Функції нирок.
АНАТОМІЯ СЕЧОВОЇ СИСТЕМИ
Актуальність теми
Процес виділення має найважливіше значення для гомеостазу, він забезпечує звільнення організму від продуктів обміну, які вже не можуть бути використані, чужорідних та токсичних речовин, а також надлишку води, солей та органічних з'єднань, які поступили з їжею або утворилися в ході метаболізму. Без введення поживних речовин організм може існувати довгий час, без виведення екскретів він загине за 1-2 доби.
Основне призначення органів виділення - підтримування постійності складу та об'єму рідини внутрішнього середовища організму, перш за все - крові.
Найбільше значення у процесі виділення мають нирки, через які здійснюється очищення від кінцевих та непотрібних організму продуктів обміну:
Знання будови та функцій органів сечової системи необхідні студентам для кращого засвоєння матеріалу на клінічних дисциплінах (терапії, сестринській справі, хірургії), для майбутньої практичної діяльності (проведення катетеризації, підготовка до рентгенологічних та ендоскопічних досліджень, збирання сечі).
2. Навчальні цілі:
· знати топографію та будову органів сечової системи;
· латинські терміни: ren, ureter, vesica urinaria, urеtra.
План
1. Нирки. Зовнішня та внутрішня будова. Кровоносна система нирки.
2. Сечовід.
3. Сечовий міхур.
4. Сечівник чоловічий, жіночий
Нирки. Зовнішня та внутрішня будова. Кровоносна система нирки
В виділенні метаболітів, не потрібних організмові речовин у людини приймають участь нирки, легені, потові залози, шлунково-кишковий тракт.
Основним призначенням органів виділення є підтримання сталості складу і об'єму рідини внутрішнього середовища, в першу чергу крові.
Велике значення у процесі виділення належить сечовій системі, до якої належать нирки, в яких виробляється сеча, та сечовивідні шляхи (сечоводи, сечовий міхур, сечівник).
Функції нирок.
1. Утворення сечі.
2. Підтримка деяких констант гомеостазу (осмотичного тиску, кислотно-основного стану організму).
3. Екскреція продуктів, які не засвоюються організмом (азотистих шлаків). Нирки є чистилищем крові. Без видільної функції було б неминуче отруєння організму.
4. Участь у регулюванні кровообігу.
5. Участь у регулюванні об’єму циркулюючої крові.
6. Утворення біологічно активних речовин та ферментів (брадикінін, простагландини, урокінази, еритропоетини, ренін).
Структурно – логічна схема “Сечові органи”
Проведення сечі у сечовий міхур
| | Підтримання констант гомеостазу
| | Виведення сечі з організму (у чоловіків ще й виведення сперми
| |
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 406 | Нарушение авторских прав
|