ПОНЯТТЯ ПРО ПРОВІДНІ ШЛЯХИ ГОЛОВНОГО І СПИННОГО МОЗКУ
ВИСХІДНІ ПРОВІДНІ ШЛЯХИ
Висхідні (аферентні) або чутливі провідні шляхи – це система нервових волокон, які проводять імпульси від слизових оболонок і шкіри, внутрішніх органів та органів руху до різних відділів спинного і головного мозку.
Провідні чутливі шляхи складаються з 3 нейронів. Перший нейрон розміщується поза мозком, знаходячись в спинномозкових або чутливих вузлах черепних нервів.
Спинний мозок проводить 4 види чутливості: тактильну (відчуття дотику і тиску), температурну, больову і пропріоцептивну (від рецепторів м’язів і сухожилків, так зване відчуття положення і рухів тіла та кінцівок).
Основні висхідні провідні шляхи
1) 1) латеральний спино-таламічний шлях – це шлях больової і температурної чутливості. На цьому шляху волокна перехрещуються і імпульси від лівої половини тулуба та кінцівок передаються в праву півкулю, а від правої половини – в ліву півкулю.
2) 2) передній спино - таламічний шлях – складається з волокон, які проходять в передньому канатику спинного мозку і є провідниками тактильної чутливості.
3) 3) м’язово-суглобові або пропріоцептивні шляхи – прямують до кори півкуль великого мозку і в мозочок, який приймає участь в координації рухів:
а) спинномозочкові шляхи – ідуть до мозочка:
- - задній спинномозочковий шлях – починається від клітин спинномозкового вузла (перший нейрон); відростки других нейронів від дорсальної частини бічного канатика і через ніжки мозку ідуть до клітин кори мозочка;
- - передній спинно-мозочковий шлях – утворює подвійний перехрест: в спинному мозку і в ділянці верхнього вітрила, а потім, через верхні ніжки мозочка, досягають клітин кори мозочка.
б) пропріоцептивний шлях до кори півкуль великого мозку– представлений двома пучками:
- - ніжний пучок – проводить імпульси від пропріорецепторів нижніх кінцівок і нижньої половини тіла; лежить медіально в задньому канатику;
- - клиноподібний пучок – прилягає до ніжного ззовні і несе імпульси від верхньої половини тулуба та верхніх кінцівок.
Відростки цих пучків утворюють перехрест в довгастому мозку і сполучаються в пучок, який називають медіальною (чутливою) петлею.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 804 | Нарушение авторских прав
|