АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Ендокринна регуляція поведінки
Численними експериментами було доведено, що введення визначених гормонів може викликати зміну поведінки. Хасслер і Мейер (1942) домагалися передчасного настання статевої зрілості, уводячи різним рибам екстракт гіпофіза коропа. При кастрації також змінюється поведінка, але зміна поведінки залежить від виду риби і віку, у якому кастрація була зроблена. Так, у самців Hemichromis і Betta splendens статева поведінка після кастрації цілком зберігається, і у відповідні періоди в них з'являється шлюбне вбрання. Видалення яєчників призводить до повної втрати статевої поведінки. Це спостерігали, наприклад на самицях Hemichromis bimaculatus і Betta splendens.
При пересадженні органів або введенні гормонів можна змінити статеву поведінку. Нобль і Борн (1940) спостерігали зміну поведінки в кастрованих і інтактних самицяк helleri після введення тестостерон-пропіонату. Такий же результат одержували і на інших видах риб, зокрема на гупі (Lebistes reticulatus) і платипециліях (Xiphophorus maculatus). У цьому випадку самиці починають переслідувати інших самиці і їхня поведінка нічим не відрізняється від поведінки самців. У той же час, нормальні самці платипецилії починали переслідувати самців, яким ввели естроген, намагаючись спарюватися із ними, як із самицями.
У деяких випадках у риб спостерігається нормальна двоїстість поведінки. Слід зазначити, що в нормальній поведінці чоловічого типу можна виявити сліди жіночої поведінки і навпаки. Трапляється навіть, що поведінка статевих партнерів цілком збігається, як це спостерігається в Tilapia macrocephala.
Гормони сильно впливають на відкладання ікри і батьківську поведінку. У риб Hemichromis самка охороняє і вентилює ікринки доти, поки із них не вилупляться мальки. У 1936 році Нобль із співробітниками показали, що таку поведінку можна викликати й у переднерестових самок ін'єкцією екстракту жовтого тіла, а також уведенням самих різних дуже простих речовин, наприклад фенолу. Нобль, проте, відзначив, що якщо самка хемихромісу вже метала ікру, то батьківська поведінка в неї активується більш специфічними впливами – головним чином екстрактами жовтого тіла.
Тварини можуть по-різному реагувати на введення того самого гормону в залежності від віку. Якщо, наприклад, відрізати у дорослої самки платипецилії (Xiphophorus) анальний плавець, ті він регенерує і знову приймає характерну для самиць форму, але якщо відразу ж після операції ввести самиці тестостерон, то плавець регенерує у формі, характерної для самців (гоноподій). Якщо, навпроти, зробити ін'єкцію через 26 днів після операції, то утворення гоноподію утруднюється.
Статеві гормони діють і на деякі інші органи, так у деяких риб частина нирки під їхньою дією перетворюється в орган, що виробляє слиз, необхідний для будови гнізда.
Дата добавления: 2015-11-02 | Просмотры: 505 | Нарушение авторских прав
|