ЗАНЯТТЯ № 16
ОСНОВИ ПСИХОГIГIЄНИ ТА ПСИХОПРОФIЛАКТИКИ
ТРИВАЛIСТЬ ЗАНЯТТЯ: 2 академiчнi години.
МЕТА ЗАНЯТТЯ: ознайомити студентiв iз iсторiєю, завданнями i формами психогiгiєни та психопрофiлактики.
МIСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ: навчальна кiмната, лiкарнянi вiддiлення.
ОБЛАДНАННЯ ЗАНЯТТЯ: учбовi таблицi, тематичнi хворi.
Психопрофілактика - це роздiл загальної профiлактики, який об’єднує сукупнiсть заходiв щодо забезпечення психiчного здоров’я, попередження виникнення та розповсюдження психiчних захворювань.
Психопрофiлактика та психогiгiєна - це два рівні однiєї проблеми загальної профiлактики.
Розрiзняють первинну i вторинну психопрофiлактику. Первинна психопрофiлактика – це система заходiв, спрямованих на попередження виникнення нервово-психiчних розладiв та захворювань. Її завданнями є:
- боротьба з травматизмом та iнфекцiйними захворюваннями;
- боротьба з алкоголiзмом та наркоманiєю;
- охорона здоров’я дiтей та вагiтних жiнок;
- правильна органiзацiя виховного i педагогiчного процесiв;
- органiзацiя розкладу занять та вiдпочинку учнiв з урахуванням їх вiку;
- прогнозування можливих спадкових захворювань;
- органiзацiя режиму працi та вiдпочинку;
- пропагування здорового способу життя;
- масове охоплення населення заходами фiзичного виховання i т.iн.
У первиннiй психопрофiлактицi головна роль належить широкому спектру соцiальних програм, психогiгiєнi та загальнопрофілактичним заходам.
Вторинна психопрофiлактика - це комплекс заходiв, скерованих на ранню дiагностику психiчних захворювань, своєчасне активне лiкування уже виявлених захворювань, попередження невiдкладних, загрозливих для життя хворого станiв. Головна роль тут вiдводиться комплексовi амбулаторних, психодiагностичних, фармакотерапевтичних, психотера-певтичних та соцiально-реабiлiтацiйних заходiв.
Реабілітація - це комплекс медичних, педагогiчних та соцiальних заходiв, метою яких є вiдновлення (чи компенсацiя) порушених функцiй органiзму, а також соцiальних функцiй i працездатностi хворих та iнвалiдiв.
До системи реабiлiтацiйної допомоги входять:
- клінічні, клiнiко-бiологiчнi, соціологічні, психологiчнi обстеження хворих;
- розробка рекомендацiй з органiзацiї способу життя хворого iз визначенням психотравмуючих чинникiв, що призводять до рецидиву хвороби;
- розробка та впровадження iндивiдуальних поетапних заходiв з органiзацiї такої дiяльностi хворих, яка сприяла б розвитковi їх особистостi i компенсацiї здiбностей та якостей особи, втрачених внаслiдок хвороби (наприклад, лiкувально- трудовi майстернi);
- нагляд за соцiальною та професiйною адаптацiєю хворих в реальних життєвих умовах; при цьому здiйснюється пiдтримуюча терапiя в перiод ремiсiї, виявляються та втамовуються рецидиви захворювання.У разi необхiдностi - вiдстоювання прав та iнтересiв хворих;
- проведення реабiлiтацiйних заходiв не тiльки з хворими, але i з їх родичами та друзями;
- органiзацiя денних та нiчних стацiонарiв з чередуванням лiкування і позалiкарняного життя хворих;
- реалiзацiя принципу послідовності, який означає безперервнiсть лiкування, обмiн iнформацiєю стосовно хворих, взаємозамiннiсть медперсоналу протягом пiдготовки пацiєнта до життя та працi поза лiкарнею.
Психогігієна - роздiл загальної гiгiєни, який та умови навколишнього середовища, якi впливають на психiчне здоров’я, та розробляє рекомендацiї щодо заходiв, направлених на збереження і змiцнення психiчного здоров’я, з метою забезпечення найкращих умов для психiчної дiяльностi людини. Психогiгiєна має серед своїх завдань вивчення впливу дiяльностi людини на її здоров’я, на формування гармонiйної особистостi, а також вивчення впливу на психiку людини суспiльних (виробничих, побутових) та iнших чинникiв.
Пiд психічним здоров’ям слiд розумiти:
1) вiдсутнiсть виражених психiчних розладiв;
2) певний резерв сил людини, завдяки якому вона здатна долати раптовi стреси, труднощi, якi виникають у виключних умовах;
3) стан рiвноваги мiж людиною та навколишнiм середовищем, гармонiя мiж нею i суспiльством, спiвставлення уявлень окремої людини з уявленнями iнших людей щодо «об’єктивної реальності».
Розрiзняють вiкову психогiгiєну, трудову, психогiгiєну побуту та вiдпочинку, сексуального життя та iн.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 432 | Нарушение авторских прав
|