при захворюваннях надниркових залоз
Захворювання надниркових залоз можуть бути пов'язані із їхньою недостатньою функцією (хронічною наднирниковою недостатністю), надмірним виробленням глюкокортикоїдів та катехоламінів (феохромоцитома).
При недостатньому виробленні глюкокортикоїдів (при хронічній наднирковій недостатності) у хворих спостерігаються загальна слабість, зниження артеріального тиску, серцебиття, диспептичні розлади.
Догляд за такими хворими повинен складатися з призначення дієти з підвищеним вмістом солі, обмеження перебування хворого під прямим сонячним промінням, вимірювання частоти пульсу і артеріального тиску. Медсестра зобов'язана слідкувати за регулярним прийманням призначених ліків, особливо гормональних препаратів, пам’ятаючи, що хворий потребує збільшеної дози влітку, зменшеної взимку.
Під ожирінням розуміють надмірне відкладання жирової тканини у підшкірній основі та різних органах, що зумовлено порушенням обміну речовин в організмі.
Існує декілька видів ожиріння: аліментарно-конституційне, ендокринне та церебральне.
Догляд за хворими з ожирінням передбачає їх регулярне зважування, що є критерієм ефективності лікування, організацію правильному харчування, якщо дозволяє стан, фізичних вправ і виконання призначень лікаря щодо медикаментозного лікування (при ендокринній і церебральній формах захворювання).
В основі лікування лежить помірна і безперервна втрата маси тіла. Це можливо лише при вдосконаленні звичок вживання їжі й трудової активності. Оскільки вживання їжі - це один із видів отримання задоволення і звичка, вироблена роками, то відмова від цього задоволення і зміна тички - це тривалий і трудомісткий процес. Запорукою успіху буде лише терпіння.
Однією із проблем у людей із підвищеною масою тіла є не те, що вони не знають що їсти, а, навпаки, те, що вони не звертають ніякої уваги на те, що їдять і коли їдять.
Бажано, щоб хворий розписав своє харчування за останні 3-5 днів або хоча б за вчорашній і сьогоднішній день. Як правило, такі хворі не снідають, 2-й сніданок і підвечірок є висококалорійними, крім того, вони їдять між вживаннями їжі й ще під час виконання певної роботи.
Зміни в раціоні повинні бути простими і відповідати способу життя хворого. Застосування невиважених радикальних методів навряд чи буде тривати довго, а маса тіла відновиться.
Треба звертати увагу хворого на те, що їсти і як їсти:
1) харчуватися треба певну кількість разів на добу (3-5), розподіл калорійності протягом доби, як при дієті у хворих на ЦБ;
2) їсти тільки в чітко відведений час;
3) з'їдати лише одну порцію;
4) намагатися обмежити калорійність спочатку до 1000-1200 ккал із мінімальною кількістю вуглеводів, які легко засвоюються, і достатньою кількісно білків, вітамінів, мінеральних речовин, зменшити вміст столової солі до 5-8 г на добу, виключити екстрактивні речовини і збільшити вживання продуктів з високим вмістом клітковини; цього слід добиватися поступово (наприклад, хворий їсть тричі на день багато, тоді починаємо з того, що він їсть двічі, як і раніше, і один раз калорійність зменшується; якщо тяжко кожен день, то хоча б через день, поступово замінюючи все більше);
5) можна зменшити розміри тарілки і розміри порцій;
6) обмежити вживання вільної рідини (чай, кава, супи, молоко) до 1-1,2 л на добу (це посилить розпад жиру як джерела внутрішньої води, а надлишок води і організму буде виводитися; при поганій витривалості рекомендовано часте зволоження ротової порожнини підкисленою рідиною (лимон), що сприятиме слиновиділенню і зменшенню відчуття спраги;
7) виключення алкогольних напоїв як джерела енергії і посилення самоконтролю за вживанням їжі;
8) робити розвантажувальні дні: фруктово-овочеві, рибні, м'ясні або кефірні;
9) зважувати хворого не частіше 1 разу на тиждень.
Не слід робити спроби швидкого зниження маси тіла. Поступове, але невпинне зниження маси дозволить хворому звикнути до нового способу життя. Зниження маси тіла на 5-6 кг протягом місяця можна вважати задовільним.
Початкова втрата маси тіла при застосуванні низькокалорійної дієти виникає внаслідок посилення метаболізму вуглеводів і втрати рідини (це І фаза швидкої втрати, зумовленої катаболізмом глікогену, білка, екскрецією води), при подальшому зниженні маси тіла більша частина енергетичних затрат організму критиметься за рахунок прискорення метаболізму жиру (ІІ фаза - повільна).
Слід пам'ятати, що на тлі обмежувальних дієт відбувається зниження основного обміну, що сприяє збереженню енергії і зниженню ефективності дієтичних заходів. Тому в процесі лікування періодично необхідні перерахунки для зменшення калорій в раціоні.
Обов'язковою умовою ефективного лікування є використання фізичних вправ з метою підвищення основного обміну за рахунок посилення мобілізації і метаболізму жирів, збереження і навіть посилення синтезу білків у скелетній мускулатурі при одночасному сповільненні його руйнування, посиленні дії інсуліну. За виконанням фізичних вправ повинна слідкувати медична сестра.
Фізичні навантаження повинні бути: 1) регулярними; 2) приносити задоволення, а не виснажувати хворого; 3) бажано знайти однодумців і займатися групою або в парі.
Проте головною проблемою дієтотерапії, фізичного навантаження, медикаментозної терапії є те, що вони повинні проводитися все життя. При відмові від них хворий, як правило, набере вагу знову.
У хворих з ожирінням є доцільним застосування психотерапії і фізіотерапевтичних процедур: масаж, самомасаж, циркулярний душ, підводний масаж.
У хворих з ожирінням часто спостерігається підвищене потіння, яке призводить до того, що в складках шкіри (під пахвами, під молочними залозами у жінок) може виникати попрілість, а також різні гноячкові ураження. Це вимагає ретельного догляду за шкірою, регулярного прийняття гігієнічної ванни та душу. У таких хворих бувають різні супровідні захворювання, їх часто турбують загальна слабість, задишка, підвищення тиску крові, тому необхідно звертати увагу на стан серцево-судинної і дихальної систем (підраховують частоту пульсу і дихання, вимірюють артеріальний тиск). Хворі з ожирінням часто мають схильність до закрепів. Тому їх дієта повинна містити їжу, яка багата на клітковину (капусту, моркву, буряк), і кефір. При відсутності випорожнень протягом 2-3 днів ставлять очисну клізму.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Антропова Т. О. Медсестринство в сімейній медицині / Т. О. Антропова. – К.: Медицина, 2008. – 488 с.
2. Ефективні методи лікування ендокринних захворювань [автор-укладач С. А. Мірошниченко]. – Донецьк, 2008. – 224 с.
3. Основи догляду в домашніх умовах: навч. посіб. для патронажних медичних сестер [під заг. ред. І. Г. Усіченка, А. В. Царенка, С. А. Місяка]. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – 372 с.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 414 | Нарушение авторских прав
|