АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Родина Макові – Papaveraceae. Як виглядає? Багаторічна трав'яниста рослина 30 – 100 см зазвишки

Прочитайте:
  1. Вкажіть систематичне положення (тип, клас, ряд, родина, рід, вид) збудників бабезіозу собак і котів.
  2. Гидродинамическая величина Электрическая величина
  3. Гидродинамический фактор
  4. Гідродинаміка потоку в трубі
  5. Гідродинамічний опір судинної системи
  6. Головним фактором, що визначає величину аеродинамiчного опору є
  7. Исследование внутриглазного давления и гидродинамики глаза
  8. Прародина славян по генетическим данным
  9. Причины включения гидродинамического фактора
  10. Родина Аґрусові – Grossulariaceae

Як виглядає? Багаторічна трав'яниста рослина 30 – 100 см зазвишки. При пораненні вся рослина (особливо корені) виділяє сік, який на повітрі швидко стає оранжевим. Кореневище її багатоголовкове, червоно-буре, всередині жовто-оранжеве, з нього виростає кілька стебел. Стебла прямі, галузисті, вузлуваті, вкриті волосками. Листки зісподу блакитно-сизі, зверху світло-зелені: нижні – чергові, довгочерешкові, глибокоперистороздільні, верхні ж майже сидячі, в округлими або яйцевидними зарубчастими частками, які при основі збігають униз. Квітки золотаво-жовті, на довгих квітконіжках і з чотирипелюстковим віночком, звичайно зібрані в невеликі зонтики. Плід стручковидний – двостулкова коробочка. Дуже отруйний. Цвіте з кінця травня і майже все літо.

Де росте? На засмічених місцях, частіше в затінку, коло житла, під тинами, в занедбаних парках і садах, по цвинтарях, по лісових зрубах, обабіч сільських вулиць – по всій території УРСР, крім північних районів Криму.

Що й коли збирають? Усю рослину, наприкінці травня, під час найбільш рясного цвітіння, інколи – самі верхівки. Сушать швидко, на горищах. Збирати рослину слід не торкаючись носа, губ, очей. Після роботи з чистотілом треба ретельно помити руки.

Коли застосовують? Як жовчогінний засіб при жовтяниці і жовчних каменях (обережно), як болезаспокійливий – при судомах, болях у грудях, ядусі, болісному астматичному кашлі, простуді (спазмолітична дія алкалоїдів хелідоніну і холелітрину, близьких за хімічною будовою до алкалоїдів опію, нагадує дію папаверину і кодеїну, але не викликає ейфорії). Тому, з застереженням, чистотіл можна вживати і при болях у шлунку, запорах, захворюваннях селезінки і навіть (як рекомендує С.А. Томілін) при ревматизмі. При постійних артритичних і ревматичних болях беруть 1 столову ложку суміші (порівну пагонів пасльону солодко-гіркого, квіток арніки і глоду колючого, трави фіалки триколірної, листків копитняка європейського, трави з коренем чистотілу звичайного, трави хвоща і кори крушини ламкої на 1 склянку окропу, настоюють 2 години і п'ють теплим по 1/3 склянки тричі на день. Рослина вітаміноносна, в ній містяться вітаміни А і С, багато органічних кислот, летка олія, флавоноїди, сапоніни і 14 алкалоїдів (особливо багато їх у коренях рослини – близько 1.4%, з яких дуже важливі хелідонін, сангвінарин, холеретин, протопін). В експерименті препарати чистотілу стримують ріст злоякісних пухлин, тому його стали вживати як лікувальний і профілактичний засіб від раку.

Чистотілом можна лікувати хворих, яким протипоказані хірургічні операції чи променева терапія, – після операцій затримує розвиток метастазів.

Застосовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку порізаної рослини і настоюють 2 години. П'ють по 1/3 склянки (100 мл) тричі на день (профілактично проти раку п'ють 2 – 3 дні на місяць) теплим при захворюваннях печінки – гепатитах, холециститах, холелітіазі, при сильному кашлі, ядусі, бронхіальній астмі, грудній жабі і при всіх захворюваннях, спричинених спазмом гладких м'язів. М. І. Соломченко при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки застосовує сік з трави чистотілу, консервований 96° спиртом, по 1 чайній ложці з водою до Іди, а також 10% настій трави по 50 г до їди протягом 2 місяців.

Чистотіл виявляє бактерицидну і фунгіцидну (протимікробну і протигрибкову) активність (бактеріостатично діє на туберкульозну паличку). Свіжим соком виводять бородавки, змазуючи їх І або 2 рази на день, змочивши попередньо водою і дещо зішкрябавши стерильним інструментом. Дехто спостерігав, що бородавки щезають навіть внаслідок вживання оранжевого соку чистотілу всередину – 10 – 20 крапель тричі на день. Свіжим соком змазують також мозолі, шкіру при лишаях, жовтих плямах та інших висипах на тілі.

Псоріаз (лускатий лишай) лікують настоєм суміші (порівну) по 1 столовій ложці подрібненої трави чистотілу великого і трави фіалки триколірної (братків) в 1 склянці окропу; 1 склянку настою випивають протягом дня. Одночасно роблять щоденно гарячі ванни з відвару трави чистотілу (4 столові ложки в 1 л води). При лупі миють ним голову, щоб зміцнити коріння волосся.

При «дикому м'ясі» і туберкульозі шкіри вживають таку мазь. Беруть 2 частини (за об'ємом) тільки-но зацвілих верхівок звіробою, 2 частини свіжої трави чистотілу і по 1 частині трави росички і квіток нагідок, розтирають це все як тістоподібну масу, додаючи трохи соняшникової олії. Цією маззю змащують виразки, роблять з просякнутих нею шматків марлі тампони тощо (М.А. Носаль).

Вживають також ось таку пасту До взятих по 10 г спорошкованих листків чистотілу звичайного, вазеліну і ланоліну додають 10 крапель 0,25% розчину карболки, розтирають усе ретельно і кладуть на туберкульозні виразки.

 


Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 752 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)