АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

КРИТЕРІЇ ДЛЯ ОЦІНКИ МОНОТОННОСТІ ПРАЦІ

Прочитайте:
  1. VI. Проведення перевірок стану умов і безпеки праці та профілактичної роботи
  2. VII. Внесення страховими (головними страховими) експертами з охорони праці подань роботодавцям про усунення порушень законодавства про охорону праці
  3. АФО нервової системи. Нервово-психічний розвиток та критерії його оцінки.
  4. Біоритміка в організації праці.
  5. В. Набір гідрохімічний нгх для оцінки якості води в ході розвідки джерел водопостачання
  6. Взаємозв'язок інтенсивності і важкості праці
  7. Взаємозв’язок інтенсивності і важкості праці
  8. Відповідальність посадових осіб і працівників
  9. Відчуття і сприймання в процесі праці
  10. Гігієна праці

 

Особливості операції Ступінь монотонності
І II III IV
Повторюваність (за годину) до 180 181-300 301-600 >600
Тривалість, с >100 100...46 45...20 19...2
Кількість елементів >10 10-6 5-3 2-1

 

Для оцінки монотонності важливе значення має врахування тем­пу і ритму роботи. Операційний темп — це ступінь насичення оди­ниці робочого часу трудовими рухами. Ритм — закономірне чергу­вання елементів роботи і пауз між ними.

Проте обгрунтування єдиних критеріїв монотонності наштовхується на певні труднощі, оскільки монотонні роботи сильно відрізняються за важкістю і характером зрушень фізіологічних функцій організму працівника. Так, конвеєрна праця може бути представлена такими чотирма групами:

• нервово-напружена фізично легка праця;

• фізично легка праця з середнім нервовим напруженням;

• фізично важка праця з середнім нервовим напруженням;

• фізично важка нервово-напружена праця.

Перша група конвеєрних робіт (складання годинникових механі­змів) характеризується найбільшою складністю операцій і наймен­шою монотонністю. Для цієї групи характерним є висока координа­ція рухів, напруження зору, статичні навантаження, активність ви­щих відділів ЦНС.

Друга група конвеєрних робіт характеризується порівняно прос­тими за змістом операціями, меншою кількістю і тривалістю еле­ментів, помірним напруженням зору, уваги.

Третя група робіт (складання моторів автомашин) характеризу­ється ще більш простим змістом операцій, високою монотонністю при значних динамічних і статичних навантаженнях, затратами енер­гії 200...250 ккал/год.

Четверта група робіт пов'язана зі значною монотонністю, оскільки операції складаються всього із 2—3 елементів (складання вантажних автомобілів) — піднімання, перенесення і підтримання деталей. Вантажообіг за зміну ЗО...40 т. Енергозатрати — 300—350 ккал/год.

Криві працездатності, побудовані на основі економічних, фізіоло­гічних і психологічних показників при виконанні різних груп робіт, значно відрізняються. Так, за показником м'язової витривалості для робіт першої і другої груп характерна класична крива працездатності, для третьої і четвертої груп — крива виснаження, коли різке зни­ження цього показника відмічається через 1—1,5 години, а напри­кінці робочої зміни вона на 60% менша від вихідного рівня.

Монотонні операції призводять до різко виражених змін у клю­чових для даної трудової діяльності фізіологічних системах і помір­них зрушень у супутніх системах. Особливо монотонні операції без переважного напруження якоїсь однієї фізіологічної системи викли­кають великі зрушення у функціональному стані центральної нерво­вої системи.

Для обгрунтування меж поопераційного поділу праці і розробки заходів по запобіганню монотонності, проектування раціональної структури операції, темпу і ритму роботи необхідні об'єктивний аналіз трудових операцій, оцінка ступеня їх монотонності, виявлен­ня так званих критичних і структурних психологічних особливос­тей. Критичні особливості операції — це ті елементи операції, які вимагають від працівника підвищеного напруження психічних фун­кцій або при виконанні яких спостерігається найбільша частота по­милкових дій.

Під психофізіологічними структурними особливостями трудо­вої операції розуміють склад сенсорних, перцептивних, мнемічних і моторних дій, їх взаємозв'язок і взаємовплив.

Психофізіологічний аналіз операцій передбачає вивчення кілько­сті прийомів і рухів, їх тривалості і повторюваності, складності еле­ментів і траєкторій рухів, сили і точності м'язових зусиль, ритму і темпу, напруження окремих сенсорних систем, уваги, динаміки працездатності та фізіологічних зрушень в організмі працівника. Крім того, використовуються результати опитувань працівників про суб'єктивну оцінку їхнього стану і рівня монотоностійкості.


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 518 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)