Метою дисципліни "Менеджмент небанківських фінансових інститутів" є пояснення основних теоретичних питань, термінів, понять, принципів і методів управління операціями небанківських фінансових інститутів, методів фінансового аналізу й проведення фінансово-економічних розрахунків як бази для подальшого поглибленого їхнього теоретичного вивчення й практичної діяльності в небанківських фінансових інститутах.
Завданнями дисципліни є ознайомлення студентів з основами теорії управління операціями небанківських фінансових інститутів, включаючи фінансовий аналіз, і проведення фінансово-економічних розрахунків, необхідних при управлінні операціями небанківських фінансових інститутів.
У дисципліні "Менеджмент небанківських фінансових інститутів" розглядаються питання управління власними та позиковими коштами, основними видами активних операцій – кредитними операціями та вкладеннями в цінні папери, а також спільного управління активами і пасивами небанківських фінансових інститутів.
У результаті вивчення дисципліни "Менеджмент небанківських фінансових інститутів" студенти повинні:
а) знати:
- завдання менеджменту в небанківських фінансових інститутах та фінансового аналізу як його складової частини;
- вимоги НБУ, пов'язані із проведенням операцій небанківських фінансових інститутів;
- принципи формування системи операцій небанківських фінансових інститутів як складного об'єкта керування;
- характеристики операцій небанківських фінансових інститутів як об'єктів управління та їхні показники;
- інформацію, необхідну для управління операціями небанківських фінансових інститутів та її джерела;
- сутність методик розрахунку основних показників стану та результатів діяльності операцій небанківських фінансових інститутів, проведених у встановлених звітних формах;
- методи розрахунку фінансово-економічних показників, що використовуються при управлінні операціями небанківських фінансових інститутів;
- завдання та методи управління власними та позиковими коштами небанківських фінансових інститутів як складовими їхньої ресурсної бази;
- завдання й методи керування основними видами активних операцій небанківських фінансових інститутів - кредитними операціями та вкладеннями в цінні папери;
- методи управління активами й пасивами небанківських фінансових інститутів;
- методи забезпечення ліквідності небанківських фінансових інститутів при управлінні їхніми активами та пасивами;
- фактори, що впливають на прибутковість небанківських фінансових інститутів;
- концепції управління небанківськими фінансовими інститутами;
- основні принципи формування ресурсної бази небанківських фінансових інститутів та побудови портфеля активів;
- методи управління довгостроковою, поточною та миттєвою ліквідністю небанківських фінансових інститутів.
б) мати знання про методику складання балансу та проведення аналізу фінансового стану небанківських фінансових інститутів, маркетингових стратегіях в області залучення та розміщення ресурсів.
в) уміти:
- розрахувати і аналізувати показники стану та результати операцій небанківських фінансових інститутів за балансом і звітом про прибутки й збитки;
- проводити фінансово-економічні розрахунки, пов'язані з управлінням операціями небанківських фінансових інститутів;
- проводити аналіз ресурсної бази небанківських фінансових інститутів;
- оцінювати ефективність активів, складу та структури доходів і витрат небанківських фінансових інститутів;
- проводити аналіз платоспроможності та ліквідності небанківських фінансових інститутів;
- приймати рішення щодо формування ресурсної бази небанківських фінансових інститутів, портфеля активів і управління грошовими потоками.
г) мати навички економічного читання балансу небанківських фінансових інститутів, звіту про прибутки і збитки та інші форми фінансової звітності, використання всієї сукупності та методів ведення фінансового аналізу комерційного банку.
Тема 1. Фінансове посередництво та небанківські фінансові посередники
1. Фінансовий ринок як ринок фінансових послуг.
2. Етапи становлення фінансового посередництва в Україні.
В останні роки на національних ринках позикових капіталів розвинених країн важливу роль стали відігравати спеціалізовані небанківські кредитно-фінансові інститути, які посіли важливе місце в накопиченні та мобілізації грошового капіталу. До числа цих установ слід віднести страхові компанії, пенсійні фонди, позиково-ощадні асоціації, будівельні товариства, інвестиційні та фінансові компанії, благочинні фонди, кредитні спілки. Ці інститути суттєво потіснили банки в акумуляції заощаджень населення й стали важливим постачальником позикового капіталу.
Зростанню впливу спеціалізованих небанківських установ сприяли три основні передумови: зростання доходів населення в розвинених країнах, активний розвиток ринку цінних паперів, надання цими установами спеціальних послуг, які не можуть надавати банки. Крім того, коло спеціалізованих небанківських установ (страхові компанії, пенсійні фонди) на відміну від банків можуть акумулювати грошові заощадження на довготривалі строки, а значить здійснювати довгострокові інвестиції.
Основні форми діяльності цих установ на ринку позикових капіталів зводяться до акумуляції заощаджень населення, надання кредитів через облігаційні позики корпораціям та державі, мобілізації капіталу через усі види акцій, надання іпотечних та споживчих кредитів, а також кредитної взаємодопомоги. Указані інститути гостро конкурують між собою як за залучення грошових коштів, так і за кредитні операції.
Таблиця 1
Основні види активів та зобов'язань різних фінансових посередників