В якості замісної терапії широко застосовують вітамінні й мінеральні засоби та препарати, особливо для групової профілактики і терапії в спеціалізованих і промислових комплексах.
Лікування вітамінами (вітамінотерапія) проводиться при недостатності їх в організмі для чого використовують дієтичні корми, що містять у великій кількості вітаміни у природному вигляді, а при нестачі вітамінів у Кармен застосовують вітамінні препарати.
Найбільш доцільно з економічної точки зору використовувати вітаміни у вигляді преміксів або добавок до комбікормів; при цьому необхідні кошти, стабілізуючі вітаміни (наприклад, дилудину - стабілізатор вітаміну А).
Вітамінні препарати - як моновітаміни, так і полівітаміни - використовують з урахуванням стану тварин, у тому числі і для індивідуального лікування. Найбільш широко з профілактичною метою вітаміни застосовують у птахівництві та при вирощуванні молодняку сільськогосподарських тварин.
Мінеральні компоненти в якості групової профілактичної терапії використовують з урахуванням забезпеченості тварин макро - і мікроелементами. Особливе значення в цьому відношенні мають біогеохімічні провінції з недостатністю макро - і мікроелементів у ґрунті, кормах, питній воді.
В якості засобів замісної терапії при мінеральної недостатності найбільш часто застосовують премікси або кормові добавки у вигляді солей мінеральних речовин: крейда, хлорид натрію, фосфорно-кальцієві сполуки, залізо, йод, кобальт, мідь, цинк, марганець та ін.
Для індивідуального лікування із засобів замісної терапії рекомендуються переливання гомогенної крові, парентеральне введення ізотонічних рідин (фізіологічний розчин, розчин Рінгера та ін.), Дача всередину соляної кислоти або натурального шлункового соку при гіпоацидному гастриті, гормональна терапія (наприклад, інсулін за цукрового діабету, гормони щитовидної залози за зобної хвороби, преднізолон або кортизон за недостатності кори надниркових залоз, гормони гіпофізу за кетозу).