Видові особливості стегнової кістки та надколінка свійських тварин
Велика рогата худоба
1). два вертлюга, більший добре розвинутий;
2). медіальний гребінь блока надколінка більший за латеральний;
3). на тілі каудально над блоком – неглибока надвиросткова (плантарна) ямка;
4). надколінок трикутний (каплеподібний), медіально доповнюється хрящем
| Кінь
1). чотири вертлюга – більший, менший, третій та середній;
2). міжвертлюжний гребінь відсутній;
3). на тілі каудально над блоком – глибока надвиросткова (плантарна) ямка;
4). медіальний гребінь блока надколінка більший і на проксимальному кінці має площину для фіксації надколінка;
5). на голівці кістки трикутна вирізка;
6). надколінок чотирикутний, в медіальному куті – гачкоподібний додатковий відросток
| Свиня
1). більший вертлюг розділений надвоє;
2). гребені блока надколінка однакові;
3). на тілі каудально над блоком - надвиросткова горбистість;
4). надколінок трикутний, стиснутий з боків, з добре розвинутим горбом
| Собака
1). більший вертлюг не випинається над голівкою;
2). на тілі каудально над блоком – надвиростковий горб;
3). гребені блока надколінка однакові за висотою;
4). проксимально на виростках знаходяться суглобові поверхні для сезамоподібних кісток;
5). надколінок бобоподібний
| Зміст і послідовність самостійної роботи студентів за темою
Насамперед, згадайте і запам’ятайте анатомічну термінологію, яку розглядали під час лабораторного заняття. Використовуючи скелети різних видів свійських тварин і схему №5 знайдіть кістки всіх трьох ланок скелета вільної грудної і тазової кінцівок.
Вивчаючи стилоподій визначтеся з плечовою кісткою – os brachii (s. humeri), стегновою кісткою – os femoris та надколінком – patella. Зрозумійте, що вони, крім надколінка, побудовані за єдиним принципом. Знайдіть спільні ознаки, завдяки яким плечова та стегнова кістки відносяться до групи довгих трубчастих кісток: довге масивне тіло (діафіз) – corpus humeri et femoris – циліндричної трубкоподібної форми, а на кінцях – потовщення – проксимальний та дистальний епіфізи, які вкриті тонкими шарами компактної кісткової речовини та суглобового хряща.
Запам’ятайте, що на проксимальному епіфізі плечової кістки знаходиться каудально спрямована голівка – caput humeri (сплощена та широка і спрямована каудально), а з боків від неї більший, або латеральний і менший, або медіальний м’язові горби – tuberculum laterale (majus) et mediale (minus), між якими лежить міжгорбковий жолоб – sulcus intertubercularis. На латеральній поверхні більшого горба знайдіть горбистість заостного м′яза – tuberositas musculi infraspinati. Зверніть увагу, що проксимальний епіфіз нечітко вираженою шийкою – collum humeri - відокремлюється від тіла плечової кістки.
На краніо-латеральній поверхні діафізаплечової кістки знайдіть гребінь більшого горба – crista tuberculi mаjoris (crista humeri), який спіралеподібно спускається до горбистості дельтоподібного м’яза – tuberositas deltoidea. Пам’ятайте, що по латеральній поверхні тіла від цієї горбистості до шийки проходить дугоподібна ліктьова лінія, на якій закріплюється латеральна голівка триголового м’яза плеча. На медіальній поверхні діафіза знайдіть горбистість більшого круглого м’яза – tuberositas teres major.
На дистальному епіфізі плечової кістки знайдіть вкритий суглобовим хрящем поперечний блок – trochlea humeri, який жолобом поділяється на латеральний (більший) і медіальний (менший) виростки. Зверніть увагу, що на каудальній поверхні блока знаходиться глибока ліктьова ямка – fossa olecrani, яка обмежена більшим медіальним (згинальним) і меншим латеральним (розгинальним) надвиростками – epicondylus medialis (flexorius) et lateralis (extensorius), а на краніальній – променева ямка – fossa radialis.
При вивчені стегнової кістки на проксимальному епіфізі її знайдіть медіально спрямовану напівкулеподібну голівку – caput ossis femoris, а на ній – ямку для круглої зв’язки – fovea capitis. Зверніть увагу, на добре окреслену шийку – collum femoris, більший та менший вертлюги – trochanter major et minor, які з’єднані між собою міжвертлюжним гребенем – crista intertrochanterica, що відокремлює глибоку вертлюжну ямку – fossa trochanterica. На латеральній поверхні більшого вертлюга знайдіть горбистість для поверхневого сідничного м’яза – tuberositas glutea.
На дорсальній поверхні дистального епіфіза відшукайте блок для надколінка – trochlea patellaris, а на каудальній – два великі кулясті латеральний і медіальний виростки – condylus lateralis et medialis, які розділені глибокою міжвиростковою ямкою – fossa intercondylaris. На латеральному виростку знайдіть дві ямки для м’язів: більшу розгинальну (на межі між виростком і блоковим гребенем) і невелику ямку підколінного м’яза (на латеральній поверхні) – fossa extensoria et musculi poplitei.
Запам’ятайте, що на каудальній поверхні тіла стегнової кістки – corpus ossis femoris помітні дві горбисті лінії – латеральна й медіальна губи – labium laterale et mediale, між якими дистально знаходиться або надвиросткова горбистість (свиня, собака), або надвиросткова ямка (велика рогата худоба, кінь).
На скелеті тазової кінцівки в ділянці колінного суглоба знайдіть надколінок, а на його вгнутій суглобовій поверхні – гребінь, який поділяє її на більшу, латеральну і меншу, медіальну, частини. Зверніть увагу, що дистальний кінець кістки – верхівка (apex patella) – звужений, а проксимальний – основа (basis patella) – розширений.
Під час вивчення видових особливостей будови плечової кістки враховуйте, що:
- у великої рогатої худоби латеральний горб більший за медіальний і випинається над голівкою проксимально, горбистість для закріплення заостного м’яза у вигляді колоподібної площадки, сама кістка коротка, але массивна;
- у коня міжгорбковий жолоб подвійний за рахунок середнього горба, дельтоподібна горбистість, гребінь більшого горба та горбистість більшого круглого м’яза добре розвинуті та мають вигляд відростків;
- у свині масивний латеральний горб поділений надвоє, сильно загнутий медіально назустріч медіальному горбу, тому міжгорбковий жолоб майже замикається, кістка масивна, коротка;
- у собаки над дистальним блоком знаходиться надблоковий отвір – for. supratrochleare, горби біля голівки кістки розвинуті слабо, латеральний горб не випинається над голівкою, кістка тонка, довга, трохи зігнута.
Під час вивчення видових особливостей будови стегнової кістки та надколінка враховуйте, що:
- у великої рогатої худоби два вертлюга, медіальний гребінь блока надколінка більший за латеральний, на тілі каудально над блоком – неглибока надвиросткова (плантарна) ямка, надколінок трикутний (каплеподібний), медіально доповнюється хрящем;
- у коня чотири вертлюга – більший, менший, третій та середній - trochanter major, minor, tertius et medius; міжвертлюжний гребінь відсутній, на тілі каудально над блоком – глибока надвиросткова (плантарна) ямка, медіальний гребінь блока надколінка більший і на проксимальному кінці має площину для фіксації надколінка, на голівці кістки трикутна вирізка – incisura capitis, надколінок чотирикутний, в медіальному куті – гачкоподібний додатковий відросток;
- у свині більший вертлюг розділений надвоє, гребені блока надколінка однакові, на тілі каудально над блоком – надвиросткова горбистість, надколінок трикутний, стиснутий з боків, з добре розвинутим горбом;
- у собаки більший вертлюг не випинається над голівкою, на тілі каудально над блоком – надвиростковий горб, гребені блока надколінка однакові за висотою, проксимально на виростках знаходяться суглобові поверхні для сезамоподібних кісток, надколінок бобоподібний.
Питання для самоконтролю:
1. Які напрями та поверхні розрізняють на кінцівках?
2. З яких ланок складається скелет вільної кінцівки свійських тварин?
3. Які кістки входять до кожної ланки скелета вільних відділів кінцівок свійських тварин?
4. Назвіть характерні особливості будови плечової кістки.
5. Назвіть характерні особливості будови стегнової кістки та надколінка.
6. Які характерні ознаки будови мають вирішальне значення під час визначення видової приналежності плечової кістки?
7. Які характерні ознаки будови мають вирішальне значення під час визначення видової приналежності стегнової кістки та надколінка?
8. Чим відрізняються плечові кістки великої рогатої худоби, коня, свині та собаки?
9. Чим відрізняються стегнові кістки та надколінки великої рогатої худоби, коня, свині і собаки?
Заняття 12.
Тема. Зейгоподій грудної і тазової кінцівок. Видові та вікові особливості будови кісток передпліччя та гомілки.
Мета заняття. Забезпечити засвоєння загальних закономірностей будови кісток другої ланки вільної кінцівки. Вивчити будову кісток зейгоподію: променевої, ліктьової, великогомілкової та малогомілкової. З’ясувати видові та вікові особливості будови кісток передпліччя та гомілки різних видів свійських тварин.
Матеріальне забезпечення. Променеві, ліктьові, великогомілкові та малогомілкові кістки різних видів свійських тварин. Скелети різних видів свійських тварин. Схеми, таблиці, атласи.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 485 | Нарушение авторских прав
|