АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Заходи щодо підвищення працездатності працівників

Прочитайте:
  1. В. Заходи профілактики, спрямовані на охорону навколишнього середовища і здоров'я населення.
  2. Відповідальність посадових осіб і працівників
  3. Вкажіть основні заходи, які використовуються при епілептичному статусі.
  4. Гігієнічні аспекти медичного обслуговування працівників промислових підприємств та сільськогосподарського виробництва
  5. Годинники функціонального підйому (підвищення працездатності) протягом
  6. Дайте гігієнічну оцінку мікроклімату в цеху, стану терморегуляції ливарника та запропонувати оздоровчі заходи.
  7. Динаміка працездатності і характеристика її фаз
  8. Заходи запобігання перевтомі працівників на виробництві
  9. Заходи щодо профілактики втоми

 

Практичне значення заходів щодо підвищення працездатності випливає із закономірностей її динаміки і зводиться до:

• збільшення фази стійкого стану в фонді робочого часу;

• прискорення процесу впрацювання;

• віддалення фази розвитку втоми;

• забезпечення високої продуктивності праці за нормальних фі­зіологічних затрат.

Комплекс заходів щодо підвищення і збереження працездатності працівників на оптимальному рівні реалізується на техніко-організаційному, соціально-економічному, санітарно-гігієнічному, медико-біологічному, психологічному напрямках.

Могутнім фактором високої працездатності і продуктивності праці є оптимізація трудових навантажень на основі механізації і ав­томатизації виробничих процесів, удосконалення технології, скоро­чення і ліквідації важкої ручної праці. Доведено, що при правильній організації праці на легких роботах спостерігається найбільша три­валість фази стійкого стану, а на важких роботах вона нетривала.

Високий рівень працездатності безпосередньо залежить від умов праці, оскільки поліпшення їх супроводжується зменшенням енер­гетичних затрат організму на подолання несприятливого впливу факторів виробничого середовища.

Важливим напрямком підвищення працездатності працюючих є ритмізація трудових процесів, оптимізація темпу роботи, а також раціоналізація трудових рухів на фізіологічній основі, що сприяє формуванню і закріпленню робочих динамічних стереотипів, а отже зменшенню м'язових і вольових зусиль. Ритмічна робота підвищує функціональні можливості організму, сприяє його тренованості і за­безпечує економізацію енергетичних затрат.

Економізація функціональних затрат досягається завдяки стійкій домінанті і автоматизму дій, що виключає зайві рухи, розсіювання уваги тощо.

Особливе значення для підтримання працездатності працівників на високому рівні має раціональний режим праці і відпочинку.

Дослідження показують, що впровадження раціонального режи­му праці і відпочинку на підприємствах забезпечує підвищення про­дуктивності праці на 8—10%, сприяє поліпшенню фізіологічного стану працівників (зменшується частота пульсу в процесі роботи, підвищується м'язова витривалість в кінці зміни, покращується ко­ординація рухів).

Високій працездатності працівників сприяє і раціоналізація ро­бочих місць на основі врахування антропометричних, біомеханічних і психофізіологічних вимог, що обумовлює раціональну робочу позу, зменшення статичних навантажень, оптимізацію робочої зони та ін­формаційних потоків.

Висока працездатність забезпечується за рахунок використання факторів естетичного впливу на працюючих. Такими факторами є колір, світло, музика. Особливо слід підкреслити значення функціо­нальної музики, яка впливає на емоційну сферу людини, підвищує збудливість і лабільність центральної нервової системи. На початку роботи вона прискорює процес впрацювання, а в кінці робочого дня зменшує суб'єктивне відчуття стомленості.

Вплив функціональної музики посилюється, якщо вона поєднуєть­ся з фізичними вправами. Останні підвищують лабільність органів, які безпосередньо беруть участь у виконанні роботи, активізують роботу органів дихання і кровообігу.

Особливе значення в підвищенні працездатності працівників має створення сприятливого соціально-психологічного клімату в органі­зації, високий рівень мотивації праці, ефективна система стимулю­вання результатів діяльності, рівень життя в цілому і охорона здо­ров'я населення.

Ефективність заходів, спрямованих на підвищення працездатно­сті працівників, можна оцінити приростом продуктивності праці, який досягається за рахунок збільшення фази стійкого стану в за­гальній тривалості робочої зміни:

,

де Р, Р1 — питома вага тривалості фази стійкого стану в загальному фонді робочого часу відповідно до і після впровадження заходів, ча­стки одиниці.

На підприємствах бажано домагатися, щоб питома вага фази стійкого стану становила в першій половині зміни не менше 75%, а в другій — 65% робочого часу.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

1. Що таке працездатність і які фактори впливають на її рівень?

2. Дайте оцінку різних визначень працездатності.

3. Що таке межа працездатності і чим вона зумовлена?

4. Які функціональні стани формуються в організмі працівника? Які їх характеристики?

5. Які функціональні системи активізуються в процесі праці та в яких співвідношеннях вони знаходяться?

6. Що таке ефект Сєченова?

7. Які показники використовуються для оцінки працездат­ності?

8. Які методи застосовуються для вивчення динаміки працездат­ності?

9. Для чого необхідна стандартизація показників динаміки праце­здатності і як вона проводиться?

10. У чому полягає суть методу непараметричної статистики при визначенні інтегрального показника працездатності?

11. Охарактеризуйте основні фази динаміки працездатності.

12. Які бувають типи динаміки працездатності і чим вони зумов­лені?

13. Як змінюється працездатність протягом доби і як використо­вується ця закономірність при організації праці?

14. Обгрунтуйте систему заходів, спрямованих на підтри­мання високого рівня працездатності працівників на вироб­ництві.


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 575 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)