. Після безуспішної реанімації констатована смерть. На розтині виявлена тромбоемболія легеневого стовбура. Що могло бути найбільш вірогідним джерелом тромбоемболії?
A. *Тромбоз вен нижніх кінцівок
B. Тромбоз комірної вени
C. Тромбоз брижевих артерій
D. Тромбоз в лівому шлуночку серця
E. Кулястий тромб передсердя
91. У хворого після відкритого перелому ключиці раптово наступила смерть. При розтині в правому шлуночку серця і легеневих артеріях виявлена пінява кров. Що стало причиною смерті?
A. *Повітряна емболія
B. Бактерійна емболія
C. Кровотеча
D. Тканинна емболія
E. Жирова емболія
92. Чоловік з кесонною хворобою помер з ознаками гострого порушення мозкового кровообігу в басейні середньої мозкової артерії лівої півкулі головного мозку. На розтині виявлено вогнище сірого розм'якшення мозку вказаної області розмірами 6х7х3,4 см. Визначіть характер процесу, який викликав смерть людини.
A. *Газова емболія
B. Жирова емболія
C. Тромбоз
D. Тромб емболія
E. Атеросклероз судин
93. При мікроскопічному дослідженні пупкової вени новонародженого, померлого від інтоксикації, виявлено: стінка судини з дифузною запальною інфільтрацією, в просвіті її - обтуруючий тромб з великою кількістю нейтрофільних лейкоцитів з явищами каріорексису і колоніями бактерій. Який з результатів тромбу найбільш вірогідний?
A. * Септичний аутоліз
B. Асептичний аутоліз
C. Організація і каналізація тромбу
D. Перетворення в тромбоембол
E. Петрифікація тромбу
94. У хворої 65 років, що страждала тромбофлебітом глибоких вен гомілки, в поліклініці, в черзі на прийом до лікаря, раптово наступила смерть. На розтині трупа в загальному стовбурі і біфуркації легеневої артерії знайдені вільно лежачі червоні рихлі маси з тьмяною гофрованою поверхнею. Який патологічний процес в легеневій артерії виявив патологоанатом?
A. *Тромбоемболію
B. Тромбоз
C. Тканинну емболію
D. Емболію чужорідними тілами
E. Жирову емболію
95. У хворого 29 років з діагнозом "багатоосколковий перелом правого стегна" на 3 доби після отримання травми з'явилися скарги на біль в грудній клітці справа, утруднене дихання. Через добу на тлі прогресуючої легенево-серцевої недостатності наступила смерть. При гістологічному дослідженні в кровоносних судинах легенів і головного мозку виявлені чуданофільні краплі оранжевого кольору, які повністю перекривають просвіти судин мікроциркуляторного русла. З яким ускладненням пов'язана смерть хворого?
A. *Жировою емболією
B. Газовою емболією
C. Медикаментозною емболією
D. Мікробною емболією
E. Тромбоемболією
96. У льотчика, який загинув унаслідок розгерметизації кабіни літака, при гістологічному дослідженні внутрішніх органів в судинах виявлена велика кількість бульбашок, в печінці - жирова дистрофія. У головному і спинному мозку - множинні дрібні ішемічні вогнища сірого розм'якшення. Вкажіть найбільш вірогідну причину таких змін.
A. *Газова емболія
B. Повітряна емболія
C. Жирова емболія
D. Тромбоемболія
E. Тканинна емболія
97. На секції виявлені множинні гемораргічні інфаркти легенів, в деяких судинах легенів - бурого кольору щільні маси, які не прикріплені до стінки судин, варикозне розширення вен нижніх кінцівок, в яких є тромби. Про який патологічний процес в судинах легенів йдеться?
A. *Тромбоемболія судин легеневої артерії
B. Жирова емболія судин легеневої артерії
C. Тканинна емболія судин легеневої артерії
D. Застійний тромбоз судин легеневої артерії
E. Геморагічна бронхопневмонія
98. На розтині померлого після абдомінальної операції у венах малого тазу були виявлені численні тромби. Клінічно був зафіксований тромбоемболічний синдром. Де слід шукати тромбоемболи?
A. *В легеневих артеріях
B. У портальній вені
C. У лівому шлуночку серця
D. У головному мозку
E. У венах нижніх кінцівок
99. Дитина 4 років скаржилася на біль в горлі при ковтанні, погане самопочуття. При огляді в зіві і мигдалинах на тлі помірної набряклості і гіперемії виявлені сірувато-білі плівчасті накладення, завтовшки до 1 мм, щільно пов'язані з належними тканинами. Про який патологічний процес свідчать виявлені зміни?
A. *Запалення
B. Дистрофія
C. Некроз
D. Метаплазія
E. Організація
100. При ультраструктурному вивченні біоптату тканини встановлено, що в цитоплазмі макрофага, який входить до складу запального інфільтрату, виявляється значне збільшення кількості лізосом. Це свідчить про:
A. *Активацію фагоцитозу
B. Проліфератиіної активності клітини
C. Уповільненні фагоцитозу
D. Активації апоптозу
E. Уповільненні апоптозу
101. При ректороманоскопії у дитини 10 років слизиста оболонка прямої і сигмоподібної кишки набрякла, червонуватого кольору, покрита товстим шаром слизу. Визначите вид вказаних змін.
A. *Катаральне запалення
B. Гнійне запалення
C. Синець
D. Геморагічне запалення
E. Венозне повнокрів'я
102. У хворого після термічного опіку на шкірі сформувалися хворобливі міхури, заповнені мутнуватою рідиною. Яка морфологічна форма запалення виникла у хворого?
A. *Серозне
B. Продуктивне
C. Крупозне
D. Гранулематозне
E. Дифтеричне
103. Дитина 7 років захворіла гостро, з підвищенням температури до 38.0c, появою нежиті, кашлю, сльозотечею і крупноплямистим висипом на шкірі. Слизиста оболонка зіву набрякла, з білястими плямами в області щік. Запалення якого характеру лежить в основі змін зіву?
A. *Катаральне
B. Гнійне
C. Фібринозне
D. Геморагічне
E. Серозне
104. У хворого 43 років опіки правої кисті. На долоні і тильній поверхні кисті розвинулося відшаровування епідермісу і утворення міхурів, заповнених злегка каламутною рідиною. Яке найбільш вірогідне запалення виникло у хворого?
A. *Серозне
B. Гнійне
C. Катаральне
D. Гнильне
E. Фібринозне
105. У жінки 34 -х років після необережного поводження з праскою на правому вказівному пальці з'явився різкий біль, почервоніння, припухлість. Через декілька хвилин виник міхур, заповнений прозорою рідиною солом'яний-жовтого кольору. Проявом якого патологічного процесу є описані зміни?
A. *Ексудативного запалення
B. Травматичного набряку
C. Альтеративного запалення
D. Проліферативного запалення
E. Вакуольної дистрофії
106. При мікроскопічному дослідженні міокарду дівчинки, яка померла від дифтерії унаслідок серцевої недостатності, виявлені: жирова дистрофія і множинні вогнища некрозу кардіоміоцитів, незначні осередкові клітинні Інфільтрати інтерстиію. Про який міокардит йдеться?
A. *Альтеративний міокардит
B. Дифузний ексудативний міокардит
C. Осередковий ексудативний міокардит
D. Інтерстиціальний міокардит
E. Гранулематозний міокардит
107. Чоловік скаржиться на свербіння і почервоніння шкіри в ділянці щоки, яке з'явилося після гоління. Об'єктивно: на ділянці гіперемійваної шкіри щоки виявлені бульбашки, заповнені прозорою рідиною. Який характер рідини в бульбашках?
A. *Серозний ексудат
B. Транссудат
C. Гнійний ексудат
D. Слизистий ексудат
E. Геморагічний ексудат
108. Пацієнт 50 років впродовж 10 років хворів на мембранозно-проліферативний гломерулонефрит і постійно отримував сеанси гемодіалізу з метою корекції ниркової недостатності. Останні пів року уникав лікування. Доставлений у відділення гемодіалізу в украй важкому стані, без свідомості, із запахом сечовини, набряками, ознаками вираженого плевриту, перикардиту і перитоніту, що було розцінене як уремія. Який вид запалення найбільш вірогідний в серозних оболонках?
A. *Фібринозне
B. Гнійне
C. Катаральне
D. Геморагічне
E. Серозне
109. Слизиста оболонка трахеї тьмяна, повнокровна, з сіро-білими плівками. Вкажіть найбільш вірогідну форму запалення:
A. *Фібринозне
B. Гнійне
C. Серозне
D. Проліферативне
E. Змішане
110. При огляді дитини 7 р., який поступив в інфекційне відділення з скаргами на різкий біль в горлі, утруднення при ковтанні, підвищення температури тіла до 39.0с, набряк шиї, виявлене: мигдалини збільшені, їх слизиста оболонка повнокровна, покрита великою кількістю плівок білувато-жовтого кольору, які щільно пов'язані із слизистою оболонкою. При спробі зняти плівку залишається глибокий дефект, який кровоточить. Який вид запалення має місце?
A. *Дифтеричне
B. Гнійне
C. Серозне
D. Крупозне
E. Геморагічне
111. При розтині померлого хворого від хронічної ниркової недостатності на слизистій оболонці товстої кишки виявлені сіро-жовті, щільно спаяні з тією, що підлягає тканью плівки, які відділяються з утворенням виразок. Уточните вид запалення.
A. *Дифтеричне
B. Серозне
C. Катаральне
D. Крупозне
E. Гнійне
112. Чоловік 55 років тривалий час хворів на хронічний гломерулонефрит. Помер при явищах хронічної ниркової недостатності. На поверхні епікарду і парієнтального листка перикарду виявлені сірувато-білі ворсинчасті накладення. Який патологічний процес мав місце в перикарді?
A. *Фібринозне запалення
B. Організація
C. Проліферативне запалення
D. Геморагічне запалення
E. Артеріальне повнокров'я
113. Дівчинка 6 років захворіла дифтерією і померла на 3-ю добу від асфіксії. На аутопсії слизиста оболонка трахеї і бронхів потовщена, набрякла, тьмяна, покрита сіруватими плівками, які легко відділяються. Про який вид запалення свідчать морфологічні зміни.
A. *Крупозне запалення
B. Серозне запалення
C. Геморагічне запалення
D. Дифтерійне запалення
E. Катаральне запалення
114. На розтині померлого від дизентерії слизиста оболонка товстої кишки повнокровна, покрита плівкою сірого кольору, яка відділяється насилу. Який вид запалення розвинувся в кишці у хворого?
A. *Дифтерійне запалення
B. Крупозне запалення
C. Геморагічне запалення
D. Серозне запалення
E. Катаральне запалення
115. У хворого 28 років мигдалини значно збільшено, повнокровні, болючі, з щільними брудно-сірими плівками, які розповсюджуються на тверде піднебіння, пов'язаними з належними тканинами; при спробі відділення розвивається кровотеча. Який патологічний процес обумовлює дані морфологічні зміни?
A. *Дифтерійне ексудативне запалення
B. Крупозне ексудативне запалення
C. Катаральне ексудативне запалення
D. Гнійне ексудативне запалення
E. Геморагічне ексудативне запалення
116. Хворий хронічним пієлонефритом помер від хронічної ниркової недостатності. За життя аускультативно відмічений феномен "шум тертя перикарду". На розтині епікард тьмяний, покритий "волосяним покривом". Який перикардит по характеру запалення має місце?
A. *Крупозний
B. Дифтерійний
C. Гнійний
D. Гнильний
E. Серозний
117. При розтині трупа дівчинки, яка померла від асфіксії, виявлено, що слизова оболонка трахеї і бронхів покрита блідо-сірими плівками, рихло зєднаними з належними тканинами і що легко знімаються пінцетом. Просвіт сегментарних бронхів заповнений рихлими масами сіро-білого кольору. Який трахеобронхіт по характеру ексудату відмічений при розтині?
A. *Крупозний
B. Катаральний
C. Дифтерійний
D. Гнійний
E. Гнильний
118. Дитина 6 років доставлена в приймальний покій дитячої лікарні в стані асфіксії. У гортані виявлені білуваті обтуруючі просвіт плівки, що легко відділяються. Проведена трахеостомія. Який вид запалення розвинувся в гортані?
A. *Крупозне запалення
B. Геморагічне запалення
C. Дифтерійне запалення
D. Катаральне запалення
E. Гнійне запалення
119. Слизиста оболонка трахеї тьмяна, повнокровна, з нашаруванням сіро-білих плівок. Найбільш вірогідна форма запалення:
A. *Фібринозне
B. Гнійне
C. Серозне
D. Проліферативне
E. Змішане
120. У дитини 4 років мигдалини збільшені, покриті білястими плівками, що знімаються насилу. Виберіть відповідь, яка характеризує зміни в зіві і мигдалинах.
A. *Дифтерійне запалення
B. Каеозний некроз
C. Фібріноїдний некроз
D. Крупозне запалення
E. Гнійне запалення
121. При розтині хворого, який помер від крупозної пневмонії, в плевральній порожнині непрозора рідина, на вісцеральній плеврі - сіруватого кольору плівка. Визначити вид запалення на вісцеральній плеврі.
A. *Фібринозне
B. Катаральне
C. Гнійне
D. Гранулематозне
E. Геморагічне
122. У дитини підвищилася температура тіла, з'явилися болі при ковтанні. При огляді піднебінні мигдалини збільшені, темно-червоні, покриті сіро-жовтими плівками, щільно спаяними з поверхнею мигдалин. Яке запалення розвинулося в мигдалинах?
A. *Дифтерійне
B. Крупозне
C. Геморагічне
D. Гнійне
E. Катаральне
123. Дитина доставлена в санпропускник в стані асфіксії. При огляді в гортані виявлені білуваті обтуруючі просвіт і легко витягувані плівки. Лікар запідозрив дифтерію. У якій формі запалення гортані йдеться?
A. *Крупозне запалення
B. Катаральне запалення
C. Дифтерійне запалення
D. Серозне запалення
E. Гнійне запалення
124. Дівчинка 4 років на 3 добу від початку захворювання дифтерією померла від дійсного крупу. На аутопсії слизиста оболонка гортані, трахеї і бронхів потовщена, набрякла, тьмяна, покрита сіруватою плівкою, яка легко відділяється. Визначите вид ексудативного запалення гортані:
A. *Фібринозне
B. Серозне
C. Гнійне
D. Змішане
E. Катаральне
125. При розтині чоловіка 28 років, який хворів на підгострий гломерулонефрит і помер при явищах прогресуючої уремії, на поверхні перикарду, вісцелярному і пристінковому листках плеври, очеревина спостерігалася нашарування у вигляді білуватих ниток, які легко відділялися від належної тканини. Вказати різновид запалення в серозних оболонках.
A. *Крупозне фібринозне запалення
B. Дифтерійне фібринозне запалення
C. Гнійне запалення
D. Дифузне проліферативне запалення
E. Серозне запалення
126. На слизистій оболонці мигдалин і м'якого піднебіння виявляються білувато-сірого кольору плівки, які щільно сполучені з тією, що прилягае до тканини, при спробі зняти плівку на її місці виникає глибокий дефект тканини. Визначити патологічний процес, який виник на слизистій оболонці мигдалин і м'якого піднебіння.
A. *Дифтерійне запалення
B. Серозне запалення
C. Крупозне запалення
D. Гнійне запалення
E. Змішане запалення
127. У померлого від гострого трансмурального інфаркту міокарду на розтині на поверхні перикарду виявлено: ниткоподібні відкладення білувато-коричневого кольору, які сполучають парієнтальний і вісцеральний листки перикарду між собою. Вказати різновид запалення в перикарді?
A. *Крупозне запалення
B. Дифтерійне запалення
C. Серозне запалення
D. Гнійне запалення
E. Гранулематозне запалення
128. Дівчинка віком 5 років захворіла дифтерією. На третю добу померла від асфіксії унаслідок дійсного крупу. На розтині встановлено, що слизиста оболонка гортані, трахеї і бронхів потовщена, набрякла, тьмяна, покрита сіруватими плівками, які легко відділяються. Про який патологічний процес свідчать морфологічні зміни в гортані:
A. *Крупозне запалення
B. Серозне запалення
C. Гнійне запалення
D. Дифтерійне запалення
E. Катаральне запалення
129. У дитини з помірно вираженою загальною інтоксикацією виявлена дифтерія з поразкою крупних бронхів. Який вид запалення бронхів при дифтерії?
A. *Крупозне
B. Дифтерійне
C. Альтеративне
D. Геморагічне
E. Продуктивне
130. На розтині померлого від менінгіту м'які мозкові оболонки потовщені, різко повнокровні, тьмяні, набряклі, просочені густим зеленувато-жовтим ексудатом. Про яку форму запалення йдеться?
A. *Гнійне
B. Серозне
C. Фібринозне крупозне
D. Фібринозне дифтрійне
E. Геморагічне
131. Дитині 8 років, що поступла в інфекційне відділення з високою температурою до 38 градусів, дрібноплямистим яскраво-червоним висипом на шкірі, був поставлений діагноз скарлатини. Слизиста оболонка зіву яскрава, гіперемійована, набрякла, мигдалини різко збільшені, з тьмяними вогнищами жовтувато-сірого кольору і ділянками чорного кольору. Яке запалення лежить в основі змін в зіві?
A.*Гнійно некротичне
F. Фібринозне
G. Геморагічне
H. Серозне
I. Катаральне
132. Захворювання дитини почалося з нежиті, нездужання. З'явилася висока температура, головний біль, нудота, блювота. Дитина госпіталізована в інфекційне відділення, проте через 2 доби, не дивлячись на лікування, наступила смерть. На розтині виявлені різко потовщені, тьмяні, набряклі повнокровні жовтувато-зеленуватого кольору м'які мозкові оболонки, мозок різко набряклий з тим, що уклинило стовбур у великому потиличному отворі. Який різновид ексудативного запалення розвинувся в оболонках мозку?
A. *Гнійне
B. Катаральне
C. Геморагічне
D. Фібринозне
E. Серозне
133. Макроскопічно губчастий і кортикальний пласти гомілкової кістки на окремих ділянках в стані розпаду, порожнини, які сформувалися, заповнені вершковоподібними масами зеленувато-жовтого кольору. Вкажіть найбільш вірогідну форму запалення:
A. *Гнійне
B. Катаральне
C. Серозне
D. Проліферативне
E. Змішане
134. У хворого висока температура, ядуха, біль в правій половині грудної клітки. Під час плевральної пункції видалено 700 мл вершковоподібної рідини жовто-зеленого кольору. Найбільш вірогідний діагноз:
A. *Эмпієма плеври
B. Карциноматоз плеври
C. Серозний плеврит
D. Фібринозний плеврит
E. Геморагічний плеврит
135. При розтині померлого патологоанатом виявив, що м'які мозкові оболонки повнокровні, потовщені, непрозорі, жовтувато-зеленуватого кольору. Для якої форми ексудативного запалення характерні такі зміни в м'яких мозкових оболонках?
A. *Гнійне
B. Серозне
C. Геморагічне
D. Фібринозне
E. Катаральне
136. У хворого з перитонітом виявлено в черевній порожнині 200 мл в'язкої жовто-зеленої рідини. Визначите форму ексудативного запалення.
A. *Гнійне
B. Серозне
C. Фібринозне
D. Геморагічне
E. Гнильне
137. На розтині померлого від легенево-серцевої недостатності чоловіка 47 років в лівій легені знайдена порожнина розміром 4х4см, заповнена гноєм, стінка нерівна, представлена легеневою тканиною. Найімовірніше це:
A. *Гострий абсцес
B. Хронічний абсцес
C. Кавернозний туберкульоз
D. Ехінококоз
E. Фібризуючий альвеоліт
138. Хворий 34 років, звернувся до лікаря з скаргами на локальний біль в області потилиці, підвищення температури тіла в цій ділянці. Макроскопічно визначається інфільтрат конусоподібної форми багрово-синюшного кольору з жовто-зеленою верхівкою, яка піднімається над поверхнею шкіри. Поставте діагноз.
A. *Фурункул
B. Флегмона
C. Абсцес
D. Карбункул
E. Емпієма
139. У хворого після оперативного втручання з приводу обширних опіків в умовах різкого зниження реактивності організму став прогресувати сепсис, що привело до смертельного результату. В області передньої стінки черевної порожнини на розрізі мікроскопічно спостерігається дифузна інфільтрація сегментоядерними лейкоцитами міжм'язових проміжків, набряк тканини, лізис м'язових волокон. Визначити характер змін.
A. *Флегмона
B. Дифтерійне запалення
C. Абсцес
D. Некроз
E. Катаральне запалення
140. При розтині хворого, що страждав крупозною пневмонією і померлого від пневмококового сепсису, в правій плевральній порожнині містилося 900 мл. каламутної зеленувато-жовтого кольору рідини. Листки плеври тьмяні, повнокровні. Назвіть клініко-морфологічну форму запалення в плевральній порожнині.
A. *Эмпієма
B. Фібринозне запалення
C. Флегмона
D. Хронічний абсцес
E. Гострий абсцес
141. При розтині в печінці померлого 62 років виявлено вогнище розпаду тканини діаметром 4 см, заповнений рідиною жовто-зеленого кольору. Найбільш вірогідний діагноз:
A. *Абсцес
B. Флегмона
C. Карбункул
D. Емпієма
E. Гранулема
142. При гістологічному дослідженні легенів хворого, померлого від серцевої недостатності, виявлені вогнища запалення із заповненням альвеол рідиною, забарвленою в блідо-рожевий колір, місцями з наявністю тонких рожевих ниток, створюючих мілко сплетену мережу з невеликою кількістю лімфоцитів. Який характер ексудату в легеніях?
A. *Серозно-фібринозний
B. Геморагічний
C. Серозний
D. Гнійний
E. Фібринозний
143. У дитини 5 років розвинувся менінгококовий менінгіт. Макроскопічно: м'які мозкові оболонки жовто-зеленого кольору, набряклі. Назвіть форму запалення
A. *Гнійне
B. Серозне
C. Геморагічне
D. Катаральне
E. Гнильне
144. На розтині у хворого в черевній порожнині виявлено близько 2.0 л гнійної рідини. Очеревина тьмяна, з сіруватим відтінком, на серозній оболонці кишок сіруватого кольору нашарування, які легко знімаються. Найімовірніше це:
A. *Фібринозно-гнійний перитоніт
B. Геморагічний перитоніт
C. Серозний перитоніт
D. Туберкульозний перитоніт
145. У чоловіка 58 років, померлого при наростаючих явищах хронічної серцевої недостатності, діагностований ревматичний гранулематозний міокардит. Мікроскопічно в міокарді спостерігаються гранулеми, які складаються з макрофагів з гіперхромними ядрами і світлою цитоплазмою, в центрі - вогнище некрозу. Який характер носить некроз в середині гранулем?
A. * Фібріноїдний
B. Ценкеровській
C. Казеозний
D. Колікваціонний
E. Жировий
146. При мікроскопічному дослідженні міокарду чоловіка, померлого від декомпенсації серцевої недостатності, виявлений склероз навколосудинної сполучної тканини і дифузна інфільтрація її лімфоцитами, макрофагами, плазмоцитами і одиничними нейтрофілами. Вкажіть, який з перерахованих видів запалення найбільш вірогідний:
A. *Інтерстиціальне продуктивне
B. Гранулематозне
C. Альтеративне
D. Ексудативне дифузне
E. Ексудативне осередкове
147. При мікроскопічному дослідженні біоптату нирки виявлені вогнища, в центрі яких знаходяться зернисті еозинофільні маси, оточені інфільтратом з лімфоцитів, епітеліоїдних клітин і одиничних клітин Пирогова-Лангханса. Виберіть патологічний процес, який якнайповніше відповідає описаним змінам.
A. *Гранулематозне запалення
B. Коагуляційний некроз
C. Казеозний некроз
D. Альтеративне запалення
E. Проліферація і диференціювання макрофагів
148. При гістологічному дослідженні біоптату шкіри хворого 24 років виявлений казеозниий некроз, оточений клітинним інфільтратом з лімфоцитів, серед яких зустрічаються окремі гігантські клітини, має місце розростання сполучної тканини, ендоаскуліти. Який характер патологічного процесу?
A. *Продуктивне гранулематозне запалення
B. Продуктивне інтерстиціальне запалення
C. Абсцес
D. Катаральне запалення
E. Серозне запалення
149. При гістологічному дослідженні біоптату перегородки носа хворого, який страждав утрудненим носовим диханням, в слизистій оболонці виявлено гранулематозне запалення з наявністю в гранулемах клітин Мікуліча і бактерій. Встановіть діагноз.
A. *Риносклерома
B. Сифіліс
C. Туберкульоз
D. Сопіння
Е. Лепра
150. У біоптаті слизистої носа знайдені епітеліоїдні клітини, плазмоцити, клітини Мікуліча, еозинофілні тільця Русселя. Ваш висновок:
A. *Риносклерома
B. Сифіліс
C. Туберкульоз
D. Респіраторносинцитіальна інфекція
E. Алергічний риніт
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 624 | Нарушение авторских прав
|