АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Суть і фактори працездатності людини

Прочитайте:
  1. А. Забезпечення пози людини
  2. Біологічних ритмів людини
  3. Блок 1. Вступ до анатомії. Скелет людини: хребет, скелет грудної клітки, верхньої та нижньої кінцівок.
  4. Вивчіть морфологію серця людини.
  5. Види хрящів. Способи сполучення кісток у скелеті людини за допомогою хрящової тканини. Приклади.
  6. Вікова періодизація людини. Характеристика дошкільного та шкільного віку.
  7. Вікова періодизація розвитку м’язової системи людини.
  8. Вкажіть фактори, що спричиняють хворобу Рейно
  9. Вкажіть який фізіологічний процес організму людини підвищує парасимпатична нервова система
  10. Вкажіть, які з нижче перечислених речовин містяться в слині людини в нормі

 

Проблема працездатності є центральною в фізіології і психології праці, оскільки ефективна трудова діяльність може бути забезпечена лише на основі врахування фізіологічних і психологічних законо­мірностей функціонування людського фактора. Саме завдяки праце­здатності можлива реалізація знань, умінь і досвіду людини. Праце­здатність людини є фізіологічною основою продуктивності праці.

Існує дуже багато визначень категорії «працездатність» [10; 25]. Одні автори ототожнюють працездатність з продуктивністю праці. Так, С. О. Косилов визначає працездатність як здатність людини більш-менш тривалий час виконувати певну роботу з дотриманням відповідних кількісних і якісних її показників.

Аналогічне визначення дають В. П. Загрядський і А. С. Єгоров, які під працездатністю розуміють здатність людини до виконання конкретної діяльності в рамках заданих часових лімітів і параметрів ефективності.

Інші автори під працездатністю людини розуміють максимальні функціональні можливості її організму для виконання конкретної ] роботи. Зокрема, Г. Леман характеризує працездатність максимумом і роботи, який може виконати людина. І. М. Єфімов вважає, що праце- І здатність — це потенціал властивостей і якостей, які характеризу- ] ють стан організму відносно його готовності до трудової діяльності. Є. Л. Ільїн під працездатністю розуміє стан систем організму, їх го­товність виявити максимум своїх можливостей.

Третя група вчених (Г. А. Стрюков, М. А. Грицевський) вважає І доцільним термінологічне відокремити працездатність як продук- і тивність, ефективність діяльності і працездатність як психофізіоло- І гічний потенціал працівника, оскільки:

• достатній рівень продуктивності праці може зберігатися за умови різкого зниження працездатності;

• на виробництві людина не працює на межі своїх можливостей, ] а використовує їх частину, рівномірно розподіляючи протягом І робочого дня.

В найбільш загальному формулюванні працездатність можна визначити як здатність організму людини витримувати навантаження (м'язові, нервові, енергетичні, інформаційні)у процесі праці.

Згідно з теорією функціональної системи, розробленою П. К. Анохіним, будь-яка робота являє собою завдання перед організмом в цілому, її виконують всі функціональні одиниці: рецептори, нервові клітини і нерви, м'язи, органи і системи життєзабезпечення (ди­хання, серцево-судинна, терморегуляційна тощо). Тому праце­здатністьце здатність клітин, тканин і органів до психо­фізіологічної дії. Зрозуміло, що ці дії на різних рівнях організму виявляються по-різному (одні одиниці сприймають і переробляють інформацію, інші виконують конкретні трудові рухи і дії або здійс­нюють енергетичне забезпечення виконання роботи і т. п.).

Рушійні сили, які створюють і визначають працездатність люди­ни, такі:

• процес збудження на нейрофізіологічному рівні;

• енергія хімічних речовин на молекулярному рівні. Збудження здійснює взаємодію рецепторів, нервових шляхів і нервових клітин з робочими органами. Воно є рушійною силою для всіх функціональних одиниць — сприймальних, виконавчих і регу­лювальних органів. Чим більше навантаження у вигляді збудження здатні витримати елементи мозку, тим вищою є працездатність лю­дини. Процес збудження забезпечується енергетичними речовина­ми, які знаходяться в нервових і м'язових клітинах та в різних «де­по», тобто в місцях зосередження резервів органічних речовин.

Загальний рівень працездатності конкретної людини як макси­мально можливий її психофізіологічний потенціал визначається та­кими факторами, як:

• стан здоров'я;

• м'язова сила і витривалість та їх співвідношення;

• властивості нервових процесів (сила, рухливість, врівноваже­ність);

• біоенергетичні процеси і резерви організму;

• психічні функції.

Загалом вона залежить від віку і статі людини, соціально-еконо­мічних умов життя і праці.

Загальний рівень працездатності, характерний для конкретної людини, є досить стабільним, а зміни його відбуваються повільно і мають тривалий характер. З огляду на це розрізняють повну, часткову та залишкову працездатність. Під повною працездатністю розуміють здатність людини до праці без обмежень, а під частковою — з певними обмеженнями. Залишкова працездатність характерна для осіб старшого віку і зумовлена зменшенням фізіологічного по­тенціалу внаслідок старіння. Наявність її дозволяє цим людям про­понувати свої послуги праці на ринку робочої сили.

Загальна працездатність, яка характеризується фізичною і розу­мовою працездатністю та емоційною стійкістю людини, реалізується в процесі праці як професійна працездатність. Ефективність про­фесійної працездатності залежить:

• від трудових навантажень;

• умов виробничого середовища;

• професійної підготовки і професійної придатності до даного виду праці;

• мотивації.

Всі ці фактори зумовлюють трудове напруження, тобто підви­щення інтенсивності фізіологічних і психічних процесів, які забез­печують професійну діяльність.

Спробу визначити працездатність людини через трудове напру­ження, викликане напруженістю роботи, зробили українські вчені О. О. Навакатикян, В. В. Крижанівська і В. В. Кальниш [16]. Вони виходять з того, що різні види праці в залежності від їх напруженості спричиняють різне трудове напруження організму. Проте одна й та сама робота зумовлює різне трудове напруження у працівників, які різняться за віком, статтю, станом здоров'я, рівнем кваліфікації, мо­тивацією тощо.

Тому при визначенні працездатності ці вчені виходять з таких критеріїв, як стан здоров'я людини і ефективність праці. В одних випадках підвищення ефективності праці не супроводжується змі­нами в стані здоров'я за умови значних коливань трудового напру­ження, в інших — ефект діяльності виявляється при такому рівні трудового напруження, яке зашкоджує здоров'ю. Отже, працездат­ність можна визначити як максимальну ефективність діяльності людини при такому рівні функціональної мобілізації, яка не ви­кликає перенапруження організму. В даному випадку результати діяльності відповідають рівню адаптації людини до трудових наван­тажень.

Професійна працездатність людини в залежності від багатьох факторів зазнає короткотривалих коливань протягом робочої зміни, доби, тижня, які мають закономірний характер.


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 601 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)