АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Методи клінічного обстеження

Прочитайте:
  1. A. Кардіотокографія, ультразвукове обстеження
  2. a. Матеріали методичного забезпечення заключного етапу заняття.
  3. I. НАУЧНО-МЕТОДИЧЕСКОЕ ОБОСНОВАНИЕ ТЕМЫ
  4. II. МЕТОДИЧЕСКИЕ УКАЗАНИЯ
  5. IV. Методика занятия.
  6. IV. Методические рекомендации для самостоятельной проработки.
  7. IV. Методические указания студентам по подготовке к занятию
  8. IV. Методические указания студентам по подготовке к занятию
  9. IV. Методические указания студентам по подготовке к занятию
  10. IV. Методические указания студентам по подготовке к занятию

Розпитування. Скарги. При ураженні печінки і жовчовивідних шляхів можуть бути такі скарги: біль, жовтяниця, свербіж шкіри, зміна апетиту, відригування, нудота, блювання, здуття живота (метеоризм), бурчання в животі, проноси, запори, підвищення температури тіла, збільшення в розмірах живота.

Біль з’являється не при всіх захворюваннях печінки, тому що остання позбавлена больових нервових закінчень.

Біль в основному локалізується в правому підребер’ї, пов’язаний з вживанням їжі (виникає після вживання жирної і смаженої їжі) та глибоким диханням. Особливо гострим буває біль при спазмі м’язів жовчного міхура, проток або закупорці їх каменем (жовчна або печінкова коліка). Інколи коліці передують нудота, неприємні відчуття у верхній половині живота. В інших випадках біль виникає раптово на тлі задовільного самопочуття хворого. Він має колючий, ріжучий характер, віддає в ділянку правого плеча, праву лопатку, праву половину шиї, супроводжується блюванням, підвищенням температури тіла до 39-40°С, триває від кількох хвилин до години або доби і раптово зникає. Значно рідше виникає різкий біль при спазмі жовчних шляхів, внаслідок запального процесу, порушення іннервації або з інших причин.

Жовтяниця (icterus) – це один з характерних симптомів при захворюваннях печінки і жовчних шляхів. Її поява зумовлена накопиченням у крові й тканинах жовчних пігментів. Жовтяниця може з’являтися раптово після нападу печінкової коліки, внаслідок закупорки загальної жовчної протоки. При невеликому збільшенні вмісту білірубіну в тканинах можливе лише незначне пожовтіння склер (субіктеричність); при значному – насамперед жовтіють нижня поверхня язика, піднебіння, складки на обличчі, шкіра навколо носа і рота, долоні і підошви, надалі все тіло.

Свербіння шкіри (pruritus cutaneus) може бути одним із ранніх проявів захворювань печінки. Інколи триває дуже стійко протягом багатьох місяців і навіть років; в гострих випадках з’являється на декілька днів або навіть годин. Свербіж турбує хворих здебільшого вночі, призводить до утворення розчухів на шкірі та її інфікування. Свербіння пояснюють накопиченням у крові жовчних кислот, які подразнюють чутливі нервові закінчення шкіри.

Диспепсичні розлади. Скарги на зниження апетиту, гіркий смак в роті, відригування, нудоту, блювання, метеоризм, бурчання в животі, проноси, запори об’єднуються в так званий диспепсичний синдром. При патології гепатобіліарної системи його пов’язують з розладами секреції жовчі (і як наслідок – порушення травлення жирів в кишечнику) та зниженням знешкоджувальної функції печінки.

Для захворювань печінки і жовчних шляхів характерні зниження апетиту і відраза до жирної та смаженої їжі, відригування, гіркий смак у роті, який виникає внаслідок закидання жовчі в шлунок з дванадцятипалої кишки. Для захворювань печінки і жовчних шляхів характерна жирова диспепсія (або мильна), яка залежить від порушення травлення жирів.

Можуть бути запори, які в основному аліментарного (вживання їжі, бідної на клітковину, овочів, фруктів) і рефлекторного походження.

Підвищення температури тіла частіше спостерігається при запальних захворюваннях жовчного міхура і жовчних шляхів, при абсцесі й раці печінки, гепатиті, активному цирозі.

Збільшення розміру живота може бути наслідком накопичення в черевній порожнині асцитичної рідини в результаті утрудненого відпливу крові з кишечника, значного метеоризму, гепато- і спленомегалії.

Накопичення рідини в черевній порожнині (асцит) – це звичайне ускладнення захворювань печінки, але найчастіше трапляється при цирозі. Асцитична рідина являє собою ультрафільтрат плазми. Асцит може виникнути раптово або розвиватися поступово протягом декількох місяців. Його патогенез складний і залежить від взаємодії багатьох чинників.


Дата добавления: 2015-09-18 | Просмотры: 428 | Нарушение авторских прав



1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |



При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)