Теорії сприйняття звуків різної частоти
Теорія просторового кодування Бекеші. Її ще називають теорією гідродинамічною, пересувної хвилі, місця. Теорією місця її називають тому, що сприйняття звуку певної частоти пов’язують з певною ділянкою базальної мембрани. Гідродинамічну назву вона отримала в зв’язку з тим, що збудження рецеп- торних клітин пов’язане з рухом рідини. Нарешті, теорією пересувної хвилі її називають у зв’язку з фор- муванням хвиль рідини, які поширюються вздовж ендокохлеарного каналу на різні відстані в залежності від частоти звукових коливань. Суть теорії полягає в тому, що зміщення ендолімфи викликає фо- рмування хвилі, яка розповсюджується вздовж ендолімфатичного каналу. Оскільки стремінце
весь час коливається, тому постійно виника- ють пересувні хвилі. Кожна хвиля спочатку слабка, згодом досягає максимуму й зникає. Мак- симум пересувної хвилі для різних частот зна- ходиться в різних ділянках базальної мембрани завитки. Для хвиль, що викликані звуками висо- ких частот – поблизу основи завитки, для середніх частот – у середній частині й для низь- ких частот – на верхівці завитки. Таким чином, при дії звуків високої частоти, пересувна хвиля корот- ка, при дії середніх частот – більш довша та найдов- ша хвиля буде при дії звуків низьких частот – вона поширюється на протязі всього ендокохлеарного ка- налу (рис. 12.19).
Рис. 12.19. Розповсюдження пересувної хвилі.
А - огинаюча показує максимальну амплітуду хвилі, викликану дією постійної частоти, у різних ділянках завитки.
Б -тривимірна реконструкція хвилі.
1 – стремінце, 2 - базальна мембрана, 3 - вестибулярні cходи, 4 - барабанні сходи, 5 – гелікотрема, 6 - максимальна амплітуда хвилі, 7 - огинаюча хвиля, 8 - напрямок пересувної хвилі.
Причина цього - жорсткість базальної мембрани. Вона найбільша для основи завитки й поступово знижується в напрямку до гелікотреми. Відому роль відіграють і пружні сили каналу, заповненого рідиною
(рис. 12.20).
Рис. 12.20. Розташування пересувної хвилі
(хвиля, що біжить) при дії звуків різної частоти.
А – хід завитки в горизонтальному плані: 1 – базальна частина розвернутої завитки; 2 – апікальна частина розвернутої завитки.
Б – ділянки розташування максимуму пересувної хвилі на базальній мембрані завитки при різних частотах: 1 – 500 Гц, 2 – 4000 Гц, 3 – 24000 Гц.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1155 | Нарушение авторских прав
|