АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Батьківська поведінка

Прочитайте:
  1. Організація групи, зграйна поведінка
  2. Протокол уведення назогастрального зонда (пацієнт може допомагати медичному працівникові, поведінка адекватна)
  3. Протокол уведення шлункового зонда через рот (поведінка пацієнта адекватна).
  4. Статевий цикл людини та статева поведінка
  5. Теплорегуляційна поведінка
  6. Територіальна поведінка
  7. Умовно-рефлекторна діяльність риб. Поведінка

Розпізнавання мальків батьками. Цихлідові риби пожирають риб близьких видів розміром із їхніх власних мальків, але якимось невідомим чином розпізнають своїх нащадків. Якщо підмінити ікру молодої пари, що виводила свій перший приплід, підклавши їм ікру іншого виду, то мальки вилуплюються і приймальні батьки їх благополучно вирощують, але якщо тепер вони зустрічають малька свого ж виду, то негайно ж їх пожирають. Така аномальна поведінка міцно закріплюється: спроможність вирощувати власних нащадків втрачається, тому що батьки пожирають мальків, як тільки вони з'являлися на світ. Отже, у деяких випадках у пам'яті батьків відбувається незгладиме імпринтингування характерних ознак мальків.

Розпізнавання батьків мальками. Мальки цихлідових риб шукають того із батьків, що їх охороняє, і усюди плавають за ним, навіть якщо вони відділені від нього скляною перегородкою. Проте нерухома риба їх не цікавить, а якщо вона, навпроти, пливе дуже швидко, то мальки кидаються від неї врозсип. За рибою, що повільно рухається, вони випливають усюди, оскільки сторож – батько завжди пливе повільно (інші риби пливуть значно швидше). У цьому випадку основну роль грає швидкість руху, а не форма або деталі малюнка предмета. Мальки пливуть і за диском, причому будуть триматися тим далі від нього, чим більше його діаметр. Вони завжди намагаються бачити модель під одним кутом зору.

Розпізнавання мальками один одного. Мальки тиснуться один до одного і кидаються зібратися в зграйку. Якщо в середину такої зграйки помістити склянку і посадити туди інших мальків, то вся зграйка збереться навколо неї і тим швидше, чим більше мальків у ньому знаходиться. На початку мальки цихлідових риб переслідують навіть штучний «косяк» із крапель воску, нанизаних на дріт (колір воскових крапель при цьому не має значення). Навіть для мальків Hemichromis він не має значення, хоча вони розпізнають своїх батьків за червоними плямами на тілі.

За Пітерсом, варто розрізняти сім'ї материнського, змішаного і батьківського типів (коли відповідно лише матері, обидва батьки або один батько займаються виведенням нащадків і піклуються про мальків). У деяких цихлідових риб самиці тримають ікру в роті аж до виходу мальків; вимітавши ікру, вони відразу ж проганяють самця, який у виведенні молоді не приймає ніякої участі. Прикладом сім'ї батьківського типу можуть бути сім'я колючок. Нарешті, у деяких цихлідових риб зустрічається сім'я змішаного типу. У сім'ї материнського типу молодь виявляє до матері жвавий інтерес; у сім'ї батьківського типу батько доглядає за мальками доти, поки ті залишаються в гнізді; мальки ж не тільки не шукають батька, але, навпаки, побачивши його розбігаються, і самцю лише на превелику силу вдається їх зібрати. Підростаючи, мальки перестають йому підпорядковуватися.


Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 596 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)