АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Пухлини підшлункової залози.
Доброякісні епітеліальні пухлини (аденоми) та неепітеліальні (фіброми, ліпоми, гемангіоми, лімфангіоми) у підшлунковій залозі трапляються дуже рідко (0,05 %). Рідкістю є саркома підшлункової залози. Заслуговують на увагу гормоноактивні пухлини підшлункової залози – інсулома та аденома з острівців підшлункової залози, що виробляє гормон гастрин. Перша призводить до періодичних гіпоглікемічних кризів і псевдо-епілептичних припадків, друга – до синдрому Цоллінгера-Еллісона, тобто до утворення рецидивних виразок шлунка.
Найпоширеніша пухлина підшлункової залози – рак.
Епідеміологія. Протягом останніх років спостерігається зростання захворюваності на рак підшлункової залози в багатьох країнах, особливо у країнах Західної Європи та Північної Америки. Поширений рак підшлункової залози в Ізраїлі, Фінляндії, Данії, Австрії, США, Великобританії. Менше поширений рак підшлункової залози у країнах Азії та Африки. За даними Національного канцер-реєстру в 2012 році в Україні захворіло 4997 осіб (2678 чоловіків і 2319 жінок). Показник захворюваності становив 11,0 випадків на 100 тис. населення. В цьому ж році від раку підшлункової залози померли 4175 пацієнтів (2294 чолови і 1881 жінка). Смертність склала 9,2 на 100 тис. населення. Лише близько у третини пацієнтів захворювання діагностують у І-ІІ стадіях (34,9 %). В зв’язку з цим смертність впродовж року з моменту встановлення діагнозу становить 77 %. Середній вік хворих 60-65 років.
Етіологія. На розвиток раку підшлункової залози впливають фактори, подібні до тих, що спричиняють рак товстої кишки: так званий західний тип дієти (їжа з підвищеним вмістом білків і жирів), нестача вітамінів у їжі (особливо вітамінів А і С), шкідливі звички (алкоголь і паління тютюну, канцерогени в продуктах харчування (нітрати, нітрити тощо).
Фактори ризику для захворюваності на рак підшлункової залози не так очевидні як для інших пухлин. Іноді рак підшлункової залози пов’язаний з діабетом, однак треба мати на увазі, що у 10 % хворих на рак підшлункової залози діабет є вторинним наслідком пухлинного процесу.
В окремих випадках явно визначається генетичний фактор: більше, ніж у 80 % пухлин підшлункової залози, видалених при операції, виявляють мутації гену К-Ras. Відмічають рак підшлункової залози у сім’ях з мутацією гену р16 у хворих із сімейним раком грудної залози, колоректальним раком, сімейним поліпозом Пейтц-Єгерса.
Патологічна анатомія. Найчастіша локалізація раку – головка підшлункової залози – 60 %, тіло залози – 10 %, хвіст – близько 5 %, тотальне ураження – близько 25 %.
Рис. Карцинома головки підшлункової залози (макропрепарат).
Макроскопічно рак підшлункової залози має вигляд вузла різних розмірів (від 2 до 10 см). Пухлини головки підшлункової залози рідко сягають великих розмірів, бо швидко здавлюючи загальну жовчну та панкреатичну протоки, спричинюють важкі наслідки. Пухлини тіла і хвоста підшлункової залози виявляються пізніше, тому можуть сягати більших розмірів.
Рак підшлункової залози може розвинутися із залозистих елементів, епітелію вивідних проток і з острівців Лангерганса. Гістологічно розрізняють аденокарциному, зокрема, слизову, персневидно-клітинний рак, недиференційований і некласифікований рак.
Рис. Аденокарцинома підшлункової залози.
Рак підшлункової залози швидко дає метастази. Лімфогенно пухлина метастазує передусім у лімфатичні вузли ділянки головки підшлункової залози, а згодом у ворота печінки. Можлива рання дисемінація по очеревині з появою асциту. Гематогенні метастази виявляються в легенях, кістках, нирках, мозку. Можливі також віддалені метастази Вірхова, Шніцлера, Крукенберга.
Реґіонарні лімфатичні вузли. До реґіонарних належать лімфатичні вузли, розташовані навколо підшлункової залози.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 487 | Нарушение авторских прав
|