Стволові клітини та диферон.
Стовбурові клітини - це незріла клітина, здатна до самооновлення і розвитку в спеціалізовані клітини організму.
Стовбурові клітини поділяють на ембріональні стовбурові клітини (їх виділяють з ембріонів на стадії бластоцисти) і регіональні стовбурові клітини (їх виділяють з органів дорослих особин чи з органів ембріонів більш пізніх стадій). У дорослому організмі стовбурові клітини знаходяться, в основному, в кістковому мозку і, в дуже невеликих кількостях, у всіх органах і тканинах.
^ Властивості стовбурових клітин. Стовбурові клітини самопідтримуючий, тобто після ділення стовбурової клітини одна клітина залишається в стовбурової лінії, а друга диференціюються в спеціалізовану. Такий розподіл називається несиметричним.
^ Функції стовбурових клітин. Функція ембріональних стовбурових клітин полягає в передачі спадкової інформації та утворенні нових клітин. Основне завдання регіональних стовбурових клітин - відновлення втрат спеціалізованих клітин після природної вікової або фізіологічної загибелі, а також в аварійних ситуаціях.
Діфферон - це послідовний ряд клітин, що утворився із загального попередника. Включає стовбурові, напівстовбурові і зрілі клітини.
Наприклад, стовбурова клітина, нейробластів, нейрон або стовбурова клітина, хондробластов, хондроціт і т. д. 12.5 Апоптоз.Сутність поняття.
Апопто́з (від дав.-гр. απόπτωσις — опадання) — найбільш розповсюджений тип запрограмованої клітинної смерті. Іншими словами — це сукупність клітинних процесів, що призводять до загибелі клітини.
Апоптоз — невід'ємна частина життєдіяльності більшості багатоклітинних організмів. Особливо важливу роль він відіграє у процесах розвитку. Наприклад кінцівкичотириногих закладаються як лопатоподібні вирости, а формування пальців відбувається завдяки загибелі клітин між ними. Також підлягають апоптозу більше не потрібні клітини, таким чином зокрема руйнується хвіст у пуголовків під час метаморфозу. У нервовій тканині хребетних під час ембріонального розвитку більше половини нейронівгинуть шляхом апоптозу відразу ж після утворення[2].
12.6 Відмінність некрозу від апоптозу.
Відмінності апоптозу від некрозу пов'язані з відмінностями в їх поширеності, генетичними, біохімічними, морфологічними та клінічними проявами.
Некроз може захоплювати територію, починаючи від частини клітини до цілого органу. Апоптоз поширюється завжди тільки на окремі клітини або їх групи. .
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 704 | Нарушение авторских прав
|