АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Гуморальна регуляція болю
Встановлено, що що будь-який вплив, що призводить до пошкодження тканин і є адекватним для ноцицепторів, супроводжується виділенням алгогенних речовин, що викликають біль. Розрізняють три групи таких речовин:
- Тканинні (брадикінін, гістамін, ацетилхолін, простагландини, йони К+ і Н+; безпосередньо активують хемоноцицептори;
- Плазменні (брадикінін, каллідин); підвищують чутливість рецепторів до інших алгогенів;
- Ті, що виділяються з нервових закінчень (субстанція Р); впливають місцево на мембранні рецептори того ж нервового закінчення.
Медіатори: ацетілхолін, адреналін, норадреналін, серотонін активують хемоноцицептори. Ацетилхолін викликає пекучий біль при підшкірному введенні або при наколюванні на слизову оболонку. Цей біль триває, як правило, 15 - 45 хв і може бути усунений М-холіноблокатором - атропіном. Адреналін і норадреналін були виявлені у великій кількості у сечі хворих інфарктом міокарду. Серотонін відносять до модуляторів болю.
Алгогенами є ряд біологічно активних речовин: гістамін, який називають медіатором болю, брадикінін, що виділяється у нервових закінченнях серцевого м'язу у хворих з ішемією міокарду, калліди н, простагландин и, субстанція Р - викликає пекучий біль, знаходиться в отруті змій, бджіл, скорпіонів, була знайдена у великій кількості у задніх корінцях спинного мозку. Її також відносять до медіаторів болю. Викликають біль при підшкірному введенні вазопресин,окситоцин, соматостатин,глутамат, а також іони К+ і Н+.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 643 | Нарушение авторских прав
|