Анатомічна будова стебла дерев’янистих рослин.
Особливістю будови стебла дводольної деревної рослини є його щорічне потовщення завдяки життєдіяльності камбію — вторинної твірної тканини. Внутрішню будову стебла деревної рослини добре видно на поперечному розрізі трирічної гілки липи (мал. 3).
У центрі розрізу розміщені великі клітини серцевини з тонкими оболонками, в них можуть відкладатися поживні речовини. У багатьох дерев серцевина пухка, може відмирати й утворювати у стовбурі порожнину — дупло. Серцевину оточують три (за числом років зрізаної гілки) концентричних шари деревини.
Деревина складається з судин, клітин паренхіми і механічної тканини. Численні клітини механічної тканини надають стеблу міцності і захищають великі судини від стискання сусідніми клітинами. До периферії зовнішнього кільця прилягає тонкий шар клітин вторинної твірної тканини — камбію. Зовні від камбію розміщується шар кори, вкритий корковою тканиною і відмерлою шкіркою.
У корі є різні тканини: провідна, механічна, основна. Провідна тканина представлена ситоподібними трубками, механічна — луб'яними волокнами, які надають стеблу міцності й гнучкості. Основна тканина виповнює проміжки між цими тканинами і може нагромаджувати поживні речовини.
Зовні кора вкрита корковою тканиною, яка складається з мертвих клітин, на її поверхні знаходяться клітини відмираючої шкірки. Шкірка і корок захищають стебло від впливу несприятливих умов, не пропускають вони і повітря. У корковому шарі більшості дерев і кущів є спеціальні отвори, крізь які надходить повітря, необхідне для дихання рослини, — сочевички, які мають вигляд маленьких горбиків на поверхні стебла.
Роль камбію. Потовщення стебла відбувається за рахунок періодичної діяльності камбію. Особливо інтенсивно розмножуються клітини камбію навесні. Камбій відкладає клітини безперервно: всередину — клітини, з яких будується деревина, назовні — клітини, з яких будується кора. При цьому камбій весь час кільцеподібно обхоплює деревину. Ріст клітини камбію припиняється з настанням зимового періоду, а навесні поновлюється.
На поперечному розрізі трирічного пагона липи видно, що деревина має чітко виражені шари. Це річні кільця, які чітко виділяються внаслідок того, що деревина, яка утворилась у різні пори року, має різні колір, блиск і щільність.
Ширина річних кілець залежить від виду дерева, його віку (на початку життя рослини утворюються ширші кільця, з віком вони поступово вужчають), від умов середовища.
Транспортування води і поживних речовин по стеблу відбувається у двох напрямках. Від кореня до листків і всіх інших надземних органів по провідній системі деревини (судини, трахеїди) йде висхідна течія води і мінеральних солей. По ситоподібних трубках лубу рухаються органічні речовини з листків у корінь (низхідна течія).
Крім переміщення поживних речовин по вертикалі у рослинах вони рухаються в горизонтальному напрямку від серцевини стовбура до периферії. Для цього в рослині є серцевинні промені, які складаються з основної тканини і йдуть від серцевини крізь деревину до кори. Променями їх назвали через форму: починаються вони вузенькими смужками у серцевині, трішки розширюються в деревині і значно — в корі.
Органічні поживні речовини відкладаються в серцевині у вигляді цукру, крохмалю, амінокислот, білків, олій. Особливо багато органічних речовин відкладається у видозмінених підземних пагонах.
Мал. 8. Частина поперечного розрізу трирічної гілки липи:
1 — шкірка; 2 — корок; 3 — первинна кора; 4 — луб'яні волокна; 5 — ситоподібні трубки; б — камбій; 7 — річні кільця (деревина); 8 — судина; 9 — серцевина;
10 — сочевичка
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1034 | Нарушение авторских прав
|