Розкрийте будову передміхурової залази.
Передміхурова залоза – непарний м’язово-залозистий орган, виділяє секрет, який входить до складу сперми. Передміхурова залоза розташована в передньонижні частини малого таза під сечовим міхуром, на сечостатевої діафрагми. Через передміхурову залозу проходять початковий відділ сечівника, правий і лівий семявибрасивающіе протоки.
За формою передміхурова залоза нагадує каштан, трохи сплощений у переднезаднем напрямку. В передміхуровій залозі розрізняють звернене вгору підставу, яка прилягає до дна сечового міхура, насінних бульбашок і ампулам сім’явиносних проток, а також передню, задню, ніжнебоковие поверхні і верхівку залози.
Передня поверхня звернена до лобкового симфізу і відділена від нього рихлою клітковиною з залягає в ній венозним сплетінням. До лобкового симфізу від передміхурової залози йдуть бічні і серединна лобково-передміхурові зв’язки і лобково-передміхурова м’яз. Задня поверхня, спрямована до ампулі прямої кишки і відділена від неї сполучнотканинною пластинкою – прямокишково-міхурово перегородкою. Сусідство з прямою кишкою дозволяє промацати у живої людини передміхурову залозу через передню стінку прямої кишки. Ніжнелатеральная поверхню, закруглена і звернена до м’яза, що піднімає задній прохід. Верхівка передміхурової залози обернена вниз і прилягає до сечостатевої діафрагми. Сечівник входить в підставу передміхурової залози, при цьому велика частина залози залишається позаду від нього, і виходить із залози в області її верхівки.
Поперечний розмір передміхурової залози досягає 4 см, поздовжній (верхньо-нижній) дорівнює 3 см, передньозадній (товщина) – близько 2 см. Маса залози 20-25 р. Речовина передміхурової залози має щільну консистенцію і сірувато-червоний колір.
У передміхурової залози виділяють дві частки: праву і ліву. Кордон між ними видно на передній поверхні залози у вигляді неглибокої борозенки. Ділянка залози, виступаючий на задній поверхні підстави і обмежений сечівником спереду і сім’явипорскувальної протоки ззаду, називають перешийком передміхурової залози або середньою часткою залози. Ця частка нерідко гіпертрофується в старечому віці і утрудняє сечовипускання.
Будова передміхурової залози
Зовні передміхурова залоза покрита капсулою, від якої всередину залози відгалужуються пучки сполучнотканинних волокон – перегородки передміхурової залози. Капсула складається з залозистої тканини, що утворить залізисту паренхіму, а також з гладкої м’язової тканини, складовій м’язове речовина. Залозиста тканина групується в окремі комплекси у вигляді залозок (часточок) альвеолярнотрубчатого будови. Кількість залізистих часточок досягає 30 – 40; вони знаходяться головним чином в задній і бічних відділах передміхурової залози. У передній частині передміхурової залози часточок мало, тут превалює гладка м’язова тканина, яка концентрується навколо просвіту чоловічого сечівника. Ця м’язова тканина передміхурової залози об’єднується з м’язовими пучками дна сечового міхура і бере участь в утворенні внутрішнього (мимовільного) сфінктера чоловічого сечівника. Залізисті ходи залозок, зливаючись попарно, переходять у вивідні передміхурові проточки, які точковими отворами відкриваються в чоловічій сечівник в області насінного горбика.
Судини і нерви передміхурової залози
Кровопостачання передміхурової залози здійснюється численними дрібними артеріальними гілками, що відходять від нижніх мочепузирного і середніх ректальних артерій (з системи внутрішніх клубових артерій). Венозна кров від передміхурової залози відтікає в венозний сплетіння простати, з нього – в нижні сечоміхуреві вени, які впадають у праву і ліву внутрішні клубові вени. Лімфатичні судини передміхурової залози впадають у внутрішні клубові лімфатичні вузли. Нерви передміхурової залози відбуваються з простатичного сплетення, у яке з нижнього подчревного сплетення надходять симпатичні (із симпатичних стовбурів) і парасимпатичні (з тазових внутренностних нервів) волокна.
100.Розкрийте загальний план будови жіночих статевих органів.
Зовнішні статеві органи
Лобок (венерин горбок, місячний горбок) - самий нижній ділянку передньої черевної стінки жінки, злегка піднімається завдяки добре розвиненому підшкірно-жировому шарі. Область лобка має виражений волосяний покрив, який зазвичай темніше, ніж на голові, і по зовнішньому вигляду являє собою трикутник з різко окресленою верхньою горизонтальною кордоном і вершиною, спрямованою вниз. Статеві губи (сороміцькі губи) - складки шкіри, розташовані з двох сторін від статевої щілини і передодня піхви. Розрізняють великі і малі статеві губи
Великі статеві губи - складки шкіри, в товщі яких розташована багата жиром клітковина. Шкіра великих статевих губ має багато сальних і потових залоз і в період статевого дозрівання зовні покривається волоссям. У нижніх відділах великих статевих губ розташовуються бартолінових залози. У відсутність сексуальної стимуляції великі статеві губи зазвичай зімкнуті по середній лінії, що створює механічний захист для уретри і входу в піхву.
Малі статеві губи розташовані між великими статевими губами у вигляді двох тонких ніжних шкірних складок рожевого кольору, що обмежують переддень піхви. Вони мають велику кількість сальних залоз, кровоносних судин і нервових закінчень, що дозволяє вважати їх органом статевого відчуття. Малі губи сходяться над клітором, утворюючи шкірну складку, звану крайньою плоттю клітора. При статевому збудженні малі статеві губи насичуються кров'ю і перетворюються на пружні валики, що звужують вхід у піхву, що збільшує інтенсивність сексуальних відчуттів при введенні статевого члена.
Клітор - жіночий зовнішній статевий орган, розташований у верхніх кінців малих статевих губ. Це унікальний орган, єдина функція якого полягає в тому, щоб концентрувати і накопичувати сексуальні відчуття. Величина і зовнішній вигляд клітора мають індивідуальні відмінності. Довжина - близько 4-5 мм, але у деяких жінок він досягає 1 см і більше. При сексуальному збудженні клітор збільшується в розмірах.
Переддень піхви - щілиноподібні простір, обмежений з боків малими статевими губами, спереду - клітором, ззаду - задньою спайкою статевих губ. Зверху переддень піхви прикрите невинною плівою або її залишками. У переддень піхви відкривається зовнішній отвір сечівника, розташоване між клітором і входом у піхву. Переддень піхви чутливо реагує на дотик і в момент статевого збудження наливається кров'ю, утворюючи пружну еластичну «манжетку», яка зволожується секретом великих і малих залоз (піхвова мастило) і відкриває вхід у піхву.
Бартолінових залози (великі залози передодня піхви) розташовані в товщі великих статевих губ у їх підстави. Величина однієї залози близько 1,5-2 см. Залози при статевому збудженні і зносинах виділяють тягучу сірувату багату білком рідину (піхвова рідина, мастило).
Внутрішні статеві органи
Піхву (вагіна) - внутрішній статевий орган жінки, який бере участь в процесі статевого акту, а в пологах є частиною родового каналу. Довжина піхви у жінок, в середньому, 8 см. Але у деяких воно може бути довшим (до 10-12 см) або коротше (до 6 см). Усередині піхву вистелена слизовою оболонкою з великою кількістю складок, що дозволяє йому розтягуватися в процесі пологів.
Яєчники - жіночі статеві залози, з моменту народження в них міститься більше мільйона незрілих яйцеклітин. У яєчниках також утворюються гормони естроген і прогестерон. Завдяки постійному циклічному зміни змісту цих гормонів в організмі, а також виділенню гормонів гіпофізом відбуваються дозрівання яйцеклітин і їх подальший вихід з яєчників. Цей процес повторюється приблизно через кожні 28 днів. Звільнення яйцеклітини називається овуляцією. У безпосередній близькості від кожного яєчника розташовується фаллопієвих труб.
Фаллопієві труби (маткові труби) - дві порожнисті трубки з отворами, що йдуть від яєчників до матки і відкриваються в її верхній частині. На кінцях труб поблизу яєчників є ворсинки. Коли яйцеклітина виходить з яєчника, ворсинки своїми безперервними рухами намагаються захопити її і загнати в трубу, щоб вона могла продовжувати шлях до матки.
Матка - порожнистий орган, що має форму груші. Розташовується вона в порожнині таза. Під час вагітності матка збільшується в міру росту плода. Стінки матки складаються з шарів м'язів. З початком сутичок і під час пологів м'язи матки скорочуються, шийка матки розтягується і розкривається і плід виштовхується в родовий канал.
Шийка матки являє собою її нижню частину з проходом, що з'єднує порожнину матки і піхву. Під час пологів стінки шийки матки стоншуються, зів шийки матки розширюється і набуває вигляду круглого отвори з діаметром приблизно 10 сантиметрів, за рахунок цього стає можливим вихід плоду з матки в піхву.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 593 | Нарушение авторских прав
|