АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Етологія. Основні поняття

Прочитайте:
  1. II. Поняття про рани, класифікація ран
  2. III. Основні клінічні дані
  3. III. ПОНЯТТЯ ПРО БІЛЬ ТА ЗНЕБОЛЮВАННЯ (АНЕСТЕЗІЮ)
  4. V. Основні етапи заняття
  5. Будова і основні функції спинного мозку.
  6. Взаємозв’язок нервової і гуморальної регуляції в організмі людини. Поняття про стрес та фактори, які його спричиняють.
  7. Виберіть із перерахованого, які основні частини розрізняють в скроневій кістці?
  8. Визначення зоб, основні ознаки ендемічного зобу.
  9. Визначте основні методи дослідження психогенетики і можливості їх застосування.
  10. Вкажіть основні показники, що характеризують режим дня

Тварина реагує на об'єкти. Самець колючки, наприклад, одягається під час шлюбного сезону в яскраве вбрання; при цьому черевце в нього стає яскраво-червоного кольору. У цей час він вступає в бійку із кожним самцем свого виду, що виявився на його території. Прості і витончені досліди показали, що самець реагує на довгастий предмет, червоний знизу. Зовсім не обов'язково, щоб цей предмет у деталях відтворював форму риби; достатньо шматочка пластиліну, що нагадує за формою веретено, пофарбованого в червоний колір знизу, щоб викликати лютий напад.

Цей червоний предмет, пофарбований знизу в червоний колір, за термінологією екологів, є «ключовим» подразником, або релизером (від англійськогоrelease – звільняти, випускати).

До періоду розмноження колючки живуть зграйкою, але із його настанням самці усамітнюються і приступають до пошуків території. У цей час очі в них стають синіми і блискучими, спинка із бурої перетворюється в зеленувату, а черевце червоніє. Як тільки інша риба, особливо самець того ж виду, проникає на його територію, хазяїн відразу ж нападає на нього. Втім, бійки виникають рідко, і доречно говорити про погрози. «Загрозлива поза» дуже характерна: колючки спинного плавця піднімаються, рот розкривається, ніби щоб укусити, тіло повернене головою донизу у вертикальне положення. При цьому самець робить кидки, немов хоче заритися в пісок. Іноді піднімаються також колючка черевного плавця. Звичайно чужинець не наполягає на своїх намірах і тікає.

Потім самець починає будувати гніздо. Коли воно готове, шлюбне убрання стає ще яскравіше і контрастніше, і самець приймається активно плавати по своїй території. У той же час самиця, що не приймала ніякої участі в будівництві гнізда, набуває яскраво-сріблистого відтінку, і її черевце роздувається від зрілої ікри. Самиці тримаються зграйками і часто пропливають повз територію самців. Якщо самець готовий до спарювання, він виконує своєрідний танок. Самець багато разів описує незамкнені петлі, то віддаляючись, то зненацька наближаючись до самиці. Рот його при цьому широко розкритий. Більшість самиць здаються наляканими і спливають, але самиця із роздутим черевцем не настільки боязка, вона повертається до самця, приймаючи вертикальне положення головою догори. Самець кружляється навколо неї, а потім пливе разом із нею до гнізда. Він просовує голову в гніздо, як би вказуючи його самиці, що зрештою опиняється усередині; при цьому її голова стовбичить із однієї сторони гнізда, а хвіст – із іншого. Тоді самець починає тертися головою по основі її хвоста; через мить самиця піднімає хвіст і починає метати ікру, а потім спливає. У свою чергу в гнізді опиняється самець і запліднює ікринки. Потім він виганяє самицю зі своєї території, поправляє гніздо і із цього часу аж до виходу мальків несе всі турботи про нащадків.

«Пред'явлення» релизерів. Дійсні бійки між рибами одного виду відбуваються рідко. Скоріше можна говорити про спроби лякання, чого буває звичайно цілком достатньо, щоб супротивник пішов. Ці спроби приймають вид особливого ритуалу, у якому супротивнику завжди підкреслено демонструються особливо помітні колірні плями або ж характерні частини тіла. Самець колючки приймає вертикальне положення головою униз, так що супротивнику стає видно його червоне черевце; риби Hemichromis і Cichlasoma роздмухують визначені частини голови, так що стають видними чорні крапки на жовтому фоні, що їх прикрашають.


Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 557 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.002 сек.)