Фіктивний капітал - це капітал, представлений в цінних паперах, який дає його власникові право отримувати доход у вигляді дивідендів або відсотків.
Накопичення фіктивного капіталу відбувається за певними законами, а тому якісно і кількісно відрізняється від накопичення грошового капіталу. В той же час ці процеси взаємодіють.
Механізм створення фіктивного капіталу полягає в тому, що він утворюється не в результаті кругообігу промислового капіталу(як грошовий), а як наслідок придбання цінних паперів, які надають право на отримання деякого доходу.
Первинною формою фіктивного капіталу були облігації державної позики. Створення та зростання акціонерних товариств або сприяла появі нового виду цінних паперів - акцій. Перетворення акціонерних товариств в складніші об'єднання(концерни, трести, картелі, консорціуми) зумовило залучення облігаційного капіталу - випуск приватних облігаційних позик. Тому структура фіктивного капіталу включає три основні елементи:
- акції;
- облігації приватного сектора;
- державні облігації.
Чим більшою мірою капітал притягується за допомогою емісій акцій та облігацій, тим більше зростає фіктивний капітал. Самостійний рух фіктивного капіталу на ринку призводить до різкого відриву ринкової вартості цінних паперів від балансової, і це ще більше поглиблює розрив між реальними матеріальними цінностями і їх відносно фіксованою вартістю, представлений в цінних паперах.