Ембріональний розвиток органів і систем
Самостійна робота № 1
1. Розвиток ембріона
Під час утворення внезародишевих оболонок органи і системи ембріона продовжують розвиватися. У певні моменти одна частина клітин зародкових листків починає ділитися швидше, ніж інша, групи клітин мігрують, а клітинні шари змінюють свою просторову конфігурацію та адресу в ембріоні. В окремі періоди зростання деяких типів клітин дуже активний і вони збільшуються в розмірах, у той час як інші ростуть повільно або зовсім перестають рости.
Першою після імплантації розвивається нервова система. Протягом другого тижня розвитку ектодермальне клітини заднього боку зародкового щитка швидко збільшуються в числі, викликаючи формування опуклості над щитком - первинної смужки. Потім на ній утворюється жолобок, в передній частині якого виникає невелика ямка. Спереду від цієї ямки клітини швидко діляться і утворюють головний відросток, попередник т.зв. спинний струни, або хорди. У міру подовження хорда утворює у зародка вісь, що забезпечує основу симетричної структури людського тіла. Вище хорди розташована нервова пластинка, з якої утворюється центральна нервова система. Приблизно на 18-й день мезодерма по краях хорди починає формувати спинні сегменти (соміт), парні освіти, з яких розвиваються глибокі шари шкіри, скелетні м'язи і хребці.
Після трьох тижнів розвитку середня довжина ембріона лише трохи більше 2 мм від тім'я до хвоста. Тим не менш вже присутні зачатки хорди та нервової системи, а також очей і вух. Вже є серце S-подібної форми, пульсуюче і прокачує кров.
Після четвертого тижня довжина ембріона дорівнює приблизно 5 мм, Тіло має С-подібну форму. Серце, що становить найбільшу опуклість на внутрішній стороні вигину тіла, починає поділятися на камери. Формуються три первинні області мозку (мозкові міхури), а також зоровий, слуховий і нюховий нерви. Утворюється травна система, включаючи шлунок, печінку, підшлункову залозу і кишечник. Починається структурування спинного мозку, можна розглянути маленькі парні зачатки кінцівок.
Чотиритижневий людський ембріон вже має зяброві дуги, які нагадують зяброві дуги зародка риби. Вони скоро зникають, але їх тимчасове поява - один з прикладів подібності будови людського зародка з іншими організмами
У віці п'яти тижнів у ембріона є хвіст, а що формуються руки і ноги нагадують кукси. Починають розвиватися м'язи та центри окостеніння. Голова представляє собою найбільшу частину: головний мозок представлений вже п'ятьма мозковими пухирями (порожнинами з рідиною); є також опуклі очі з кришталиками та пігментованою сітківкою.
У період від п'ятої до восьмого тижня завершується власне ембріональний період внутрішньоутробного розвитку. Протягом цього часу ембріон виростає від 5 мм до приблизно 30 мм і починає нагадувати людини. Його зовнішність змінюється наступним чином:
1) зменшується вигин спини, хвіст стає менш помітним, частково через зменшення, частково тому, що ховається розвиваються сідницями;
2) голова випрямляється, на розвиненому обличчі з'являються зовнішні частини очей, вух та носа;
3) руки відрізняються від ніг, вже можна побачити пальці рук і ніг;
4) пуповина цілком визначена, площа її прикріплення на животі зародка дедалі менше;
5) в області живота сильно розростається печінку, стаючи настільки ж опуклою, як і серце, і обидва ці органи формують горбистий профіль середньої частини тіла аж до восьмого тижня; в цей же час у порожнині живота стає помітний кишечник, який робить живіт округлішим;
6) шия стає більш впізнаваною в основному за рахунок того, що серце опускається нижче, а також через зникнення зябрових дуг; 7) з'являються зовнішні статеві органи, хоча ще не повністю придбали остаточний вигляд.
До кінця восьмого тижня майже всі внутрішні органи добре сформовані, а нерви та м'язи настільки розвинені, що ембріон може виробляти спонтанні руху. З цього часу і до пологів основні зміни плоду пов'язані з ростом і подальшою спеціалізацією.
2. Етапи розвитку
Після того як яйцеклітина зустрічається зі сперматозоїдом в матковій трубі, вони з'єднуються і відбувається запліднення. Запліднена яйцеклітина пересувається по матковій трубі і потім закріплюється на стінці матки. На це йде 7-10 днів. З цього моменту можна вести відлік вагітності.
Далі наводиться схема внутрішньоутробного розвитку дитини по місяцях, в акушерській практиці для зручності місяць вважається рівним 4 тижнях.
Перший місяць
Протягом першого місяця з мікроскопічної клітини виростає малесенький ембриончики - 1,25 см в довжину. Це "рибообразние" стадія - у зародка є хвостик, зяброві щілини і зовнішній вигляд нагадує пуголовка. До речі, грунтуючись на цій стадії розвитку ембріона, вчені висунули теорію про те, що життя на нашій планеті розпочалася у воді.
До кінця першого місяця утворюються зародкові горбики, з яких сформуються головка і кінцівки, у плоду утворюється тонка трубка, яка потім перетвориться на серце, і починається власне кровообіг. Більш того, вже є зачатки центральної нервової системи.
А майбутня мама починає страждати від нападів нудоти вранці і скаржитися на почастішання сечовипускання. Втім, таке буває далеко не завжди і піддається коригуванню. Дуже часто в цей час груди збільшується і стає більш чутливою.
Другий місяць
Протягом другого місяця ембріон збільшується, його довжина вже близько 3 см. За цей час формуються оченята, крихітні кінцівки, хребет, травна система,нирки, зачатки статевих органів. Зникають зяброві щілини і хвостик, а пуповина, яка спочатку кріпиться близько хвостика, переміщається до центру черевного відділу.
Жінка в очікуванні дитини зовсім не обов'язково повинна мучитися від токсикозу і якихось неприємних відчуттів. Але зниження тиску, легкі нездужання вранці не виключені. Саме час піти до лікаря і здати аналізи.
Третій місяць
За цей місяць плід виростає до 9 см, А його вага досягає 14 г. На пальчиках виростають нігті, формуються зовнішні статеві органи. Дитина може гримасувати і стискати кулачки, ковтає навколоплідної рідини і випускає краплі сечі.
Матка вже починає виступати над площиною тазу, збільшується плацента, збільшується обсяг кровотоку. Часто до цього часу проходить ранній токсикоз і самопочуття істотно поліпшується. Протягом третього місяця бажано зробити перше УЗД - перевірити стан плода, матки та нирок на предмет виявлення грубих патологій.
Плацента - позазародкові орган, за рахунок якого встановлюється зв'язок зародка з організмом матері. Плацента людини відноситься до типу дискоїдальним гемохоріальних ворсинчастий плацент.
Це важливий тимчасовий орган з різноманітними функціями, що забезпечує зв'язок плоду з материнським організмом. Плацента виконує трофічну, екскреторну (для плоду), ендокринну (виробляє хориальний гонадотропін, прогестерон, плацентарний лактоген, естрогени і ін), захисну (включаючи імунологічнийзахист). Однак через плаценту (через гематоплацентарний бар'єр) легко проникають алкоголь, наркотичні та лікарські речовини, нікотин, а також багатогормонів з крові матері в кров плоду.
У плаценті розрізняють зародкову, або плодову, частина і материнську, чи маткову. Плодова частина представлена гіллястим хорионом і приросли до нього амніотичної оболонкою, а материнська - видозміненою базальною частиною ендометрію.
Розвиток плаценти починається на 3-му тижні, коли у вторинні (епітеліомезенхімние ворсини) починають вростати судини і утворюватися третинні ворсини.На 6-8-му тижні навколо судин диференціюються макрофаги, фібробласти, колагенові волокна. У диференціювання фібробластів і синтезі колагену важливу роль грають вітаміни С і А, без достатнього надходження яких в організм вагітної жінки порушується міцність зв'язку зародка з материнським організмом і створюється загроза самовільного аборту.
Паралельно збільшується активність гіалуронідази, за рахунок якої і відбувається розщеплення молекул гіалуронової кислоти.
Зменшення в'язкості основної речовини створює найбільш сприятливі умови для обміну речовин між тканинами матері та плоду. У основній речовині сполучної тканини хоріона міститься значна кількість гіалуронової і хондроїтинсірчаної кислот, з якими пов'язана регуляція проникності плаценти.
Формування колагенових волокон у ворсинах збігається за часом з посиленням протеолітичної активності трофобластичної епітелію (цитотрофобласту) та його похідного (синцитіотрофобласту).
З розвитком плаценти відбуваються руйнування слизової оболонки матки та зміна гістіотрофного харчування на гематотрофное. Це означає, що ворсини хоріона омиваються кров'ю матері, що вилила із зруйнованих судин ендометрія в лакуни.
Зародковий, або плодова, частина плаценти до кінця 3-го місяця представлена ветвящейся хоріального платівкою, що складається з волокнистої (колагенової) сполучної тканини, покритої цито-і синцитіотрофобласти. Розгалужені ворсини хоріона (стовбурові, або якірні, ворсини) добре розвинені лише з боку, зверненої до міометрію. Тут вони проходять через всю товщу плаценти і своїми вершинами занурюються в базальну частину зруйнованого ендометрію.
Хориальний епітелій, або цитотрофобласт, на ранніх стадіях розвитку представлений одношаровим епітелієм з овальними ядрами. Ці клітини розмножуються мітотичним шляхом. З них розвивається синцитіотрофобласти - багатоядерних структур, що покриває редукуючих цитотрофобласт. У синцитіотрофобласти міститься велика кількість різних протеолітичних і окислювальних ферментів [АТФ-ази, лужна та кисла фосфо-тази, 5-нуклеотидази, ДПН-діафораз, глюкозо-6-фосфатдегід-рогенази (Г-6-ФДГ), а-ГФДГ, сукцинатдегідрогеназа -СДГ, цитохромоксидази - ЦО, моноаміноксидаза - МАО, неспецифічні естерази, ЛДГ, НАД і НАДФ-діафораз та ін - всього близько 60], що пов'язано з його роллю в обмінних процесах між організмом матері та плоду. У цитотрофобласт і в синцитії виявляються піноцитозні бульбашки, лізосоми та інші органели. Починаючи з 2-го місяця хориальний епітелій стоншується і поступово замінюється синцитіотрофобласти. У цей період синцитіотрофобласти по товщині перевершує цитотрофобласт, на 9-10-му тижні синцитій стоншується, а кількість ядер у ньому збільшується. На поверхні синцитію, зверненої в лакуни, з'являються численні мікроворсинки у вигляді щіткової облямівки.
Між сінцітіем і клітинним трофобластом є щілиновидні субмікроскопічні простору, що доходять місцями до базальної мембрани трофобласта, що створює умови для двостороннього проникнення трофічних речовин, гормонів та ін між сінцітіем і стромою ворсин.
У другій половині вагітності, і особливо в кінці її, трофобласт місцями сильно стоншується і ворсини покриваються фібріноподобной оксифільних масою, що є, мабуть, продуктом згортання плазми і розпаду трофобласта ("фібриноїд Лангханса").
Зі збільшенням терміну вагітності зменшується кількість макрофагів і коллагенпродуцірующіх диференційованих фібробластів, з'являються фіброціти. Кількість колагенових волокон, хоча і наростає, але до кінця вагітності в більшості ворсин залишається невеликим.
Структурно-функціональною одиницею сформованої плаценти є котиледона, утворений стовбурової ворсин і її вторинними і третинними (кінцевими) розгалуженнями. Загальна кількість котиледонів у плаценті досягає 200.
Материнська частина плаценти представлена базальної пластинкою і сполучнотканинними септах, що відділяють котіледони один від одного, а такожлакунами, заповненими материнською кров'ю. У місцях контакту стовбурових ворсин з відпадає оболонкою зустрічаються також трофобластичний клітини(периферичний трофобласт).
Вже на ранніх стадіях вагітності ворсини хоріона руйнують зовнішні, тобто найближчі до плоду, шари основний відпадає оболонки, і на їх місці утворюються заповнені материнською кров'ю лакуни, в які вільно звисають ворсини хоріона. Глибокі незруйнована частини відпадає оболонки разом з трофобластом утворюють базальну платівку.
Базальний шар ендометрія - сполучна тканина слизової оболонки матки, що містить децидуальної клітини. Ці великі, багаті глікогеном клітини сполучної тканини розташовані в глибоких шарах слизової оболонки матки. Вони мають чіткі межі, округлі ядра та оксифільних цитоплазму. У базальної платівці, частіше в місці прикріплення ворсин до материнської частини плаценти, зустрічаються скупчення клітин периферичного цитотрофобласту. Вони нагадують децидуальної клітини, але відрізняються більш інтенсивної базофілія цитоплазми. Аморфна субстанція (фібриноїд Рора) знаходиться на поверхні базальної пластинки, зверненої до хоріального ворсин. Трофобластичний клітини базальної пластинки разом з фібриноїду грають істотну роль у забезпеченні імунологічного гомеостазу в системі мати - плід.
Частина основної відпадає оболонки, розташованої на кордоні гіллястого і гладкого хоріона, тобто по краю плацентарного Диска, при розвитку плаценти не руйнується. Щільно приростаючи до хоріона, вона утворює замикаючу платівку, що перешкоджає витіканню крові з лакун плаценти.
Кров у лакунах безперервно оновлюється. Вона постачається з Маткові артерій, що входять сюди з м'язової оболонки матки. Ці артерії йдуть по плацентарнихперегородок і відкриваються в лакуни. Материнська кров відтікає від плаценти по венах, що беруть початок від лакун великими отворами.
Кров матері і кров плоду циркулює по самостійним судинним систем і не змішується між собою. Гемохоріальний бар'єр, який розділяє обидва кровотоку, складається з ендотелію судин плода, навколишнього судини сполучної тканини, епітелію хоріального ворсин (цитотрофобласт, синцитіотрофобласти), а, крім того, з фібриноїду, який місцями покриває ворсини зовні.
Формування плаценти закінчується в кінці 3-го місяця вагітності.
Сформована до цього часу плацента забезпечує остаточну диференціювання і бурхливе зростання утворилися в попередньому періоді зачатків органів плоду.
Четвертий місяць
До кінця цього місяця немовля досягає в довжину 18 - 20 см і важить 120 г. Його серцебиття можна почути за допомогою звичайного стетескопа, шкіра стає багатошаровою, розвиваються м'язи. У цей час вже можна визначити стать плоду.
Приблизно в цей час закінчується інтенсивне зростання плаценти.
П'ятий місяць
До кінця першої половини вагітності малюк поправляється до 300 г. У цей час його м'язи вже досить розвинені, щоб він міг заявити про себе поштовхами. Починають рости волосся, шкіра втрачає прозорість.
В цей час жінка зазвичай відчуває перші ворушіння дитини - це дуже приємна подія. Матка досягає пупкової западини. Половина шляху позаду. Та й самопочуття зазвичай поліпшується.
Шостий місяць
До кінця цього місяця всі основні органи і системи життєдіяльності сформовані, надалі вони будуть тільки удосконалюватися. На долоньках з'являються лінії, повністю сформовані підошви ніг. Вага досягає 700 г, А довжина - 35 см.
З цього часу малюк почне збирати жирок, а животик мами буде рости швидше.
Сьомий місяць
До цього часу малюк вже може відкривати і закривати очі, у нього з'являються зорові відчуття, наскільки це можливо усередині живота. Шкіра покривається воскоподібних нальотом, який надалі полегшить проходження по родових путям.Малиш стає красивішим, тому що з'являється підшкірна жирова прошарок і зникають дрібні складочки на тілі. Довжина маляти досягає 38 - 40 см, А важить він 1200 р.
Малюк стає все важче, у жінки можуть з'явитися болі в спині. Майбутня мама частіше втомлюється і більше спить. Через те що збільшилася матка підпирає внутрішні органи, деякі жінки скаржаться на печію і розлади шлунку. З цього моменту жінки періодично відчувають безболісні скорочення матки (тонус).
Восьмий місяць
До цього часу дитина важить близько двох кілограм, а довжина досягає 43 - 45 см. Він вже чудово чує. Що цікаво, поки малюк знаходиться у животику, вінбільш активно реагує на низькі звуки (тобто голос тата), а після народження - на високі (тобто голос мами). Легкі і інші системи органів практично повністю сформовані, малюк вже майже готовий до самостійного життя. Він вже навіть розрізняє смак. Заковтуючи навколоплідні води, він іноді морщиться, якщо смак йому не подобається.
У цей період основним гормоном, що впливає на жіночий організм, є прогестерон. Його основна функція - зниження больових відчуттів при скороченнях матки і загальне розслаблення і підвищення еластичності м'язів. У цей період у жінок часто спостерігається підвищена сонливість і апатичність.
Дев'ятий місяць
До цього часу шкіра практично повністю сформована, а шар підшкірного жиру стає все товщі, а малюк - все красивішим. Вага досягає 2,5 кг. Всі інші органи готуються до життя в повітряному середовищі. В цей час малюк займає остаточне положення, так як в подальшому його зміна вже скрутно. Найбільш сприятливим вважається положення головкою вниз, обличчям до маминої спині.
3. Шкідливі зовнішні впливи на ембріон
Вроджені вади можуть бути наслідком різноманітних причин, таких, як хвороба, генетичні відхилення і численні шкідливі речовини, що впливають на плід і організм матері. Діти з вродженими вадами можуть на все життя залишитися інвалідами через фізичної або розумової неповноцінності. Зростання знань про уразливість плоду, особливо в перші три місяці, коли формуються його органи, привів в даний час до підвищеної уваги до допологового періоду.
Хвороби. Одна з найбільш частих причин вроджених вад-вірусне захворювання краснуха. Якщо мати захворює на краснуху в перші три місяці вагітності, це може призвести до непоправних аномалій розвитку плоду. Маленьким дітям іноді роблять щеплення проти краснухи, щоб зменшити ймовірність захворювання контактують з ними вагітних жінок.
Потенційно небезпечні і венеричні хвороби. Сифіліс може передаватися від матері плоду, наслідком чого бувають викидні і народження мертвої дитини. Виявлений сифіліс потрібно негайно лікувати антибіотиками, що важливо для здоров'я матері та її майбутньої дитини.
Еритробластоз плоду може стати причиною народження мертвої дитини, або важкої анемії новонародженого з розвитком розумової відсталості. Захворювання виникає у випадках резус-несумісності крові матері та плоду (зазвичай при повторній вагітності резус-позитивним плодом).
Ще одним спадковим захворюванням є муковісцидоз, причина якого - генетично обумовлене порушення обміну речовин, позначається насамперед на функціївсіх екзокринних залоз (слизових, потових, слинних, підшлункової залози та інших): вони починають виробляти надзвичайно в'язкий слиз, яка може закупорювати як протоки самих залоз, перешкоджаючи виділенню ними секрету, так і дрібні бронхи; останнє призводить до важкого ураження бронхолегеневої системи з розвитком в кінцевому підсумку дихальної недостатності. У частини хворих порушується переважно діяльність травної системи. Хвороба виявляється незабаром після народження і іноді викликає кишкову непрохідність у новонародженого в перший же день життя. Деякі прояви цього захворювання піддаються лікарської терапії. Спадковим захворюванням є і галактоземія, обумовлена відсутністю ферменту, необхідного для метаболізмугалактози (продукту перетравлення молочного цукру) і яка веде до утворення катаракти та пошкоджень мозку і печінки. До недавнього часу галактоземия була частою причиною дитячої смертності, але зараз розроблені методи ранньої діагностики і лікування за допомогою спеціальної дієти. Синдром Дауна, як правило, обумовлений наявністю в клітинах зайвої хромосоми. Людина з цим захворюванням зазвичай низького зросту, зі злегка розкосими очима і зниженими розумовими здібностями. Імовірність синдрому Дауна у дитини зростає із збільшенням віку матері. Фенілкетонурія - захворювання, що викликається відсутністю ферменту, необхідного для метаболізму певної амінокислоти. Воно теж може бути причиною розумової відсталості
Деякі вроджені вади вдається частково або повністю виправити хірургічним шляхом. У їх число входять рідні плями, клишоногість, вади серця, зайві або зрощені пальці на руках і ногах, аномалії в будові зовнішніх статевих органів та сечостатевої системи, розщеплення хребта, «заяча» губа і «вовча паща». До вад відносяться також пілоричний стеноз, тобто звуження переходу від шлунка до тонкого кишечнику, відсутність анального отвору і гідроцефалія - стан, при якому в черепі накопичується надлишок рідини, що призводить до збільшення розмірів і деформації голови і розумової відсталості
Психоактивну речовину (ПАР) - будь-яка речовина, що, при введенні в організм людини може змінювати сприйняття, настрій, здатність до пізнання, поведінку і рухові функції. До таких речовин відносять алкоголь, тютюн, наркотики, деякі ліки, що впливають на психічний стан людини. В ембріональний період, коли дитина особливо вразливий, вживання ПАР може вплинути не тільки на психіку, але і на весь наступний розвиток організму.
Вплив алкоголю
Вживання алкогольних напоїв міцно увійшло в традицію святкування будь-яких знаменних подій нашого життя. Дійсно, який Новий Рік без глоточка шампанського, день народження без чарочки чогось зігріваючого, рибалка без пива або горілки... Здавалося б, що буде від одного глоточка - символічно, «за кампанію». Але навіть невеликі дози алкоголю можуть пошкодити вагітній жінці і її майбутній дитині.
Ускладнення вагітності: у 2-4 частіше викидні, уповільнення процесу пологів та інші ускладнення при пологах.
Наслідки впливу на плід:
Вживання вагітними алкоголю призводить до того, що 1 / 3 дітей буде мати фетальний алкогольний синдром, 1 / 3 - деякі токсичні пренатальні ефекти і тільки 1 / 3 будуть нормальними дітьми.
Фетальний алкогольний синдром (АС) характеризується тріадою: затримкою росту, розумовою відсталістю та специфічними рисами обличчя новонародженого. Алкоголь - найбільш розпізнавана і запобігає причина розумової відсталості.
Наслідки алкогольного синдрому не зменшуються з часом, хоча специфічні прояви змінюються в міру дорослішання дитини. Порушення уваги, гіперактивність властиві 75% пацієнтів з АС, що ускладнює соціальну адаптацію дитини.
Характеристики поведінки дитини при токсичних ефектах включають в себе агресивність, упертість, гіперактивність і порушення сну.
При грудному вигодовуванні алкоголь надходить прямо в молоко матері. Якщо мати випиває кількість алкоголю, рівне одному або двом склянках пива, то дитина стає сонним і не може нормально ссати.
Вплив тютюну (нікотину)
Куріння є, можна сказати, шкідливою звичкою, прийнятої суспільством. Часто буває так, що куріння є єдиним приводом для спілкування, «поважною причиною" для відпочинку - перекуру, коли колеги виходять на сходи або ще куди-небудь, що б поговорити про життя. Іноді, щоб не втрачати такого спілкування, вагітні жінки присутні під час таких «розмов за сигаретою» як пасивний учасник. Але навіть вдихання диму сигарети, що стоїть поряд являєся дуже шкідливим.
Ускладнення вагітності: вагінальні кровотечі, порушення кровообігу в зоні плаценти. Вище ризик уповільненої перебігу пологів, спонтанних абортів, передчасних пологів - 14% (недоношені діти) або відшарування планенти (мертвонародження).
Наслідки впливу на плід:
- Уповільнення росту плода (зменшена довжина і маса тіла при народженні)
- Підвищений ризик вроджених аномалій.
- У 2,5 рази збільшена можливість раптової смерті новонародженого.
Можливі наслідки на подальший розвиток дитини: затримка розумового і фізичного розвитку дитини, відхилення в поведінці дитини, підвищена схильність до респіраторних захворювань.
Вплив барбітуратів (снодійних)
(Фенозепам, радедорм, реланіум, еленіум, імован, донорміл, реладорм, «Буратіно»).
У деяких сім'ях у разі хвилювань і поганого сну прийнято вживати снодійні та заспокійливі препарати. Іноді такі заходи прописані лікарем, а іноді ні. Буває, що таблетки п'ють тому, що це завжди робилося і начебто б нічого поганого не траплялося. Часто наслідки зловживання ліками, такі як порушений сон, нервозність і ін, пояснюється «цієї жахливої життям».
Особливо небезпечно застосування барбітуратів в перший триместр вагітності, що може проявитися в підвищенні ризику дефектів розвитку плоду.
Синдром абстиненції у новонародженого: гіперактивність, гіпертонус, напади та слабке смоктання.
Вплив кокаїну
Ускладнення вагітності: у 8% вживають матерів вагітність закачується мертвонародження через відшарування плаценти. Спосіб життя зловживають кокаїномчасто (у 25%) призводить до передчасних пологів (недоношені діти) та уповільнення процесу пологів. Крім цього прийом вагітної кокаїну може призвести до розвитку судом, аритмії, нападів та інших станів, під час яких імовірна травма або смерть плоду. Для вагітних кокаїн найбільш небезпечний наркотик, особливо в чистому вигляді. Частіше, ніж при вживанні інших наркотиків, кокаїн викликає народження мертвої дитини.
Наслідки впливу на плід:
Тахікардія.
Уповільнення росту плода.
Зменшення зростання головного мозку і тіла плоду.
Новонароджені можуть страждати від інфаркту та / або порушень мозкового кровообігу внаслідок підвищеного кров'яного тиску і спазмів судин (особливо підвищується ризик, якщо вагітна вживає протягом 48 - 72 год до пологів).
Вплив кокаїну на нервові рецептори може сприяти виникненню в дитини порушень поведінки, підвищену дратівливість, уповільнений розвиток мови і порушення розумових здібностей.
При грудному вигодовуванні кокаїн надходить прямо в молоко матері. Дитина стає неспокійною, погано спить і, в деяких випадках відзначаються епілептичні напади
Синдром набутого імунного дефіциту (СНІД). Виявлення під час вагітності зараження ВІЛ-інфекцією, що провокує СНІД, створює загрозу не лише для майбутньої матері, але і для її дитини. Великий відсоток (за оцінками фахівців від 20 до 65%) дітей, народжених матерями - носіями вірусу ВІЛ, вже протягом перших 6 місяців після народження несе ознаки розвивається інфекції. Вважається також, що сама вагітність провокує патогенний процес в організмі матері. З цієї точки зору деякі заражені жінки вирішують перервати вагітність. Однак перед прийняттям остаточного рішення, кожен, у кого тест на присутність ВІЛ дав позитивний результат, повинен обговорити можливість проведення повторного тесту (не завжди результати тестів бувають точні і іноді можуть дати позитивний результат у того, хто не заражений цим вірусом). Якщо і другий аналіз дав позитивний результат, безумовно необхідною стає консультація в кабінеті лікування СНІДу про можливі способи лікування. І хоча ще невідомо, чи може лікування хворої на СНІД матері запобігти розвитку хвороби в організмі плоду, варто спробувати знайти інформацію, що стосується експериментального лікування хворих на СНІД вагітних жінок.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 2149 | Нарушение авторских прав
|