ОСОБЛИВОСТІ КРОВООБІГУ У ПЛОДА
Кисень і поживні речовини плід одержує із крові матері через плаценту, від якої йде пупкова вена з артеріальною кров’ю і входить у тіло плода в ділянці пупка. Близько воріт печінки вона ділиться на 2 гілки: одна з них несе артеріальну кров у печінку, а друга (венозна протока) впадає у нижню порожнисту вену. Отже, у нижній порожнистій вені після цього є змішана кров, яка потрапляє у праве передсердя. З правого передсердя змішана кров через овальний отвір у міжпередсердній перегородці надходить у ліве передсердя. З лівого передсердя – у лівий шлуночок, а з нього – в аорту, обходячи легеневе коло кровообігу, яке ще не функціонує (4.02).
Крім нижньої порожнистої вени, у праве передсердя впадає верхня порожниста вена, венозна кров з якої потрапляє у правий шлуночок, а з нього – у легеневий стовбур. Проте в паренхіму легень ця кров надходить в дуже малій кількості, тому що легені ще не функціонують як дихальний орган. Основна частина крові з легеневого стовбура через артеріальну протоку переходить в аорту, а звідси – до всіх органів і тканин, в капілярах яких відбувається обмін речовин.
Оновлення крові плода відбувається через пупкові артерії, по яких при скороченні серця кров надходить у плаценту. Тут вона звільняється від вуглекислоти та інших продуктів обміну, стає артеріальною і через пупкові вени повертається до плода (4.02).
Отже, верхня половина тіла одержує кров, яка більше насичена киснем і поживними речовинами. Саме тому вона розвивається краще, ніж нижня половина тіла.
Після народження перев’язується пупковий канатик, кров із плаценти вже не надходить, в організмі новонародженого накопичується вуглекислота, яка подразнює дихальний центр. Це призводить до вдиху і розправлення легень. Починається кровообіг по малому і великому колах, як у дорослого. Овальний отвір закривається, а артеріальна і венозна протоки спадаються і з них формуються однойменні зв’язки.
Отже, кровообіг у плода має такі особливості:
1. 1. наявність овального отвору (в міжпередсердній перегородці)
2. 2. наявність Боталової протоки (між легеневим стовбуром та аортою)
3. 3. венозна протока (гілка пупкової вени, впадає в нижню порожнисту вену)
4. 4. відсутність малого кола кровообігу і плідне дихання
5. 5. змішана кров плода (чиста тече лише до печінки).
6. 6. центром кровообігу є печінка.
(4.02)
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 743 | Нарушение авторских прав
|