Теорія часового кодування (теорія залпів Вевера)
Лабільність волокон слухового нерва складає 1000/с. Тому, у відповідності з принципом залпів Вевера, передача звукового сигналу високої часто-
ти забезпечується групою слухових волокон. Разом вони здатні передавати такий сигнал (рис. 12.21).
Волокна реагують групами, тому в сумарній відповіді групи знаходиться спайк, що відповідає кожному циклу стимула. Відповідь кожного нейрона розділена певним інтервалом. На малюнку інтервал кожного нейрона складає 5 циклів, тому волокно „2” реагує на цикли 1 і 6; волокно „3” – на 2 і 7 і так решта волокон.
Рис. 12.21. Схематичне зображення принципу частотного кодування згідно теорії залпів Вевера (Wever).
1 – звуковий сигнал, 2-6 – реакції різних волокон, 7 – су- марна відповідь волокон слухового нерва, що повторює час- тоту звуку.
У сумарній відповіді цих волокон буде відповідність ПД кожному циклу слухового сигналу високої частоти, оскільки нейрони збуджуються з відповідними інтервалами. На наведеному малюнку це проходить через кожні 5 циклів звукової синусоїди у відповідній послідовності; частина з них збуджується при дії першого і шостого звукових коливань, інші – при дії дру- гого і сьомого, треті – при дії третього і восьмого, четверті при дії четвертого і дев‘ятого тощо. Таким чи- ном, завдяки збудженню багатьох волокон можуть сприйматися звуки високих частот.
“Телефонна” теорія Резерфорда
Теорія Резерфорда може бути використана для пояснення сприйняття звуків низьких частот (до 1000 Гц). У відповідності з цією теорією, звукові коливання меншої частоти ніж 1000 Гц можуть проводитись одним волокном, оскільки його лабільність становить 1000/с. При цьому частота ПД буде відповідати частоті звукових коливань, якщо вони не перевищують 1000 Гц.
Підсумовуючи важливо підкреслити, що для пояснення сприйняття людиною звукових ко- ливань низьких частот більш суттєве значення має частотний механізм кодування. У той же час для пояснення сприйняття звукових коливань високих частот головну роль відіграє механізм просторового кодування. Сприйняття звуків нижчих за 200 Гц частот не може пояс- нити теорія просторового кодування. Отже для сприйняття всіх діапазонів звукових коли- вань, що сприймає людина важлива взаємодія цих механізмів.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 776 | Нарушение авторских прав
|