Провідниковий та кірковий відділи зорової сенсорної системи
Специфічний шлях
Аксони гангліозних клітин утворюють зоровий нерв. У складі зорового нерва 1250000 волокон, хоча рецепторних клітин 130 млн. Це свідчить про значну конвергенцію на рівні сітківки. Зоровий нерв у ділянці турецького сідла робить перехрест медіальних ділянок й утворює зоровий тракт, 2/3 волокон якого надходять до наступного нейрона, який знаходиться в латеральних колінчастих тілах таламуса. Від лате- ральних колінчастих тіл шлях прямує до проекційної ділянки кори, яка розташована на медіальній поверхні півкуль у потиличній ділянці краями борозни пташиної шпори (ділянка 17 за Бродманом) – стріарна кора (рис. 12.15).
Рис. 12.15. Схема зорових шляхів у головному мозку людини.
Носова частина (а) і темпоральна частина (б) поля зору. 1 – праве око; 2 – зоровий нерв; 3 – хіазма; 4 – правий
зоровий тракт; 5 – латеральне колінчасте тіло; 6 – зорова кора (ділянка 17 за Бродманом).
A B C D - місця, пошкодження яких може викликати випадіння поля зору.
Проекція сітківки в стріарній корі організована фототопічно, більша її частина (у 35 разів) отримує сиг- нали від центральної ямки, менша – від інших ділянок сітківки.
Асоціативний шлях
Частина волокон зорового шляху на рівні таламуса переключається від латеральних колінчастих тіл до подушки – асоціативного ядра таламуса. Від нього імпульси йдуть в асоціативні ділянки кори півкуль (18 і 19 ділянки за Бродманом), які розташовані навколо проекційної ділянки. Крім того, до асоціативних ділянок зорової кори надходить інформація від проекційної ділянки. Частина волокон йде до претектальної ділянки, покрівлі середнього мозку, до верхніх горбиків чотирьохгорбикової пластинки й у рухову ділянку кори (ділянка 8 за Бродманом). Ці зв’язки мають значення для здійснення рефлексу акомодації, звуження зіниці, саккадичних рухів очей.
Певна частина волокон зорового шляху надходить до гіпоталамусу, в якому знаходяться ядра
(супрахіазматичне), які беруть участь у регуляції циркадного (добового) ритму.
Особливості обробки інформації зорових сигналів у корі великих півкуль
Інформація від правих половин обох очей надходить у праву півкулю, а від лівих половин – у ліву.
У проекційній ділянці зорової кори також знаходяться нейрони з концентричними рецепторними ділянками з “on” і “of”-зонами. У цю ділянку надходять сигнали від усіх ділянок сітківки. Сюди надходить інформація про колір, світло, контраст і рухи. У зоровій корі, як і в інших сенсорних і моторних ділянках кори, нейрони організовані в колонки, переважно окодомінантні. Одні колонки відповідають за просторову орієнтацію, інші - за сприйняття кольору.
В асоціативних ділянках рецепторні ділянки в нейронів складного типу. Вони реагують на межі між світлими й темними смугами певної орієнтації, на розриви меж, на однорідні межі предметів, на точковий контур, як ахроматичний, так і кольоровий.
Проекційні ділянки кори великих півкуль містять мономодальні клітини й забезпечують інформацію про фізичні параметри видимих предметів. Асоціативні ділянки забезпечують різносторонню інформацію про видимі предмети, оскільки в них переважно полісенсорні нейрони.
При ураженні зорових проекційних ділянок відбувається порушення сприйняття світлових сигналів від предметів за типом геміанопсії, оскільки кожна проекційна ділянка отримує інформацію від половин сітківки свого боку (протилежної половини поля зору). При ураженні асоціативних ділянок порушується впізнавання предметів, хоча хворий їх бачить. Це зорова агнозія (gnosis - знання).
Між висковою і потиличною частинами кори в людини є зона, яка відповідає за сприйняття обличь, де- талей обличчя. Ураження цієї ділянки викликає прозопагнозію (prosop - обличчя).
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 755 | Нарушение авторских прав
|