Регуляція дихання.
Важливу роль у регуляції дихання відіграють аферентні шляхи,спрямовані у дихальний центр,через який здійснюється рефлекторне регулювання легеневої вентиляції.Розрізняють механо- і хеморецепторні рефлекси.Механо-реагують на розтягання під час вдиху. Гуморальна регуляція дихання:на фу-ння ДЦ впливає хім.склад крові.Постійний контроль за рО2 і рСО2 арт.крові здійснюють хеморецептори. Розрізняють периферичні хемо,які розміщені у судинах рефлексогенних зон,і центральні хемо-ри,фу-ю яких виконують нйрони ДЦ і деяких ділянок стовбура мозку.
Зміна дихання при мяз.роботі.
При фізичних навантаженнях в орг.тв. у мяз.тк.посилюються обмін реч.,інтенсивність окислювальних процесів,споживання пож.реч. і кисню та вентиляція легень і робота серця.У перші сек.фіз.навант.в орг-мі тв.знижується процент насичення арт.кров О2,в подальшому наступають зміни у частоті і глибині дихання, що покращує насичення крові киснем. При інтенсивному фіз.навант. через дефіцит кисню накопичується в орг-мі тв.велика к-ть недоокиснених реч.і виникає киснева недостатність.Надлишок кислот в крові викликає подразнення як переферичних так і центр.хморецепторів і відповідно викликає посилення частоти дихання і серцевої діяльноті.
15.Взаємозвязок дихання з кровообігом. Легені мають подвійну мережу капілярів. Живлення власне тканини легенів відбувається за рахунок судин великого кола кровообігу мають більшу площу у поперечному розрізі (приблизно на 80 %), ніж капіляри великого кола. Цих капілярів надзвичайно багато, але дещо менше, ніж капілярів великого кола (8—10 млрд відповідно). Через малий тиск крові спостерігається нерівномірність перфузії у різних відділах легень.
Дихання в умовах підвищенного і зниженого атм.тиску
Зниження атм.тиску повітря спостерігається у гірській місцевості.Величина атм.тиску повітря в горах залежить від їх висоти щодо рівня моря.У звязку із зменш.у горах величини атм.тиску повітря знижується і величина рО2 та рСО2 як в атм.,так і в альвеолярному повітрі,що проявляє свій вплив на інтенсивність газообміну в легенях різних видів тв. Підвищення атм.тиску відбувається при зануренні орг.у воду. В умовах підвищенного атм.тиску збільшується розчинність газів.
Вплив віку,рівня продуктивності та умов утримання тв.на дихання.
Встановлено, що частота дихання з віком у тварин знижується, а глибина – зростає; за цих умов споживання кисню та виділення вуглекислого газу в абсолютних величинах збільшується, а в розрахунку на 1 кг маси тіла – зменшується
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 555 | Нарушение авторских прав
|